Het succes van de plusvergunning achter de schermen Videma bedient een apart vertoningscircuit Behalve bioscopen, filmtheaters en een derde circuit dat zich richt op experimentele film bestaat er nog een vertoningscircuit. In dit kleine circuit wordt film vooral vertoond voor educatieve doeleinden of ter illustratie bij een presentatie, of simpelweg omdat de film ner gens in de buurt te zien is. Film werd in dit kleine circuit ingewisseld voor video en dvd. De eerste overgang gebeurde in de jaren tachtig, de tweede vanaf eind jaren negentig. De videotheek werd de leverancier. Daarmee waren vertoningsrechten echter niet gere geld. Videma bracht daar verandering in. En nu groeit de belangstelling. 37 Door Dick Smits 'Vroeger werd op scholen en in buurthuizen regelmatig film vertoond op lómm. Men betrok de film direct bij een gespecialiseerde smalfilmverhuurder zoals bijvoorbeeld Gofilex. Daarmee werden alle rechten voor vertoning gere geld,' aldus Robert Jan Blokland, woordvoerder van Videma. De films mochten anders dan bij bioscopen niet openbaar worden aangekondigd. De vertoning was ook niet voor iedereen bedoeld. Een bericht in de schoolkrant was vol doende om de aula vol te krijgen. Met de komst van video en de videotheek nam de beschik baarheid van films enorm toe. Video's werden voortaan in de videotheek gehaald. De videotheekverhuur is echter bedoeld voor vertoning thuis. Voor een georganiseerde 'voorstelling' in bijvoorbeeld een buurthuis is toestemming nodig van de rechthebbenden. Dat is vastgelegd in de Auteurswet. Met het inwisselen van de lómm voor de video ontstond een gat in de handhaving van deze Auteurswet. Blokland:'Door voor enkele euro's een video te huren en georganiseerd te vertonen wordt de Auteurswet en de daarbij horende afdracht omzeilt.' Om aan deze praktijk een halt toe te roepen en een alternatief te bieden is in 1988 Videma opgericht. Voor iedereen die film wil vertonen, maar geen lid is van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten (NVB) is Videma de schakel tussen vertoner en rechthebbenden. Videma ver koopt vergunningen om legaal videofilms georganiseerd te kunnen vertonen. Er zijn twee soorten "videovergunnin gen': de standaardvergunning en de plusvergunning. Vergunningen in het digitale tijdperk Met de standaardvergunning mag een film georganiseerd worden vertoond. Reclame maken voor de voorstelling mag echter niet. Men mag wel binnen een besloten vereni ging de voorstelling aankondigen, maar dan mag alleen de datum, het tijdstip en de plaats worden vermeld. Verwijzingen naar titel, regisseur, acteurs of een omschrij ving van het verhaal mogen niet, ook niet als de entree gratis is. Sinds de start van de digitale revolutie is de beeldkwaliteit ten opzichte van video met sprongen vooruitgegaan en daarmee ook de georganiseerde vertoning. Tegelijkertijd is de maatschappij veranderd. Het verenigingsleven is niet meer zo strak georganiseerd als vroeger. De behoefte om met gelijkgestemden of liefhebbers samen te kijken is ech ter wel gebleven. Reclame maken voor een voorstelling is HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 34