spotlight tS 34 Begin september ging Jan Besselink met pensioen en nam hij afscheid als directeur van Filmtheater Lumière in Maastricht. Maar film loslaten, ho maar... Je bent bereikbaar via Lumière. Ben je toch niet helemaal weg? 'Op verzoek van het bestuur en de directie blijf ik in ieder geval tot sep tember 2010 werkzaam als artistiek adviseur - voor programma, festivals, projecten - en zal ik blijven netwerken, zowel op stedelijk als regionaal niveau.' Wat is er bijzonder aan Lumière? 'Lumière vervult in Maastricht, maar ook in de regio, een belangrijke functie. Vanaf 1983 heb ik me ingezet voor een goede samenwerking tussen de vele culturele instellingen die Maastricht rijk is. De relatie met de gemeente Maastricht en de provincie Limburg is uitstekend. Misschien is het mede daar om dat Lumière zo bijzonder is, want is het niet bijzonder dat in de mooiste, maar niet de grootste stad van het land, zo'n groot en mooi filmtheater kon ont staan?' Waar heb je nu tijd voor gekregen? 'Werken voor Movies tbat Matter, een nieuwe stichting van Amnesty International die zich inzet voor de ver toning van 'Films die er toe doen'! Verder ga ik historisch filmonderzoek doen. Dat richt zich vooral op Limburg en de regio. Het is de bedoeling om op basis van interessante vondsten films te gaan maken. De eerste filmproductie is reeds een feit (beleefde première in Utrecht tijdens NFF; red). Ik hoop dat er nog vele zullen volgen. Enkele zeer korte films liggen ook in het verschiet... Wat beschouw je persoonlijk als een hoogtepunt in jouw filmcarriè re? 'Het begin: de openingsfilm van Filmhuis Nijmegen in 1974 en het bijna einde: de opening van het vernieuwde en uitgebreide Lumière in 2004, het mooiste filmhuis in de mooiste stad van Nederland, met natuurlijk de zelfge maakte openingsfilm met live-muziek.' Wat is de grootste, meest ingrijpen de verandering die je de filmsector in al die jaren hebt zien ondergaan? 'De liberalisering van de filmmarkt, de vrijere distributie van films en de nood zakelijk wordende ondernemingsgeest. Het ontstijgen van de hoge drempels en andere stoffigheden. Los van de wel zijnssector op weg naar cultureel ondernemerschap. Van 'Het Vrije Circuit' naar de NVB. En ondertussen altijd en onverbiddelijk blijven gaan voor Kwaliteit!' Wat zou jij jouw voormalige colle ga's bij filmtheaters als advies voor de komende jaren meegeven? 'Stel je goed in op de noodzakelijke ver anderingen in de werkcultuur.Van cel luloid naar digitaal, een wereld van ver schil.Als ze willen kunnen de filmthea ters en filmhuizen voorop lopen in deze ontwikkeling omdat ze over rela tief kleine zalen beschikken en nu al digitaal actief zijn. Grijp die kansen! Wees een modern cultureel onderne mer en nationaal coöperatief! Voor wie in deze sector heb jij de meeste bewondering? 'Sandra den Hamer en met haar het hele International Film Festival Rotterdam. Ons hele circuit van filmtheaters is niet alleen ontstaan, maar vooral tot bloei gekomen door Rotterdam en dan vooral dankzij Hubert Bals, de grondlegger van de kwaliteitscinema in Nederland. Sandra den Hamer draagt die fakkel op voortreffelijke wijze.' En wie plaatsen jou op een voet stuk, denk je? 'Mijn vrouw Anneke en Dorus mijn zoon.' Wat is jouw favoriete film aller tij den? Heimat' En naast welke filmmaker zou je nog wel eens een paar uur in het vliegtuig willen zitten? 'Met Edgar Reiz (regisseur Heimat; red.), maar dan liever wel in de Mitropa Express.' 12e jaargang nummer 72 - oktober 2006 Holland Film Nieuws, het magazine voor het film- en bioscoopbedrijf Uitgever Stichting Holland Film Land Eindredacteur Jeroen Huijsdens Bladcoördinator Riet Zegers Medewerkers Anne Marie van Vollcnhoven Lucia Alleman Frank de Neeve Marije Sietsma Beeldredactie Tanja van Rooden Advertenties Riet Zegers Redactieadres Van Ecghenstraat 34 1071 GH AMSTERDAM Telefoon: 020-6793843 Fax:020-6732963 E-mail: hfn@worldonline.nl Vormgeving drukwerk Young Creations B.V. Postbus 209 9200 AE DRACHTEN Contactpersoon: Egbert Spinder Telefoon: 0512-54 13 31 Fax:0512-54 29 30 E-mail: egbert@youngcreations.nl Holland Film Nieuws is een uitgave van de Stichting trolled circulation zes keer per jaar gratis verspreid onder de medewerkers van de leden van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten (NVB)- Overige geïn teresseerden kunnen een abonnement aanvragen. Dit kost 30,- (exclusief IVl'W) per jaargang. Abonnementen zijn aan te vragen via 020-6793843. Niets uit deze uitgave mag worden overgenomen zonder bronvermelding en uitdrukkelijke goedkeuring van de uilge ver. Aan artikelen en/of uitspraken kunnen geen rechten worden ontleend. Vrienden van Holland Film Nieuws Holland Film Nieuws kan worden uitgegeven dankzij een bijdrage van de hoofdsponsor, de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten (NVB).Voorts dankt Holland Film Nieuws haar voortbestaan aan loyale adverteerders die wij kortweg de Vrienden van Holland Film Nieuws noemen. Het zijn: De Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten (hoofdsponsor) Nationale Bioscoopbon Actionsign Alcons Audio Benelux l;ilm Dislrihutors CincFox Cinema Service Coca-Cola Fntcrprises Nederland B.V. Digital Genius Digital Media Solutions Filmlronics/Film-Ton-Tcchi lluizcnga Group Jimmy Products Kosbeek Techniek Screenvision Nederland B.V Stichting Filmtransport/Filmccntralc Nieuwegein B.V. ticket.international Software Trading 'l'ixway United International Piclures (Nethei Warner Bros. Entertainment Holland Young Creations B.V. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 31