3D domineert ShoWest beurzen festivals In Europa heeft men de mond nog vol van de 2K-4K discus sie, maar in de VS is het een en al 3D wat de klok slaat. Natuurlijk waren er op ShoWest dit jaar de nodige nieuw tjes van hardwarefabrikanten, maar het meest spraakma kende nieuws kwam toch echt uit de derde dimensie. Door Frank de Neeve Een van de belangrijkste technische nieuwtjes haalde nauwelijks de kolommen van de ShoWest-rubrieken: DTS heeft zijn cinemadivisie verkocht om zich voortaan exclusief op de con sumentenmarkt te kunnen richten. Het afgesplitste bedrijf noemt zich DTS Digital Cinema en zegt zich naast digitale cinema, ook nog steeds om hun oude audiohardware te zullen bekommeren. Technisch nieuws dat wel indruk maakte op de beursvloer, was dat Barco drie nieuwe 2K-projectoren op de markt brengt, waarvan er twee zijn gebouwd rond een nieuwe, kleinere DLP Cinema-chipset. Serverfabrikant GDC heeft zich gecommitteerd aan Barco, wat onder meer resulteert in een gebruiksvriendelijke touchpanel, dat aan de projector kan worden gemonteerd als bediening van de ser ver. Zo wordt het extra gemakkelijk om de gevoelige micro-elektronica van de server fysiek wat verder weg te zetten van de krachtstroom die nodig is voor de Xenonlamp. Basketball en U2 Verder was het toch vooral 3D wat de harten van de beursbezoekers sneller deed kloppen. Want zeg nou zelf: 3D- sportwedstrijden die live naar de bios coop worden gebeamd, lijkt u dat niet fantastisch? Sony gaf tijdens ShoWest een live demo van een 3D-basketball- wedstrijd, waarbij de ballen het publiek bijna letterlijk om de oren vlogen. De match werd opgenomen door technologiepartner Pace - waar van James Cameron mede-eigenaar is - met vijf speciale 3D-camera's. Officials van de NBA vonden het resultaat zo dicht bij eersterangs tickets komen als maar mogelijk is en overwegen om dit in de toekomst ook aan het algemeen publiek beschikbaar te stellen. Als 3D de toekomst van de bioscoop is, wat dan te denken van U2 3D? Jazeker, tijdens de beurs werd een trailer getoond van een film geprodu ceerd door het nieuwe bedrijf 3ality, waarvoor de Ierse rockband met negen digitale camera's gefilmd was tijdens concerten in ondermeer Buenos Aires en Mexico City. De film is nu in postproductie. Een standaard Hoewel de industrie wegloopt met digitale 3D-voorstellingen, waren er ook kritische geluiden te horen op ShoWest. Zo sprak Disney's Howard Lukk zich uit voor een universele 3D- standaard, begrijpelijk op een beurs waar ook Dolby z'n eigen systeem presenteerde. Volgens Lukk maakt Disney 42 verschillende versies - inclusief de taalversies - van Meet the Robinsons voor de 650 3D-schermen waar de film op wordt uitgebracht. Daags na ShoWest sprak Dreamworks' Jeffrey Katzenberg Wall Street ana listen toe tijdens een conferentie van The Bank of America, zo meldde The Hollywood Reporter. Ook hij sneed 3D aan. Zo vertelde Katzenberg dat momenteel alle grote studio's aan 3D- blockbusters werken. Katzenberg betoogde dat 3D op termijn zo gewoon is, dat men in de toekomst z'n eigen 3D-bril zal hebben, zoals men nu een zonnebril heeft. Aangezien hij erin gelooft dat filmlief hebbers best bereid zijn om wat meer te betalen voor 3D-voorstellingen, denkt Katzenberg dat dit de discussie over het in stand houden van Win dows overbodig maakt. Als in 2009 voldoende bioscopen 3D kunnen vertonen, zouden Dreamworks' titels alleen nog in 3D in de bioscoop uitko men, waarbij de 2D-versie gebruikt wordt voor dvd. raait het in de toekomst om 3D. HOLLAND FILM NIEUWS - 1 3

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 19