feature 11 jaar zich gemiddeld acht jaar jonger dan hij of zij werkelijk is. Bij personen in de leeftijdscategorie 50-64 jaar ligt dat een stuk hoger, namelijk op vijf tien jaar. Personen ouder dan 65 jaar voelen zich gemiddeld maar liefst negentien jaar jonger. Misschien schuilt hierin ook wel de reden waarom niemand op de confe rentie het aandurfde om een leeftijd te prikken waarop iemand echt tot de groep senioren gaat behoren: omdat het een gevoelskwestie is. Dat bleek ook 's middag toen tijdens de werk groep communication and networ- king getracht werd in kaart te bren gen wanneer dat moment volgens de aanwezigen daar is. Voor de een begint het seniorenschap al bij het bereiken van de leeftijd van 50 jaar. Anderen leggen de grens bij 55, 60,65 of zelfs al bij 45 jaar. Duidelijk was wel dat diverse sprekers pleitten voor het toevoegen van een extra leeftijds categorie. Namelijk die van 75 jaar en ouder. Film Dat er al diverse successen zijn geboekt bij het bedienen van senio ren werd gedurende de eerste dag van de conferentie wel duidelijk. Dat er ook nog veel te winnen valt, bleek toen het onderwerp film en filmverto ning 's middag aan de orde kwam. Uit het verhaal van Hans Jörg Schütz van het Duitse Film Kommunikation kwam naar voren dat er nog een hele markt te winnen valt als de film wereld erin slaagt om goed contact op te bouwen met ouderen. Overtuigd van het feit dat bioscopen en filmtheaters de ontspanning en het sociale samenzijn kunnen bieden waar senioren behoefte aan hebben, stelde Schütz voor om met intermedi- Zivartboek, een succes omdat de film allerlei groepen aanspreekt, aldus San Fu Maltha. Foto Jaap Vrenegoor. airs te werken. Partijen die een brug kunnen slaan tussen de filmsector en de senioren. Zwartboek De laatste spreker van de middag was filmproducent San Fu Maltha. Maltha, die - voordat hij zich volledig op pro ductie ging toeleggen - zich jarenlang met filmdistributie heeft beziggehou den, was gevraagd zijn visie te geven op de vergrijzing in relatie tot het grote succes van Zwartboek. De film van regisseur Paul Verhoeven is vol gens Maltha zo'n succes geworden omdat het een film is die allerlei groe pen aanspreekt, van jong tot oud. Terecht wees Maltha op het feit dat senioren doorgaans trager op gang komen waar het filmbezoek betreft. Tegen de tijd dat zij willen gaan, is een film vaak al weg. Dat is de reden waar om er bij Zwartboek voor is gezorgd dat jongeren - die wel gewend zijn om vlug te komen - de film snel oppikten waardoor het doordraaien van de film werd gegarandeerd. Maltha plaatste een en ander overi gens in een historisch kader, waarbij hij sprak over de verloren generatie: de personen tussen 35 en 55 jaar die volgens hem niet of nauwelijks gewend waren om naar de bioscoop te gaan omdat de sector hen verwaar loosd heeft. Met de komst van sterke Disney-films vanaf de jaren negentig - dat toen onder leiding stond van Jeffrey Katzenberg - ontstond er vol gens Maltha weer een generatie die wel gewend is om film in de bioscoop te gaan bekijken. En daarmee zei Maltha feitelijk: jong geleerd is oud gedaan. Life before 50 isjust a warming up' is een citaat afkomstig van de American Association of Retired Persons (AARP), de Amerikaanse ouderenorganisatie met meer dan 36 miljoen leden. Meer en meer De belangrijkste oorzaak voor de vergrijzing is de naoorlogse babyboom. De grote groep die tussen 1946 en 1970 werd geboren, begint vanaf 2011 de leeftijd van 65 jaar te passeren (de 60-plus-golf is zelfs dit jaar al gestart). Dat leidt tot een forse toename van het aantal ouderen. Het aantal 65-plussers zal toenemen van 2,3 miljoen in 2005 tot 3,7 miljoen in 2050. In dat jaar is naar schatting 22% van de Nederlandse bevolking 65-plusser ten opzichte van 14% in 2005. Van de 65-plussers zal in 2050 35% 80 jaar en ouder zijn, terwijl dit in 2005 25% was (Bron: CBS en RIVM). HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 10