feature James Cameron: Ik geloof dat de cinema experience niet en nooit zal verdwijnen.' maken naar digital cinema voor zo'n 65.000,- dollar. Kijk, de distributeurs moeten ervoor zorgen dat het aan trekkelijk wordt voor exploitanten, want het financiële voordeel is aan hun kant. Het zou geen investering voor de exploitanten moeten zijn. In het geval van 3D kan de exploitant wél het voordeel van de extra investe ring van 15.000,- tot 25.000,- dollar hebben. Dit is weliswaar niet van toe passing op de arthouses die een ander soort films draaien, maar als je een multiplex hebt met tien zalen en je wilt mijn nieuwe film Avatar of Bob Zemeckis' Beowulf in 3D kunnen vertonen, dan heb je 3D nodig. Als je het juiste theater hebt en je kunt die films meedraaien, dan heb je het geld zo terugverdiend.' Leg dat eens uit? 'In de afgelopen periode hebben we twee films gezien in 3D. The Polar Express en Chicken Little. The Polar Express werd in zowel 2D als 3D uit gebracht. De 3D-schermen, wat Imax- schermen waren, waren 2 a 3% van het totaal aantal schermen waarop de film werd vertoond. Maar ze brachten wel 40% van de omzet op. Dat is Chicken Little in 3D: 2 d 3% van de kopieën maakten 10% van de omzet. enorm! Hetzelfde gebeurde bij Chicken Little. De digitale 3D-scher- men waren zo'n 2 a 3% van het aantal doeken. Die leverden 10% van de opbrengst op. Dat was op gewone schermen en niet op Imax-schermen. Dus zelfs als je het Imax-element uit deze vergelijking haalt, dan is er een zekere vergelijking mogelijk tussen die twee ervaringen. Wat het laat zien is dat mensen echt bewust zochten naar de 3D-erva- ring.' Gaat 3D uiteinde lijk het normale beeld totaal ver vangen? 'Nee, ik denk dat het meer te vergelij ken is met de komst van Cinerama of Panavision. Het brede scherm deed de conventionele schermafstanden niet vervangen. Het voegde iets toe aan The Polar Express, een film die de kracht van 3E> bewijst. een bepaald soort film. Het probleem met 3D is dat het een negatieve lading heeft gekregen in het verleden. Horrorfilms en low budget films wer den in 3D gedaan. Dat was anders dan bij de introductie van de kleurenfilm, bij de komst van Cinerama of bij het arriveren van stereofilms. Daarvoor koos men destijds de grootste, de beste films. De zogeheten A-films. Als er een 3D-Renaissance komt en de grote films van de studio's worden daarvoor ingezet, dan wordt het heel anders.' Wanneer kunnen we uw nieuwe Rlm Avatar in 3D verwachten? 'De zomer van 2008.Tegen die tijd zijn er vast genoeg schermen in 3D! Al wordt de film zowel in 2D als 3D uitgebracht.' HOLLAND FILM NIEUWS - 9

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 9