feature JPEG2000 JPEG2000 is de nieuwe open encodeerstandaard voor digitale speelfilms, zoals gespecificeerd in de DCI-standaard. JPEG2000 heeft een aantal voorde len boven Mpeg-2, de wijdverbreide broadcastingstandaard. Zo is de beeld kwaliteit beter, onder meer door de hogere bitdeptb en doordat de nieuwe standaard meer ruimte biedt voor kleurbeschrijving. Ook is het mogelijk om 2K- en 4K-beelden uit hetzelfde bestand te halen en is editen eenvoudiger, doordat films beeld voor beeld worden geëncodeerd. Consequentie is wel, dat er voor deze standaard meer rekenkracht nodig is en dat de bestanden groter zijn, wat een detail is bij harddiskdistributie, maar van wel belang is bij satelliet- of internetdistributie. De omslag van MPEG-2 naar JPEG2000 wordt begin volgend jaar verwacht, hoewel sommige films nu al exclusief als JPEG2000 worden aangeboden. Bernard Collard van XDC reageert begripvol op de geschetste problema tiek, hoewel hij de eerdergenoemde bedragen ontkent.'Digitale cinema is in Nederland nog te duur omdat er nog steeds te weinig digitale scher men zijn. Om de pioniers te onder steunen hebben wij onlangs besloten om gedurende de overgangsperiode geen screen access fee meer te bere kenen. Voor degenen die wel gebruik maken van het XDC-lab, hebben we de prijzen aangepast. Daarnaast is XDC nieuwe businessvoorstellen aan het ontwikkelen voor distributeurs en voor exploitanten. We hopen dat de kosten daardoor niet langer een strui kelblok zullen zijn.' Aan een ander probleem dat momen teel speelt, kan Collard echter minder veranderen. De toepassing van de nieuwe encodeerstandaard JPEG2000 (zie kader) gaat eerder van start, dan dat XDC een nieuwe server beschik baar heeft om deze films mee af te spelen. Onlangs was dit bijvoorbeeld al het geval met de film World Trade Center, die digitaal alleen in JPEG2000 werd uitgebracht en dus niet als MPEG-2, de encodering voor de huidi ge generatie servers. UIP vreest voor Barnyard (Beestenboel), die voor het voorjaar van 2007 staat gepland. Terwijl sommige fabrikanten zoals GDC al over een nieuwe hybride ser ver beschikken, voorziet XDC pas mei 2007 als releasedatum. En dat is rijke lijk aan de late kant. Superman Returns. Hier alleen op 35mm. Plan voor digitalisering arthouse-sector CinemaNet Nederland heeft in samenwerking met een werkgroep van theatereigenaren en distributeurs uit de arthouse-sector een ondernemingsplan uitgewerkt om het gehele arthouse- en een deel van het mainstream- circuit op commerciële basis te digitaliseren. De orga nisatie zal worden ondergebracht in een Naamloze Vennootschap waarvan de aangesloten distributeurs en bioscopen op basis van gecertificeerde aandelen mede eigenaar worden. Het aanbod zal bestaan uit twee of meerdere 2K DLP Cinema-projectoren met hybride servers voor MPEG2HD en JPEG2000, die voldoen aan de criteria van DCI. In de komende maanden worden hiervoor verschillende merken projectoren en servers getest. Het aanbod omvat ook de kosten voor onder andere installatie, 24/7 ondersteuning en (preventief) onder houd. De verwachting is om in april 2007 te kunnen beginnen met de eerste fase van zo'n 100 units voor het arthouse-circuit. Vanaf eind 2007 kan er dan gestart worden met de mainstream-bioscoipen. CinemaNet Nederland heeft sinds 2004 expertise opge bouwd op het gebied van digitale distributie en verto ning. Dagelijks worden films op high defenition niveau geëncodeerd en geleverd aan de achtentwintig partici perende filmtheaters. CinemaNet Nederland werkt momenteel met 1.4K technologie, waarbij de proces sen die worden doorlopen, zoals encodering, encryptie en datatransport, identiek zijn aan die van 2K. Bent u geïnteresseerd in dit nieuwe initiatief, dan bent u van harte welkom bij een van de presentaties die worden gehouden in Het Ketelhuis op woensdag 25 en donderdag 26 oktober. U kunt zich hiervoor aanmelden bij Frederike Schötz via telefoonnummer 020-5788453. HOLLAND FILM NIEUWS - 9

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 9