feature HOLLAND FILM NIEUWS ter de eerste grote distributeur die onlangs uit durfde te spreken, dat al haar titels voortaan digitaal beschikbaar zijn. Ik begrijp dat je van alles kunt vertonen op deze projecto ren. Dus ook een dvd'tje gekocht bij het Kruidvat? Op zich kunnen alle videosignalen, gecon verteerd door een sca- ler die met de project or is verbonden, op het doek worden gebracht, van laptop en satellietsignalen tot Xbox en dvd. Zoals bekend kan de beeld kwaliteit van dvd tot dvd verschillen. Zelfs met de beste dvd's zie je op het grote doek dat het geen film is. Het is dan ook niet aan te raden om dvd als medium in te zet ten voor commerciële voorstellingen. Veelbelovend is de komst van hd-dvd en blu-ray, die met een superieure beeldkwaliteit wel eens een rol in de bioscoop zouden kunnen gaan spe len, bijvoorbeeld als drager van de back catalogue. Als ik zo'n projector heb, komen de films dan per satelliet recht streeks vanuit Hollywood op mijn server en hoef ik verder niks te doen? Dit is lang zo voorgespiegeld, maar de realiteit van vandaag de dag is eigen lijk verbazend low-tech. Digitale films komen binnen op portable harde schijven, zoals die ook in computer- winkels worden verkocht. Deze wor den op een server gezet die aan één projector is gekoppeld en die dus niet via een netwerk onderling zijn ver bonden. Hoewel op dit moment de juiste oplossing, is het de verwachting dat dit na de omslagperiode allemaal wat moderner en gebruiksvriendelij ker gaat worden. En ja, u moet uw films nog steeds op maandag boeken. Alles goed en wel, maar heb ik dan eigenlijk wel operationele voordelen bij deze apparatuur? Kan ik bijvoorbeeld gemakkelij ker van zaal wisselen dan met 35mm? Momenteel zijn er nog maar weinig operationele voordelen, aangezien er in de meeste complexen maar een paar zalen digitaal zijn. Hierdoor kan een digitale print niet uitdraaien in een kleine zaal. Zodra complete com plexen digitaal zijn en er een hoge snelheidsnetwerk in de bioscoop ligt, kunnen films gemakkelijk van zaal worden gewisseld of over meerdere zalen worden gedraaid, zolang de digi tale sleutel waarin staat wat er is toe gestaan met een film, dat toelaat. Op mijn 35mm-projector kan ik alle 35mm-films draaien die ik van waar ook ter wereld vandaan haal. Kan dat ook met een digitale projector? Helaas niet. Er zijn meerdere versies De server in beeld. van MPEG2, de codec die momenteel wordt gebruikt om digitale films te encoderen. Niet iedere server kan alle versies afspelen. Daarnaast is men recent overgegaan op een nieuwe manier van wrapping, het inpakken van de audio- en videobestanden van de digitale print, waardoor in vroeger jaren uitgebrachte digitale prints eigenlijk gehercodeerd zouden moe ten worden voor actueel gebruik. De nieuwe encoderingstandaard JPEG 2000 belooft echter net zo uitwissel baar te zijn als 35mm. Hollywood wil deze al in voeren, maar sommige ser verfabrikanten zijn hier nog niet klaar voor, of wachten totdat hun appara tuur ook voldoet aan de DCI-norm (zie pagina 9). Als de apparatuur in mijn cabine niet mijn eigendom is, mag ik er dan wel alles mee vertonen? Kan men mij niet dwingen om bepaal de films te vertonen en zijn de films van alle distributeurs wel af te spelen? In principe mag tegenwoordig alles

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 54