content Philips9 anti-filmdiefstal technologie lijkt aan te slaan. Gamen in de bios geluid zien rondscheuren, moet een mooie ervaring zijn. Helaas is de baas van het Formule 1-circus Bernie Ecclestone niet geïnteresseerd. Het WK-voetbal was deze zomer wel in HD in diverse Europese bioscopen te zien. Utopolis Luxemburg, dat een groot Europees achterland heeft, bleek bij een redelijke publieke interesse maar net quitte te spelen. De rechten zijn ook aan Nederlandse exploitanten aangeboden... voor 25.000,- euro. Games. Onlangs kondigde het Belgische Kinepolis aan, in hun nieuwe multiplex in Brugge met gamen te gaan begin nen. Voor vijftien euro per half uur kunnen de kids op woensdag- en zaterdagmiddag hun favoriete spellen op het grote doek beleven. Gamen is enorm populair en het moet gezegd: een racespel in HD-kwaliteit vanuit je bioscoop stoel met een draadloze Xbox360-controller in de hand en de Dolby SRD op 7 is een geweldige ervaring. Exploitanten vragen zich echter af hoe dit rendabel te maken is, want zelfs een middagvoorstelling van een bijna uitgedraaide film levert meer op. En de kids? Die vinden het toch wel veel geld voor een half uurtje lol en zijn bovendien bang om publiekelijk af te gaan. Gamen is echter goed voor het imago van de bioscoop en alleen daarom al zouden exploi tanten ermee moeten beginnen. 3D de nieuwe attractie De beste bioscoop van Nederland, CineMec Ede, is ook de eerste die met digitale 3D-films gaat beginnen. 8 december werd op een symposium voor de bioscoopbranche de eer ste film in 3D vertoond, het 55 minuten durende Haunted Castte. Vanaf begin januari 2007 gaat exploitant Gerben Kuipers ook zijn reguliere publiek verbazen met 3D. Kuipers is overtuigd van de aantrekkingskracht van de nieuwe attractie:'Met 3D wordt naar de film gaan weer een evenement. Chicken Littte is al lang uitgedraaid, maar als ik hem straks in 3D heb, zal mijn publiek hem maanden 'Met 3D wordt naar de film gaan weer een evenement' later nog willen zien.' Kuipers heeft gekozen voor het systeem van Nuvision, waarbij het gewone bioscoopscherm gebruikt kan worden. Er zijn wel speciale, relatief dure brillen voor nodig, die na iedere voorstelling door een speciale wasmachine gaan. Een concurrerend systeem is dat van Real D, dat eenvoudi ger brillen gebruikt, maar waarvoor weer een speciaal sil- ver screen nodig is. Dolby heeft een eigen systeem aange kondigd, dat de voordelen van de twee andere systemen zou moeten bundelen. Een aantal grote regisseurs heeft zich al voor 3D uitgesproken en werkt ook al aan 3D-films. Maar 3D opent ook de deur voor re-releases. Onlangs beleefde Tim Burton's The Nigbtmare before Christmas z'n 3D-premiere. Gerben, ga je die ook draaien? Want ik wil hem zien! Begin november meldde de website Tweakers.net dat 1.300 bioscopen wereldwijd inmiddels zijn uitgerust met GineFence. Dit zou blijken uit een interne memo van de elektronicafabrikant. CineFence is het door Philips ont wikkelde watermerksysteem dat het mogelijk maakt te achterhalen in welke bioscoop de oorsprong ligt van een illegale speelfilm. Aan de film worden gegevens over de tijd, de plaats en de datum toegevoegd. Met het blote oog of met opnameapparatuur is deze informatie niet zicht baar. Alleen met speciale software kan deze informatie naar boven worden gehaald. De technologie werkt alleen bij digitale projectoren. Sinds 18 november kunnen gamers in de Kinepolis-bios coop in Brugge games spelen op het grote scherm. Bezoekers kunnen op woensdag- en zaterdagmiddag in de bioscoop terecht voor het gamen, dat XL Gaming als naam heeft meegekregen. De kosten voor een half uur gamen bedragen €15,-. Het Belgische concern gaat het concept in 2007 ook in de andere bioscopen invoeren. Dat het niet nieuw is blijkt onder meer uit het feit dat filmtheater 't Hoogt, de Universiteit Utrecht en Hogeschool voor de Kunsten Utrecht als geruime tijd samenwerken in het educatieve project Playful. Dit is een tweemaandelijks terugkerend evenement dat bestaat uit een seminar in de ochtend, in de middag gevolgd door Playful the Game, waarbij gamers op het grote doek met en tegen elkaar strijden. Ook in andere bioscopen wordt bekeken of gamen in de bioscoop een aantrekkelijke uit breiding van de activiteiten kan zijn. 1 8 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 67