'Life bef ore 50 is just a warming up' feature Silver Economy Conference ziet vergrijzing niet als bedreiging maar als kans Het aantal ouderen neemt in de komende jaren fors toe, niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen. Dat biedt kansen, zo was de boodschap tijdens de tweedaagse Silver Economy Conference die eind november in Kerkrade werd gehouden. Of zoals een van de sprekers zei: 'aging is not a probleem although the government is telling us it is.' mmmmM Door Jeroen Huijsdens Het is natuurlijk al lang geen nieuws meer dat de wereld vergrijst. Een vluchtige blik op de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leerde vijfentwintig jaar gele den al dat de geboortegolf die ook Nederland tussen 1946 en 1970 over spoelde, tot een forse toename van het aantal ouderen zou leiden in de jaren na de eeuwwisseling. Daarom is het eigenlijk heel opmerkelijk dat het zo lang heeft geduurd voordat het onderwerp, zowel in de politieke arena als in het bedrijfsleven, een serieuze plaats op de agenda kreeg. Dat geldt feitelijk ook voor de filmsec tor, waar andere onderwerpen in de afgelopen jaren veel aandacht hebben gevraagd en gekregen en de vergrij zing slechts in beperkte mate aan bod is gekomen. Vergrijzing biedt kansen Dat het niet vreemd is dat de provin cie Limburg een van de stuwende krachten achter de conferentie is, bleek al uit de openingswoorden van gedeputeerde Martin Eurlings. Omdat het aantal 65-plussers in Limburg binnen dertig jaar toeneemt van 180.000 naar 300.000 is 's Nederlands meest grijze provincie het ideale test gebied voor ondernemers en instellin gen die zich met nieuwe activiteiten willen richten op senioren. Dezelfde Eurlings hield een stevig pleidooi om de vergrijzing vanaf nu niet langer te beschouwen als een maatschappelijke bedreiging, maar als een ontwikkeling die vele kansen biedt. Om dat te onderschrijven kwam hij met het reinen en vooral positief dient te wor den benaderd, bleek ook uit de pre sentaties van de andere sprekers. De groter wordende doelgroep werd door vrijwel iedereen gepositioneerd als actief, levendig, vol vrije tijd en bovenal welgesteld. Als we de spre kers mogen geloven barsten de senio ren van het geld dankzij goede pensi oenvoorzieningen en afbetaalde hypo theken. Dat biedt ook kansen voor het film- en bioscoopbedrijf, dat zich er bewust van dient te zijn dat deze doelgroep zich beter door een pro- duct-plus-formule dan door een kor tingsactie in beweging laat brengen. voorbeeld van een fabrikant in de regio die wc-potten maakt die tien centimeter hoger zijn dan gebruike lijk. Gevolg: de machines draaien over uren en de potten vliegen de fabriek uit. Dat de vergrijzing mogelijkheden biedt op tal van maatschappelijke ter- Nederland in Europa Nederland is een van de minst vergrijsde landen van de Europese Unie. Gemiddeld was in 2004 17% van de bevolking 65 jaar of ouder, terwijl dat in Nederland 14% was. Landen met het grootste percentage 65-plussers zijn Italië met 19% en Duitsland en Griekenland met 18%. Landen met het kleinste percentage 65-plussers zijn Ierland met 11% en Slowakije met 12%.Tot 2025 zal het percentage 65-plussers in de Europese Unie naar verwachting met ruim eenderde toenemen. In Nederland zal dit aandeel met meer dan de helft toenemen. De vergrijzing is in Nederland in vergelijking met de Europese Unie laag vanwege het grote aandeel vrouwen dat in de afgelopen jaren in de vruchtbare leeftijd was. Doordat er in de afgelopen jaren relatief veel kin deren zijn geboren, is de bevolking van Nederland nog relatief jong. Op dit moment en in de komende jaren loopt het aantal vrouwen in de vruchtbare leeftijd juist terug (als gevolg van dalende geboortecijfers hal verwege de jaren zeventig) (Bron: CBS en RIVM). Het leven begint bij 50 (Something's Gotta Give) HOLLAND FILM NIEUWS - 9

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 8