Goed tegen gaatjes techniek Stage Accompany haalt speakers achter scherm vandaan Stage Accompany is al een tijd actief op de cinemamarkt. Met een nieuw concept dat de Direct Screen Series heet, haalt het pro-audiobedrijf uit Hoorn de speakers achter het scherm vandaan. Zo verbetert men niet alleen de geluids kwaliteit, maar ook de lichtopbrengst. Een eerste installatie is een feit in het nieuwe multiplex MustSee Euroborg in Groningen. Door Frank de Neeve Om nou te zeggen dat het geluid in bioscopen klinkt alsof iemand spreekt met z'n hand voor z'n mond, dat gaat te ver. Maar het is natuurlijk wel vreemd, dat we in de bioscoopwereld een lap plastic voor onze speakers spannen, terwijl we tegenover ons publiek claimen het beste geluid in huis te hebben. Natuurlijk, in het doek zitten gaatjes om de hoge tonen door te laten, maar het automatisme waar mee dit wordt toegepast, geeft te den ken over de innovatiebereidheid van de bioscoopbranche. Stage Accompany (SA), de speaker- en versterkerbouwer, is bekend gewor den met zijn Ribbon Compact Driver, een kwalitatief zeer hoogwaardige speaker voor de hoge en middento nen. Deze technologie, ooit ontwik keld door Philips, maakt het mogelijk om speakers te maken zonder'toeter', noodzakelijk bij de gebruikelijke cine maspeakers uitgerust met compres- siedrivers om de hoge tonen te sprei den over de hele zaal. Dit resulteerde bij Stage Accompany in de Screen Series, extreem platte speakers van slechts drieëntwintig cm dik. Het bedrijf prijst ze aan met een reken voorbeeld, waarin de vrijgekomen ruimte wordt benut voor een extra rij stoelen, waarvan de toch best prijzige speakers van SA kunnen worden betaald. Na een periode van onzekerheid en zwaar weer rond de eeuwwisseling, heeft Stage Accompany in 2004 oprichter Ed Wijnker weer in de armen gesloten en is men hard aan het werk gegaan om nieuwe produc ten te ontwikkelen. Voor de cinema sector bedacht men de Direct Screen Series, gebaseerd op veldonderzoek in CineBergen, het charmante filmthea- tertje gelegen in het bos bij het Noord-Hollandse plaatsje Bergen. Kerngedachte: als je zulke mooi klin kende speakers maakt, dan is het zonde om ze achter een doek te han gen, wat immers een deel van het geluid absorbeert. SA bedacht de vol gende oplossing: hang de speakers zodanig boven en onder het doek, dat het gecombineerde geluid nog steeds van het scherm af lijkt te komen. Wereldpremière De Direct Screen Series is voor het eerst toegepast in MustSee Euroborg, het multiplex dat onlangs werd ge opend in Groningen. Mede omdat deze bioscoop moet concurreren met Pathé, waar overigens ook SA hangt, raakte exploitant MustSee geïnteres seerd toen ze van het geluidssysteem in ontwikkeling hoorden. In Enschede werd een proefopstelling gemaakt en na deze positieve ervaring, kwam het groene licht. Geen bezoeker van MustSee Euroborg zal zich bewust zijn van deze wereld première in geluidstechniek. Het geluid blijkt er uitstekend te klinken en proefzittend op een derde van de zaal is het inderdaad aan het geluid niet merkbaar dat de speakers niet achter het doek hangen. Eigenlijk zijn voor het systeem de speakers voor het linker-, midden- en rechterkanaal in tweeën gedeeld, waarbij de ene helft boven het doek is gehangen en de andere helft op de vloer staat, naast de subwoofers. De surround- speakers hangen op hun gewone plek aan de zijmuur en achterwand, met als opvallend detail, dat ze in Groningen in hetzelfde roze zijn geverfd als de stoelen, iets wat ze bij SA de multi color option noemen. In de cabine staat verder geen hocus pocus, maar gewoon de nieuwste SA- versterkers. Meer lichtreflectie In de fabriek van Stage Accompany Geluidsboxen niet meer achter het scherm in MustSee Euroborg. HOLLAND FILM NIEUWS - 25

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 23