Nederland weer stiefkindje techniek Deze zomer heeft er een metamorfose plaatsgevonden in de projectiecabines van de digitale bioscopen. Met een nieuwe server en een aan de eisen van Hollywood aange paste projector, lijken de zalen er helemaal klaar voor. Voorlopig blijven de films echter uit. Door Frank de Neeve De aankondiging half juli was het zoveelste kleine drama dat de release van de nieuwe server van XDC omgeeft: de geplande installaties van de Solo G3 worden voorlopig stopge zet wegens een veelvoud aan proble men. Begin juni ging het allemaal nog zo voorspoedig. Met een speciale van de fabrikant afkomstige kit, werd de pro jector 'DCI-compliant' gemaakt om hem te laten voldoen aan de specifica ties neergelegd door DCI, de aanbeve lingen voor digitale cinema uit Hollywood. Een deel van deze aanbe velingen heeft te maken met bescher ming van de films tegen piraterij. Deze aanpassing bleek ook bescher ming te bieden voor het deel van de projector waarin de film niet-geënco- deerd is. DCI werd door weifelende exploitan ten altijd aangevoerd als reden om te wachten met investeren, maar de modificatie aan de projectoren bleek kinderlijk simpel. Bij Barco-projecto- ren werd de constructie waar de boards van Texas Instruments in zit ten, vervangen door één met switches, die ervoor zorgt, dat iedere poging tot inbraak wordt gedetec teerd. Bij Christie-projectoren was de procedure nog simpeler. Aangezien de Tl-boards hier vrij in de machine lig gen, bleek een groot slot op de klep van de machine de enige juiste en toereikende oplossing. Na eenmaal uitgesteld te zijn, startte in juli de roll-out van de nieuwe G3- server van XDC, waarmee ook de door Hollywood vereiste Jpeg-2000 geëncodeerde films kunnen worden afgespeeld. De server bleek echter nog dermate veel kinderziektes te hebben, dat de fabrikant de levering tijdelijk stopzette, om zich te kunnen concentreren op de Duitse roll-out. In tegenstelling tot Nederland kwam daar de vijfde Harry Potter-film wel digitaal uit. De enige digitale film die deze zomer in Nederland draaide, moet dan ook letterlijk zo worden opgevat: er draaide slechts een kopie van Harry Potter in CineMec Ede, als dank van distributeur Warner voor de ondersteuning van dit theater bij de première in Bloemendaal. Eindelijk 3D! Pathé Tuschinski en CineMec Ede heb ben de handen ineengeslagen en zijn in de zomermaanden gestart met de release van een aantal 3D-films in de bioscoop. Met door CineMec geleaste projectoren wordt in de twee theaters een aantal middellange 3D-films ver toond, die CineMec in Nederland distribueert. De films brengen verbor gen werelden als die van insecten en dinosaurussen tot leven en zien er in 3D uiterst spectaculair uit. Als eerste werd half juli de film Bugs! 3D uitge bracht, waarvoor Midas Dekkers een voice-over insprak. Later volgen Dinosaurs Giants of Patagonië 3D, met de stem van Jan Douwe Kroeske, Ocean Wonderland 3D en Wild Safari 3D. Binnenkort gaan de twee bedrijven ook beginnen met 'alterna- tive content'. Zes september is de wereldpremière van David Gilmours Remember That Night live in HD in CineMec,Tuschinski en Pathé Buitenhof te zien, waarbij Gilmour per satelliet ook nog een nummer zal spelen en vragen van fans zal beant woorden. In december begint een spectaculaire reeks van acht opera's, live per satelliet door The Metropolitan Opera in New York. Dinosaurs Giants of 26 HOLLAND FILM NIEUWS ïD alleen in Tuschinksi en

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 23