achter de schermen 38 daardoor belangrijker geworden. En ook dat is in het huidi ge digitale tijdperk eenvoudiger geworden. 'Videma heeft dit opgepikt en de plusvergunning ontwikkeld.' Sinds een half jaar is het daarmee mogelijk om openbaar dvd's te ver tonen én er ook reclame voor te maken. De plusvergun ning is wat duurder dan de standaardvergunning. Bij meer dan 150 bezoekers is extra toestemming nodig van de distributeur. Videma heeft een dvd-catalogus waaruit ver gunninghouders kunnen huren. Voor de plusvergunning kan niet alles uit die catalogus gehuurd worden. Blokland legt uit:'Distributeurs stellen soms voorwaarden. Soms wil een distributeur openbare vertoning voorbehouden aan NVB-leden of zelf kunnen bepalen waar zijn films worden vertoond.'Verder zijn er weinig beperkingen. Uiteraard moet de film wel eerst op dvd beschikbaar zijn. Blokland somt op: Sinds een halfjaar hebben ongeveer 100 organisaties een plusvergunning aangevraagd. Aanvragers variëren van musea en bibliotheken tot zorgin stellingen, buurthuizen, wijktheaters en de Nederlandse verenigingen tot integratie van homoseksualiteit, de COC.' Een aantal van de aanvragers programmeert in wijkcentra structureel een of meerdere keren per maand. Die centra zijn vaak in kleine gemeenten waar geen bioscoop is of waar men bepaald aanbod mist. Kleine zaaltjes met onge veer 100 bezoekers zijn daar regelmatig uitverkocht. In sommige opzichten lijkt dat op het begin van de filmhui- Groeiende belangstelling voor dvd-vertoningen van films als Crash. zen in de jaren zeventig. Het grote verschil is dat filmhui zen destijds vaak films vertoonden die in de bioscoop niet te zien waren. Het kleine circuit vertoont nu vaak arthou- setitels waarvoor men wat verder zou moeten reizen om ze te kunnen zien.'Tot nu toe is voor 200 voorstellingen toestemming verleend en de belangstelling groeit. Veelal worden familiefilms, blockbusters en de grotere arthouseti- tels vertoond. Madagascar, March of the Pinguïns, Chicken Run, King Kong, The Lord of the Rings, Brokeback Mountain, Crash, dat soort films'. Binnenkort voert Videma campagne om de plusvergunning verder onder de aandacht te brengen want 'alle partijen zijn tevreden' concludeert Blokland. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 35