De enige echte Bioscoopexploitanten Top 10 2006 Het was een jaar van niks: zeuren, zeiken en klagen. Een droe vig jaar waarbij 'sluiten' het sleutelbegrip werd. Of je sloot je bioscoop - van Hengelo tot Dordrecht - of je sloot je aan bij een van de grote jongens om nog eens een deftige film in huis te krijgen. Wat dat betreft hoorde je tot in de verste provincia le uithoek het wapengekletter van Paul Visser en Jan van Dommelen. Het leek de Tachtigjarige Oorlog wel. Visser roofde Sneek en Heerenveen weg en kaapte Schagen. Verder was het een jaar van de grote consolidatie: Utopolis doet het met Jogchem's, Wolff en Minerva verzonnen MustSee en Pathé schijnt met Albert Jan Vos te praten. Kortom, wat een gedoe! Dit jaar hebben de samensteller van deze top 10 en zijn onver moeibaar team on the raad vooral gekeken naar onafhanke lijkheid, eigenzinnigheid en verbetenheid. Hulde aan de roeiers tegen de stroom in! Door Dirk van de Cinema 1. (2 en 7) Ad Weststrate en Philipp en Martin Wolff De Flamboyante Vader des Vaderlands Ad Weststrate en de Pragmatische Nieuwe Lichting Wolffjes. Samen heer en meester bij A-Film. En het was nog lang onrustig in de exploitantenraad van de NVB, waar pek en veren klaar stonden. Over exploitanten met toe komstvisie gesproken: als de bioscoop dan toch maar de etalage is en het grote geld elders wordt verdiend, wil len de dubbel-W'tjes ook wel eens aan de kassa binnen gaan zitten. Tenslotte zijn ze nogal wat risico gewend: Ad richtte Film by the Sea op in een toen godverlaten gat als Vlissingen en de Wolffjes houden al jaren kantoor boven een casino-gok tent in Utrecht. Een gokje wagen zat er dus wel in.Trouwens, na distributie en exploitatie zien de heren nog wel meer brood in het sluitstuk: produc tie.Ad wordt vaak gesignaleerd ten kantore van een filmproducent en Thekla Reuten of Katja Schuurman schellen wel eens aan de Kasteelbel in België. En ondertussen twee keer raden waar Zwartboek nog draait tij dens de kerst. 2. (-) Mark van Warmerdam en Alex de Ronde Mark van Warmerdam, (de broer van.en Alex de Ronde, (steeds zichzelf), hebben dan eindelijk ook hun 'complex'. Vijf jaar geleden was Het Ketelhuis nog op sterven na dood. Nu is het de hippe place to be. Met dank aan André Hazes; de film dan. Dat standbeeld had toch beter voor de deur van Het Ketelhuis kun nen staan. Tijdens de verbouwing pleurde De Ronde een nabije loods vol met bij elkaar gejatte, aftandse banken en uit KLM-vliegtuigen gesloopte business class seats, doopte het ding om tot lounge-bios coop en voila: Ie tout Amsterdam is er kind aan huis. De inventiviteit van De Ronde kent geen grenzen: elke dag wordt vanuit Het Ketelhuis de Talpa-talkshow met Cees Geel en Bridget Maasland uitge zonden die momenteel minder kijkers trekt dan er op zo'n doordeweekse avond in Het Ketelhuis zitten. Maar de voormalige linkse rakker De Ronde stuurt elke week met een grote grijns- lach zijn factuurtje naar John de Mol. 3. (-)JoPunt De stille partner van Jan van Dommelen is nu heer en meester van Jogchem's Theaters. Dat hebben ze geweten in Bunschoten. Punt behan delt zijn bioscopen als zijn bouwwer ven: hij komt als een wervelwind binnenstormen, confronteert het per soneel met scheve posters, loszitten de wandjes en koffievlekken en stormt weer naar buiten. De slimme Punt gaat echter om het hoekje even pauze nemen. Net als het personeel de hartslag weer onder controle heeft, krijgen ze een tweede Punt-tsu- nami te verwerken. Of het al is opge lost!? Deze methode heeft er toe geleid dat de theatermanagers van Jogchem's momenteel ook medicijnen tegen acute hartverzakkingen en hyperventilatie in de verbandtrommel hebben zitten.Als Jo het bootje in Marbella schoonmaakt - met zo'n omvang is hij daar wel even een paar weken zoet mee - hoor je van Amersfoort tot Purmerend een grote zucht van verlichting. 24 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 23