feature 2007 begint goed voor bioscoopsector HOLLAND FILM NIEUWS Ook Kapitein Rob kijkt uit naar 14 augustus. Marktpartijen Los van alle bestuurlijke perikelen kunnen we uitkijken naar elf nieuwe bioscoopfilms met succespotentieel. Sterker nog, Lagestee Film is al begon nen met de opnamen voor Amsterdam, nog voordat er een uit spraak is van het Suppletiefonds. Amsterdam wordt een film a la Crash, waarin allochtone en autochto ne Nederlanders niet zachtzinnig met elkaar in botsing komen. De film wordt geregisseerd door Ivo van Hove, artistiek leider van Toneelgroep Amsterdam. Martin Lagestee was tot voor kort bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Speelfilmproducenten en is als zoda nig betrokken geweest bij de totstand koming van de Suppletieregeling. Verbaast het hem dat er na de storm loop op het Suppletiefonds nog geld over blijkt te zijn? 'Nee, er worden zeer stevige eisen gesteld aan de financiering van de films. Je moet al tweederde van het geld bij elkaar heb ben. Je zou kunnen concluderen, dat de zeven miljoen die het Filmfonds extra heeft gekregen na de opheffing van de cv-regeling, nodig zijn geweest om vervolgens bij het Suppletiefonds een toelage aan te kunnen vragen.' De opnamen van Amsterdam zijn van start gegaan zonder toezegging van het Suppletiefonds. Is dat niet riskant? Lagestee:'Wij hebben dispensatie van het Suppletiefonds om alvast met de opnamen te starten. Als uiteindelijk de bijdrage niet wordt toegekend hebben we inderdaad een probleem.' In de voorschriften van het Suppletiefonds staat dat de film voor een kwart door marktpartijen gefinancierd moet zijn. Welke partijen heeft Lagestee weten te interesseren voor zijn project? 'Tien procent komt van distributeur Video Film Express. Verder hebben commerciële partijen in de film geïn vesteerd, die afgaan op de sales esti- mate die voor Amsterdam is opge steld door een gerenommeerd sales- bureau.' Specifieker wil Lagestee niet zijn, maar het zijn allemaal partijen waar hij al vaker mee heeft samenge werkt. Radioman Erik de Zwart treedt wel naar buiten als investeerder. Op Business News Radio vertelde hij onlangs vol enthousiasme over Kapitein Rob, de avonturenfilm van Shooting Star Filmcompany, die dit najaar al in de bioscoop te zien zal zijn. Documentaire De grote vrees van veel filmproducen ten was dat de Suppletieregeling alleen ten goede zou komen aan de grote publieksfilms. Bij de aanvragen zit echter ook een onder de noemer 'documentaire' gepresenteerde film van Peter Greenaway,/'«ccwse. De film is ingediend door cross media studio Submarine, gespecialiseerd in multi- mediaproducties, animaties, games en tevens producent van documentaires. Vorig jaar won het door Submarine geproduceerde Jungle Rudy het mon- tagekalf tijdens het Nederlands Film Festival. Bruno Felix van Submarine praat niet graag over de financiering va.il J'accuse. 'Het gaat erom dat er een mooie film gemaakt wordt. J'accuse is eigenlijk een whodunnit, met De nachtwacht van Rembrandt als bewijsstuk. Rembrandt heeft daar- Begin juli maakte de Nederlandse Federatie van de Cinematografie (NFC) bekend dat de eerste helft van bioscoopjaar 2007 succesvol is verlopen. De bruto omzet groeide met 8,3% naar 70,7 miljoen. In 2006 bedroeg de bruto recette 65,3 miljoen. Het aantal bezoekers steeg in de eerste zes maanden met 6,6% van 9,75 miljoen naar 10,4 miljoen bezoekers. De stij ging wordt toegeschreven aan de reeks succesvolle voorjaars- en zomerreleases. Minder positief waren de cijfers van de Nederlandse film. Het marktaandeel van de nationale producties bedroeg 5,2% 3,72 miljoen). In het hele jaar 2006 lag dat percentage op 11,3%. Volgens de NFC is het lage marktaandeel te wijten aan het uitblijven van nieuwe Nederlandse films. De verwachting is dat dit weer goedgemaakt gaat worden in de tweede helft van 2007 als er veel Nederlandse films uitkomen.

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 6