spotlight Veertig jaar werkte hij in het film en bioscoopbedrijf. Eind maart ging hij met pensioen. Daarom zetten we filmoperateur Jan Smulders in de spotlight. Waar heb je in al die jaren gewerkt? Altijd als operateur? 'Op mijn vijftiende jaar werd ik elektro- nicamonteur. In datzelfde jaar kwam ik voor de eerste maal in een filmcabine terecht. Ik moest namelijk een nieuwe naald plaatsen in de platenspeler waar mee de inloopmuziek werd gedraaid. Ik was direct verkocht. Ik liet mij door de operateur alles uitleggen en ging daar na regelmatig naar de betreffende bios coop, om naar de wijze lessen van mijn mentor te luisteren. Die man was een van de beste operateurs van Nederland. Het duurde tot 1961 voordat ik als invaloperateur in het Harmonie Theater in Tilburg ging draaien. Pas in de jaren zeventig ben ik als fulltime operateur gaan werken bij de Tilburgse Filmonderneming (de theaters Harmonie, Midi,Ambassade en Camera). Sinds 1984 werk ik in het Filmhuis Tilburg, tegenwoordig FilmFoyer Tilburg geheten.' Je hebt zowel in de bioscoop als in het filmtheater gewerkt. Waarin verschillen die twee van elkaar? 'Er is geen wezenlijk verschil. Ik vind alleen wel dat je in een filmtheater nog meer je best moet doen om een perfec te voorstelling te draaien. Het publiek bestaat uit echte en uiterst kritische filmliefhebbers.' Wat kun jij je nog goed herinneren van jouw eerste werkdagen? 'Dat het klamme zweet mij in de han den stond. Elke voorstelling was name lijk uitverkocht. Dat waren telkens 634 bezoekers!' 42 - HOLLAND FILM NIEUWS Is er een voorstelling die je na al die jaren erg is bijgebleven? 'Dat zijn de voorstellingen waarbij de maker of de regisseur aanwezig was. Ik was altijd weer blij als de regisseur na afloop naar mij toekwam en vertelde dat de voorstelling precies zo was ver lopen zoals hij het bedoeld had.' Is er een theater in Nederland waar je graag zou willen werken? 'Ik zou graag eens een voorstelling wil len draaien in Tuschinski en me tevens heerlijk willen uitleven op het daar aan wezige Wurlitzer-orgel! Hoe zien de bioscoop en het film theater er volgens jou over tien jaar uit? 'Ik denk dat 35mm en digitale projectie broederlijk naast elkaar zullen bestaan, maar ook dat de exploitanten naar oplossingen zullen zoeken om hun lege stoelen te vullen. Ik denk bijvoorbeeld aan games.' Is er een gouden tip die je aan je collega's in andere bioscopen zou willen geven? 'Ik kan het de collega's niet voldoende op het hart drukken: besteed ruim tijd aan de montage van de film! Het is echt de basis van een goede en storingsvrije voorstelling!' Cinema Paradiso is de best denk bare film die je kunt draaien in een bioscoop die gaat sluiten. Wat is, wat jou betreft, de beste film voor een laatste werkdag? 'Ik heb Cinema Paradiso gedraaid toen het filmhuis dreigde te sluiten. Uiteindelijk ging dat niet door. De beste film die men mij kan aanbieden is Doctor Zhivago, maar dan door een goede operateur gedraaid, want anders zit ik me alleen maar te ergeren!' Je komt over als een man die eigenlijk nog helemaal niet wil stoppen. Ga je toch nog wat vrijwil ligerswerk doen? Of houd je het echt voor gezien? 'Na mijn pensionering blijf ik als oproepoperateur bij de FilmFoyer wer ken. Verder ga ik de tweede druk van mijn handboek voor de filmoperateur afwerken en bijscholingscursussen geven aan filmoperateurs van de film theaters.' 3e jaargang nummer 75 - april 2007 Holland Film Nieuws, het magazine voor het film- en bioscoopbedrijf Uitgever Stichting Holland Film Land Eindredacteur Jeroen Huijsdens Bladcoördinator Riet Zegers Medewerkers Anne Marie van VoUenhoven, Lucia Alleman, Frank de Neeve, Marije Sietsma, Dick Smits. Frank Smit en Dirk de l.ille Beeldredactie Tanja van Rooden Advertenties Riet Zegers Redactieadres Van Eeghenstraat 34 I0"7! (III AMSTERDAM Telefoon: 020-679.3815 Fax: 020-6732963 E-mail: lifn@worldonline.nl Vormgeving drukwerk Young Creations B.V. Postbus 209 9200 AF DRACHTEN Contactpersoon: Egbert Spinder Telefoon: 0512 - 54 13 31 Fax: 03 12- 29 30 Easy Transfer: 0312-542579 (gelieve te bellen voor verzending) E-mail: egbert@youngcreations.nl Holland Film Nieuws is een uitgave van de Stichting Holland Film Land. Het magazine wordt op basis van con- trolled circutation zes keer per jaar gratis verspreid onder de medewerkers van de leden van de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten (NVB). Overige geïn teresseerden kunnen een abonnement aanvragen. Dit kost 30,-(exclusief BTW) per jaargang. Abonnementen zijn aan te vragen via 02(^6793843. Niets uit deze uitgave mag worden overgenomen zonder bronvermelding en uitdrukkelijke goedkeuring van de uitge- worden ontleend. Vrienden van Holland Film Nieuws Holland Film Nieuws kan worden uitgegeven dankzij een bijdrage van de hoofdsponsor, de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten (N\ B).Voorts dankt Holland Film Nieuws haar voortbestaan aan loyale adverteerders die kortweg de Vrienden van Holland Film Nieuws noemen. Het zijn: (hoofdsponsor) Nationale bioscoopbon Actionsign Aleons Audio Benelux Film Distributors CineFox Coca-Cola Enterprises Nederland B.V Compeso GmbH Digital Genius Digital Media Solutions l'l'l' Filmtronics B.V Huizenga Group Independent Films Jean Mineur Mediavision limm\ Products Kis Kosbeek Techniek Roveka speciaal drukwerk Scrccm ision Nederland B.V. Stichting Filmtransport/Filmcentrale Nieuwegein B.V ticket.international Software Trading Tixvvay Universal Pictures International (Netherlands) B.V Warner Bros. Entertainment Holland Xix: Young Creations B.V. HFN kan worden verstuurd dankzij de Nederlandse Vereniging van Filmverhuurders (NVT) en Gofilex.

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 46