De Verkadefabriek is een belevenis DOK6 in Panningen Minerva bouwt in Zaandam Uitbreiding in Hardenberg theaterpaspoort in the picture op locatie In gesprek met programmeur llona van Heeckeren De Verkadefabriek is sinds september 2004 uitgegroeid tot een hotspot in Den Bosch. In de wijk 't Zand overheerste tot voor kort de industrie. Nu is in de oude sigarenfabriek van Willem II een poppodium gevestigd en is de koekjesfabriek van Verkade omgebouwd tot een cultureel centrum met grootsteedse allure. Met filmprogrammeur llona van Heeckeren sprak Holland Film Nieuws over het succes van het concept. 18 De opening van DOK6 moet vuurwerk gaan opleveren. Naam bioscoop: DOK6 Plaats: Panningen Aantal zalen: 3 Aantal stoelen: 310 in totaal. Zaal 1: 130 stoelen, zaal 2: 70 stoelen en zaal 3: 110 stoelen Stoelenfabrikant: Huizenga Exploitant: Ralph Teeuwen Bedrijfsleider: nog niet bekend Aantal medewerkers: nog niet bekend Open vanaf: open vanaf 23 mei Aantal verwachte bezoekers per jaar: 70.000 Projector: Cinemeccanica van FTT Filmtronics Formaat doek: is ook nog niet bekend Kassasoftware: ReBiTicks van KTS Merken bij het buffet: onder meer Hertog Jan en Coca-Cola Bioscoopreclame: Nog niet bekend Bioscoop is onderscheidend door: 'Door zijn intieme interieur en het serviceconcept. We bieden een echt avondje uit.' Website: www.DOK6.eu Reden voor theaterpaspoort: De opening van DOK6 in Panningen op 23 mei aanstaande. Artist Empression DOK6. Door Lucia Alleman Als inwoner van Amsterdam zie ik voortdurend afgedankte industriële gebouwen omgetoverd worden tot uitgaansgelegenheid. Een machinege bouw, een kas, een ketelhuis: allemaal grote gebouwen, waarvan je de ambachtelijke architectuur nog ziet, die op inventieve wijze opnieuw zijn ingericht en waar altijd plek is. De verkadefabriek in Den Bosch is nog ambitieuzer van opzet. De oude fabriek is door architect Hubert-Jan Henket uitgebreid met twee theaterza len en drie filmzalen. Er zijn repetitieruimtes voor de theatergezelschappen De Wetten van Kepler en Productiehuis Brabant. De serre wordt gebruikt voor ontvangsten en het publiek kan de hele dag terecht in het grand restaurant. Piet Hein Eek heeft in het fabrieksdeel verschillende ruimtes samengevoegd en ingericht met een bar, een stamtafel en grote loungeban ken. De laadklep van de expeditieafdeling doet dienst als leestafel en waar vroeger de Café Noirs werden ingepakt zit je nu te eten. En niet zomaar een kipfiletje, maar echt lekker eten. Door al die gebruikers gonst het hier de hele dag van activiteiten. In een tijd waarin het begrip 'beleving' het adagium is voor de horeca kunnen we vaststellen dat een avondje Verkadefabriek een bijzondere ervaring is. Bossche bol En het is een succes.Terwijl voor 2006 op zestigduizend filmbezoekers was gerekend kwamen er tweeëntachtigduizend. Filmprogrammeur llona van Heeckeren: 'Wij presenteren ons nadrukkelijk als een concept, dus wij zeg gen niet kom naar het theater of naar de film, maar kom naar de verkadefabriek, daar is altijd wat interessants te beleven. En uit onderzoek blijkt dat mensen het ook zo gebruiken. Ze komen én lekker eten, én naar de film én blijven daarna soms ook nog dansen, want een keer in de twee weken hebben we op zaterdag een dj en kun je in de serre lekker swingen.' Van Heeckeren is als gepassioneerd filmliefhebber sinds de start betrokken bij de Verkadefabriek. Daarvoor was ze onder meer zeven jaar zakelijk leider van filmtheater Rialto in Amsterdam. Is het succes van de Verkadefabriek te danken aan vooral ouder publiek dat zich niet meer thuis voelt in de 'gewo ne' bioscoop? Van Heeckeren: 'Ik stond laatst met een vriendin in Euro Cinema en we voelden ons inderdaad haast bejaard tussen al die tieners en twintigers. Ik denk dat de bioscoop heel aantrekkelijk is voor jongeren, die snel een film willen zien en daarna naar het café of de disco gaan. Wij berei ken een heel ander publiek. Hier kun je rustig een kopje thee drinken met een Bossche bol erbij. Een film als Perfume bijvoorbeeld, die heeft bij ons supergoed gedraaid nadat 'ie al in de bioscoop was geweest. Dan blijken er veel mensen te zijn die zo'n film liever bij ons zien. Maar dat is niet alleen ouder publiek. Uit ons onderzoek van vorig jaar bleek dat onze bezoekers uit alle leeftijdsgroepen komen. Veel scholieren komen bijvoorbeeld hier met CKV-bonnen.' Laagdrempelig Van Heeckeren programmeert voor een breed publiek. 'We zitten tussen het arthouse en filmtheatersegment in. Als gesubsidieerd filmtheater moeten we het bijzondere filmaanbod laten zien. We draaien de premières van Cinemien, Filmmuseum en Contact Film. En we doen veel aan filmeducatie. Ons pro gramma Déja Vu is een serie van acht premièrefilms met aansluitend een lezing van filmdocent Mark Meuldijk. En samen met de Vereniging van Brabantse Filmtheaters hebben we een prachtige klassiekerreeks. Maar we doen ook grotere films, zoals La Vie en Rosé en The Curse of the Golden Flower. Omdat de Verkadefabriek zo'n breed publiek heeft moet Van Heeckeren soms keuzes maken in de programmering: 'Met drie zalen moeten wij soms nee zeggen tegen een film. Sommige distributeurs maken die keuze zelf. A-Film is er heel duidelijk in wanneer ze een film aan Jogchem's geven. Daar is dan geen discussie over mogelijk. Andere distributeurs twijfelen vaak, omdat een grotere film het ook bij ons heel goed kan doen. Als wij moeten kiezen, dan staat het bijzondere filmaanbod bij ons voorop.' De Verkadefabriek ontvangt een structurele subsidie van de gemeente en pro jectsubsidies van de provincie. Zou het mogelijk zijn om als cultureel onder nemer zonder subsidie te draaien? Van Heeckeren: 'Ik vind dat je zo onafhan kelijk mogelijk van subsidie moet zien te functioneren, maar we willen film kunst vertonen en elke kunstvorm moet je ook in zijn historisch perspectief laten zien. Zon klassiekerreeks is gewoon kostbaar om te organiseren. Zaandam is hard toe aan een extreme makeover. Sjoerd Sjoeters is de vormgever van het masterplan en heeft met het ver nieuwde Mariënburg in Nijmegen bewezen in staat te zijn leven in de stad te brengen. Voor Zaandam heeft hij bedacht dat de Gedempte Gracht weer uitgegraven en gevuld wordt. Het kanaal wordt omgeven door neo-Zaanse gevels. Met de nabijheid van de provinciale weg, die heel Zaanstad verbindt, een prima omgeving voor de nieu we bioscoop van Minerva, die nu al in Zaandam zit met 't Saentje. De bioscoop, ontworpen door architectenbureau Rijnboutt Van der Vossen Rijnboutt, heeft zes zalen en ongeveer dertienhonderd stoelen. Derde kwartaal 2009 wordt de opening verwacht. llona van Heeckeren. Foto Lucia Alleman. HOLLAND FILM NIEUWS De nieuwe bioscoop van Minerva in Zaandam. Ook Hardenberg is een zichzelf respecte rende plaats en heeft dus plannen voor ver nieuwing van het centrum. Daarbij hoort ook uitbreiding van theater/bioscoop De Voorveghter. De theaterzaal wordt in capaciteit uitgebreid en de bioscoop krijgt er twee zalen bij. In de zomer, als de vakan- tiegasten naar deze hoek van Nederland stromen, kan ook de theaterzaal ingezet worden als filmzaal. De gemeente investeert 3,5 miljoen euro in het cultureel centrum. In april zullen de werkzaamheden beginnen. Eind november dit jaar is de ope ratie klaar. Daarmee hoopt Frank Witteveen (Movieskoop), exploitant van het bioscoop gedeelte, dat de plannen voor een bioscoop in Ommen van de baan zijn. Witteveen: 'Hardenberg ligt nog geen tien kilometer van Ommen af en een tweede bioscoop in de buurt zou overcompleet zijn.' HOLLAND FILM NIEUWS - 1 9

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 24