Digitale Denktank levert stof tot nadenken op achter de schermen Behoefte aan informatie over digitale cinema blijkt groot Digitale cinema houdt de gemoederen flink bezig. Dat bleek ook tijdens de tweede, zeer goed bezochte, bijeenkomst van de Digitale Cinema Denktank op 13 april jongstleden in MUSTSEE Delft. Hoezeer er ook vooruitgang wordt geboekt op het digitale vlak, er lijkt toch regelmatig zand in de machi ne terecht te komen waardoor deze niet echt op stoom wil geraken. Dat bleek ook tijdens discussies op vrijdag de 13e. Door Jeroen Huijsdens De dag in Delft mag een succes wor den genoemd. Niet alleen omdat het aantal van meer dan 200 bezoekers bewees dat de behoefte aan informa tie over digitale cinema groot is, maar ook omdat dagen als deze er tenmin ste voor zorgen dat er concrete infor matie de sector instroomt. Zo was onder meer de technische toelichting van Edwin Pielanen van FFT Filmtronics over de exacte werking van een digitale projector bijzonder verhelderend. En bewees de split- screen vertoning van de openingsscè ne van The Departed de goede kwa liteit van digitaal vandaag de dag. Lastiger werd het toen het op discus siëren en presenteren aankwam. Zo kwamen enkele discussies niet goed uit de verf. Dat kwam mede omdat panelleden zich leken te realiseren dat de echte discussies niet in Delft, maar in de board rooms van de stu dio's worden gevoerd. Jammer was het bijvoorbeeld ook - om er even wat uit te lichten - dat de discussie over rechten niet in alle openheid werd gevoerd.Tijdens het middagdeel werd een stuk vertoond van The Fantastic Four op Blu-ray gevolgd door enkele trailers in HD- kwaliteit (geplukt van de website van Apple.com). Met name het fragment van The Fantastic Four zag er opmer kelijk goed uit op het grote doek in Delft. Zeker toen bleek dat deze kwa liteit werd bereikt door een inmiddels 800,- euro kostende scaler aan te slui ten op de digitale projector. De aan wezige critici hadden er niet zo veel op aan te merken. Dat hadden ze wel op het trailerblok, waar onder meer de meest recente trailer van Harry Potter 5 tussen zat. Nico Simon van Utopia merkte op dat bioscopen deze kwaliteit niet zouden moeten accepte ren. Maar het punt dat organisator Frank de Neeve met name wilde maken is dat het materiaal er is. Hier en nu. Beschikbaar voor iedereen, dankzij het internet. Lastiger werd het toen de rechten kwestie ten aanzien van de Blu-ray- vertoningen aan de orde kwam. Rechtenbemiddelaar Videma biedt weliswaar de mogelijkheid van een plusvergunning, maar die is alleen weggelegd voor vertoningen voor maximaal 150 personen en is bedoeld voor partijen, zoals scholen, buurthui zen, en niet voor bios copen aangesloten bij de NVB. Kortom, exploi tanten die een film vanaf een Blu-ray-disc willen vertonen, zullen daarvoor direct bij de rechthebbenden - lees filmverhuurders - moe ten aankloppen. En die staan niet echt te trap pelen. Salesmanager van Buena Vista International Errol Nayci denkt dat de situatie alleen maar onduidelijker wordt als distributeurs exploitanten toestaan films op Blu-ray te vertonen: 'we zijn met z'n allen juist afspraken aan het maken over digitale cinema. Daar horen ook bepaalde spelregels bij. Door Blu-ray in te brengen wordt het alleen maar rommelig. Laat mij de vergelijking maken met filmopnamen. Als je op een set afspreekt op film te draaien en er loopt iemand naast die het ook opneemt op digi-beta die zegt dat dat ook een goede kwaliteit is, dan kan hij wel gelijk hebben, maar dat is niet de volgorde die we hebben afgesproken. Blu-ray is overigens een product dat valt onder de verantwoordelijkheid van onze divisie Home Entertainment. Er zijn weliswaar raakvlakken en mogelijkheden voor samenwerking, maar het blijft een andere tak van sport met andere spelregels.' Hoe dan ook, daarmee doet zich dus wel het merkwaardige feit voor dat een buurt huis met beamer en Blu-ray-speler een film zoals Pirates of the Caribbean; Dead Men's Chest en de doorgaans prachtige extra's die op de disc staan of de concertfilm Toto - Live in Amsterdam (niet eens beschikbaar op 35mm) op Blu-ray sneller vertoond krijgt dan een exploi tant lid van de NVB. bezoekers kwamen af dag in MUSTSEE Delft. HOLLAND FILM NIEUWS 35

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 32