techniek Het hart van de Alcons-speakers; de Ribbon de wind van voren.'Dat is een discussie die wordt gebruikt om niet hoeven te investeren,' zegt Rosbeek.'Moet je eens kijken wat mensen tegenwoordig thuis aan geluid hebben staan .'Alcons'Tom Back vult fijntjes aan:'Juist in de arthou- ses is spraakverstaanbaarheid heel belangrijk. Deze techno logie excelleert daarin, ver boven de bestaande technolo gie.' Hoewel deze zaal bij mijn bezoek nog maar een paar weken open is, heeft Piet Burgemeester al een anekdote om dit te ondersteunen.'Een van onze openingsfilms in deze zaal was een drukke Duitse film, waarin heel veel door elkaar werd gekletst. Ik werd na de voorstelling gecomplimenteerd met ons geluid, door een man die ver telde dat hij elk woord gewoon had kunnen verstaan. Gisteren draaide ik de Deense eetfilm Babette's Feast. Hoewel je de taal niet verstaat, hoorde je ieder lepeltje en ieder kannetje dat werd vastgepakt.' Auto met motor en chauffeur Als Ronald Rosbeek een offerte maakt, zet hij daar stan daard Schneider Première lenzen op en een geluidssysteem van Alcons Audio. Dat ziet hij tegenwoordig echt als zijn huismerk. 'Als men dan gaat beknibbelen, dan vervang ik die door andere merken, maar dan praat je ook wel over een andere kwaliteit.'Ja, hoe zit dat eigen lijk met die vermeende prijzigheid van Alcons, dat tot drie keer duurder zou zijn dan een merk als KCS? Tom Back: Alcons' apparatuur is inderdaad niet de goedkoopste in de markt, daar zijn andere merken voor. Door gebruik te maken van hoogstaande kwaliteitscomponen ten en door onze "systeemfilosofie", is de bedrijfszekerheid hoger en de economische levensduur langer. Deze systeemfilosofie bete kent dat alle audioschakels op elkaar zijn afge stemd: wij leveren de auto met motor, maar ook met chauffeur.' Back vertelt dat de ribbon de laatste jaren een forse ontwikkeling heeft doorgemaakt.'Hij is kleiner en compacter geworden, maar ook betrouwbaarder en luider. Je hebt meer head- room, of om maar in de auto-analogie te blij ven: je hebt meer gas over bij het inhalen. We zitten nu op een niveau dat de ribbon echt een alternatief is voor de compressiedriver. Dit wordt een belangrijke technologie voor weergave, met name in de cinemamarkt, waar je met muziek, spraak en achtergrondgeluid toch complexe geluidssignalen hebt om cor rect weer te geven.' Luisteren naar gebruikers We lopen naar de compacte projectiecabine van de nieuwe zaal, met in het midden het pronkstuk: de Cinemeccanica Victoria 8, een machine die slechts twee procent van de productie van de Milanese projectorfabrikant uitmaakt. Ingebouwd in de console van de projector zitten de versterkers van Alcons Audio. Tom Back schroeft een van de versterkers open en wijst op een van de printplaatjes:'Bij Alcons maken we gebruik van geïntegreerde speaker-versterker processing. Een deel van de processing gebeurt dus in de versterker, wat bepaalde voordelen heeft. Dit printplaatje beveiligt het systeem, zodat het niet overbelast raakt en bijvoorbeeld de conus van de subwoofer zou worden opgeblazen. De kaart die hiervoor zorgt, is voor iedere speaker anders, zodat iedere configuratie systeem-specifiek is.' Tom Back laat ook zien dat er geen twee, maar vier kabels naar de speakers lopen, om een compensatiemechanisme in het systeem aan te kunnen sturen. Door dit Signal Integrity Sensing-systeem kunnen zeer lange kabels wor den gelegd, zonder dat dit nadelige gevolgen heeft voor de geluidskwaliteit.'Het product dat we nu hebben, biedt meerwaarde in de cinemabeleving,'aldus Tom Back. Maar ik ben geen evangelist, luister maar naar de verhalen van gebruikers als Piet Burgemeester.' HOLLAND FILM NIEUWS -43

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 40