Nederlands talige films maan De hoogtijdagen van Ben Som hogaart Kapitein Rob en het geheim van prof Lupardi The Battle of Pareo Rock in productie Regisseur smeedt verleden om tot gouden to ekomst Is Ben Sombogaart de gelukkigste regisseur van Nederland? Niet alleen slaagde hij er samen met producent Kees Kasander in om Thea Beckmans klassieke Kruistocht in spijkerbroek naar het witte doek te brengen, het finan cieren van zijn twee volgende films, Bride Flight en De storm, wordt vergemakkelijkt door de toewijzing van een dubbele dosis Telescoop-geld. International (foto Victor Arnolds). 18-01-07 Windkracht 10, distributeur RCV 08-02-07 Blind, distributeur Buena Vista International 14-02-07 Ernst, Bobbie en de geslepen Onix, distributeur Independent Films 15-02-07 Kicks, distributeur Independent Films 15-03-07 Dennis E, distributeur RCV Film Distribution 26-04-07 Wolfsbergen, distributeur A-Film Distribution 28-06-07 ZOOF in Zuid-Amerika, distributeur Independent Films sept. Blof: Umoja, distributeur Benelux Film Distributors 27-09-07 Nadine, distributeur A-Film Distribution 10-10-07 Waar is het paard van Sinterklaas?, distributeur Warner Bros. 11-10-07 Alles is liefde, distributeur A-Film Distribution 11-10-07 Dunya en Desie in Marokko, distributeur Independent Films 29-11-07 Kapitein Rob, distributeur A-Film Distribution 08-12-07 Alibi, distributeur Independent Films Door Oene Kummer De recensies van zijn 'grootste filmavontuur tot nu toe' zijn overwegend positief, maar hoe is het maken van Kruistocht in spijkerbroek de regisseur zelf bevallen? 'Mijn inschatting vooraf was: hier heb je elf miljoen euro en minimaal 60 draaidagen voor nodig. Vervolgens merkten we dat het geld dat we in verschillende landen - Nederland, België, Duitsland, Polen en Amerika - ophaalden niet hetzelfde was als het bedrag dat we konden uitgeven. Ik denk dat we uiteindelijk 10,5 miljoen euro hebben opgehaald en dat zeker een miljoen is blijven hangen bij banken en andere tussenpersonen.' Sombogaart wil wel een voorbeeld geven.'Stel, er wordt vanuit Amerika geld van een investeerder overgemaakt. Dat gaat dan naar de bank die voor ons het geld naar de producent moet overmaken. Die paar ton komen aan en dan blijkt dat er een papiertje niet goed is ingevuld. Dan krijgen wij dat geld niet. Dat wordt teruggestuurd. Dan moet er een advocaat aan te pas komen en duurt het een week of twee voor het geld weer in Nederland is. Tegen die tijd is het bedrag met tienduizend euro aan kosten verminderd. Dan val ik van mijn stoel. Zulke voorbeelden zijn er legio.' Uiteindelijk moest Sombogaart met 55 draaidagen genoegen nemen.'Amerikanen vallen om als ze horen dat we deze film voor tien miljoen hebben gemaakt. Ze denken niet aan het dubbele bedrag, maar aan het tienvoudige.' Internationaal succes is hoe dan ook belangrijk.'Hoe succesvoller de film in het buitenland is, hoe groter de kans is dat we ook Beckmans Hasse Simonsdocbter kunnen verfilmen.' Groter publiek Ondertussen is Sombogaart bezig met de voorberei ding van zijn vol gende twee films. Zowel De storm (twee miljoen) als Bride Flight (1,,9 miljoen) kregen Telescoop-geld toegewezen van het Filmfonds en de Publieke Omroep.'Ik ben er gelukkig mee, Ben Sombogaart brengt verleden tot leven. Bride Flight: Ben Sombogaarts volgende reis terug in de tijd. maar ik kan me voorstellen dat andere filmmakers even wat minder gelukkig met mij zijn,' constateert hij droog. Het toeval wil dat beide films zich deels in 1953 afspelen.'Al heb ik wel het gevoel dat er een steeds groter publiek komt voor films die te maken hebben met waar we vandaan komen en wat er vroe ger speelde. Het leeft, dat zie je aan De tweeling, aan Zwartboek en aan Kruistocht'. Het scenario van het door NL Film te produceren De storm werd geschreven door Marjolein Beumer en Rik Launspach en gaat over een vrouw die op zoek is naar haar dochter, die als baby verdween tijdens de Watersnoodramp. Het verhaal is fictief, maar de ramp zelf herinnert Sombogaart zich nog als de dag van gisteren. 'We zaten aan de radio gekluisterd te luiste ren naar verhalen over mensen die op de daken van hun huis waren geklommen om uit de klauwen van het water te blijven. Het hoge water is sowieso weer actueel. Volgens Al Gore staat over veertig jaar heel In april van het nieuwe jaar hopen de productiemaat schappij Shooting Star Filmcompany en Screenpartners te kunnen beginnen met de verfilming van de avonturen van de beroemde Nederlandse strip held Kapitein Rob. Zijn belevenissen verschenen van 1945 tot en met 1966 als stripverhaal in Het Parool en werden in boekvorm uitgegeven. Kapitein Rob en zijn trouwe viervoeter Skip zijn een begrip voor een hele generatie. Het scenario voor de speelfilm werd geschreven door Simon de Waal en Hans Pos. Pos zal de film ook regisseren. Thijs Romer en Kat ja Schuurman spelen de hoofdrollen in de jeugdfilm. Het is de bedoeling dat de film kerst 2007 door A-Film Distribution in de Nederlandse bioscopen wordt uit gebracht. In oktober startten in Afrika de opnamen van The Battle of Pareo Rock, de eerste uit een serie van zeven internationale familiefilms van de Nederlandse producent AAA-Pictures. De maatschappij, van onder nemer Rolf Visser, financiert het project zelfstandig. De productie is in handen van Felice Bakker en David Bijker. Het script is geschreven door Bart Juttmann. Voor de regie tekent Lourens Blok. Johan Harmse, Ketrice Maitisa, Caroline Goodall en Hanna Verboom spelen hoofdrollen in deze eerste film. Johan Harmse is de elfjarige Jimmy, een jongetje dat samen met zijn moeder, een drukbezette zaken vrouw, in Afrika belandt in verband met een te ont wikkelen golfresort. Jimmy komt middenin een stam menstrijd terecht over het eigendom van dat gebied. LLAND FILM NIEUWS HOLLAND FILM NIEUWS - 29

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 26