Everything you always wanted to know about digital cinema... but were af raid to ask! feature Digitale cinema komt met grote stappen dichterbij, maar onder exploitanten en distributeurs zijn er nog veel vragen. Domme vragen bestaan niet, maar het lijkt wel of ze veel te weinig worden gesteld. Hierbij de antwoorden. Door Frank de Neeve Ik ben een fervent lezer van uw blad en ga ieder jaar naar Cinema Expo, maar ik weet eigenlijk hele maal niet waar ik moet beginnen met digitaal. U kunt natuurlijk uw portemonnee trekken en een projector en server kopen, maar de apparatuur is erg duur; vele malen duurder dan de tradi tionele 35mm-filmapparatuur. Er is de afgelopen tijd een aantal bedrijven opgestaan die totaalpakketten aanbie den volgens leaseconstructies (zie pagina 15). U kunt bijvoorbeeld op de website van het Belgische XDC zien wat het u per zaal zou kosten. Verstandiger is echter om u breder te oriënteren dan alleen financieel en ook met collega's en mensen op de vloer te praten, die al met de appara tuur werken. De keuze heeft namelijk ook te maken met zaken als onder steuning. Is het eigenlijk wel verstandig om nu al met digitale cinema te beginnen? Digitale projectoren zijn toch computers en daar gaan de ontwikkelingen zo snel. Misschien is er volgend jaar wel weer een beter model op de markt. U moet juist nu beginnen. Digitaal gaat een veel grotere invloed op de branche hebben dan wij ons nu kun nen voorstellen, ook omdat de bios coop zich hiermee aansluit bij andere sectoren van de entertainmentin dustrie en materiaal dus gemakkelij ker is uit te wisselen. In Nederland zijn de filmtheaters veel verder met het nadenken over digitaal dan de bioscopen, omdat zij met hun CinemaNet-systeem al jaren ervaring hebben. Daarnaast voorzien de aanbie dingen van bedrijven als XDC in upgrades. U hoeft dus niet bang te zijn om te blijven zitten met een ver ouderd systeem. Hoe zit dat nu met die digitale films? Ik hoor steeds dat er maar zo weinig beschikbaar zijn. De situatie is het laatste jaar sterk ver beterd en de meeste films van de grote studio's zijn momenteel interna tionaal op 2K beschikbaar. Door recent 'gedoe' over sleutels en vergoe dingen is een aantal titels in Nederland niet digitaal uitgebracht, waardoor het vertrouwen bij exploi tanten wegebde. Warner Bros. is ech- Het Ketelhuis zal met CinemaNet volgend jaar de overstap maken van 1.4K naar 2K. Foto's Tanja van Rooden. 4 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 53