techniek Peter Isaak: 'Ons economisch resultaat staat wel onder druk met 3D, omdat er te veel dure 3D-brillen moeten worden afgeschreven als gevolg van breuk.' projector projecteert afwisselend beelden voor het linker- en rechteroog. Kijken naar deze op elkaar lij kende beelden kan nogal onrustig zijn, daarom worden de beelden voor linker en rechteroog razend snel drie maal achter elkaar op het doek vertoond, de zoge naamde tripte flash, wat een hoge snelheid van 148 beeldjes per secon de oplevert. Het bekendste en volgens sommigen beste digitale 3D-systeem is dat van Real D. Deze fabrikant plaatst een speciaal led-schermpje - het Zscreen - voor de lichtbundel, dat razendsnel van polariteit wisselt, waarbij de beelden die voor het lin- keroog bedoeld zijn, een andere pola riteit hebben dan die voor het rech teroog. Voordeel hiervan is, dat er slechts een goedkope polarisatiebril nodig is, maar wegens het driedubbe le lichtverlies (oog, Zscreen en bril) is de installatie van een silver screen noodzakelijk. Deze schermen hebben een hogere lichtopbrengst dan een wit doek, maar zijn extreem kwets baar; ze kunnen beschadigen tijdens de installatie, maar zelfs de druk van een kinderhandje kan al funest zijn. De meningen verschillen of je op een silver screen eigenlijk wel een regulie re film kunt vertonen en de kijker moet het hoofd wel recht houden, anders gaat het 3D-effect verloren. Eenvoudig te verplaatsten Fabrikant Nuvision werkt met duurde re actieve brillen, die wel met het reguliere witte doek kunnen worden gebruikt. Bovendien kan het hele systeem zelfs relatief eenvoudig van zaal naar zaal worden verplaatst. Het 3D-effect wordt bij Nuvision bereikt doordat minuscule sbutters in de bril, die aangestuurd worden door een vanuit de projectiecabine ver stuurd infrarood signaal, synchroon met de beelden van de projector open en dicht gaan. Nuvision levert er een systeem bij dat test of de bril aan staat, maar het risico bestaat dat klan ten met hun bril spelen en daardoor de duurbetaalde 3D-effecten toch mis sen. New kid on the block is Dolby, dat geavanceerde 3D-technologie inkocht bij het Duitse Infitec, dat aan vankelijk was ontwikkeld voor virtnal rea/z'ij-toepassingen in de auto industrie. De gebruikte techniek komt erop neer, dat de kleurenspectra die de beide ogen krijgen aangeboden, iets ten opzichte van elkaar verschil len. Dit wordt bereikt door een aan passing in de projector; er wordt dan een kleurenwiel in de baan van het licht ingebouwd. Toen Dolby het systeem dit jaar tijdens Cinema Expo voor het eerst demonstreerde, waren er aan de randen van het beeld nog regenboogeffecten te zien en in de bril zelf reflecties van het licht uit de projector. Deze effecten lijken met een vernieuwde gebogen bril geëlimi neerd te zijn, terwijl daar ook nog eens een antidiefstal-chip in zit. Als de geoliede marketing- en ver koopmachine van cinema A-merk Dolby goed op gang komt, zou dit best wel eens het systeem kunnen worden, dat Real D, dat onlangs haar 1.100e installatie aankondigde, naar de kroon gaat steken. 3D: oog in oog met het zwaard van Beowulf. 42 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 39