2008 komt eraan feature Wat brengt het komende bioscoopjaar? Terwijl de bioscopen en filmtheaters nog druk bezig zijn om het jaar zo goed mogelijk af te sluiten, kijken wij alvast voor uit. Wordt 2008 een mooi en goed filmjaar? HOLLAND FILM NIEUWS Door Jeroen Huijsdens Elk jaar worden er zo'n 300 films uit gebracht en vertoond op de circa 560 bioscoop- en filmtheaterschermen die ons land telt. En elk jaar moeten we aan het einde weer vaststellen dat het echte zakelijke succes van een bios coopjaar wordt bepaald door de films die de eerste vijf a tien posities inne men in het box office-overzicht van dat jaar. De cijfers van 2007 worden pas begin volgende maand bekendge maakt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de NVB en de NVF op 10 januari. Ze zullen naar verwachting niet veel afwijken van de algemene lijn, name lijk dat de top vijf films voor een kwart van de bioscoopomzet zorgen en de eerste tien voor ongeveer 35% daarvan. Natuurlijk zijn er verschillen tussen de diverse soorten exploitatie, maar in algemene zin geldt dat het die paar films zijn die een jaar maken of breken. Gelukkig was 2007 het jaar van Pirates of the Caribbean 3, Harry Potter 5, Shrek 3 en van Alles is liefde. Films die het erg goed deden en daarmee het jaar - en de Nederlandse film, laten we dat niet vergeten - een mooie duw in de rug gaven. Kunnen we dat ook in 2008 verwachten? De hits van 2008 'Ik vind dat 2008 wel een hele inte ressante line up laat zien', zegt Bas Hol van Benelux Film Distributors als we hem de vraag voorleggen. Hij ver volgt: 'Je hebt komend jaar natuurlijk de usual suspects zoals Harry Potter en James Bond aan het einde van het jaar, maar ik zie ook een nieuwe Chronicles of Narnia, The Mumnty 3 en Batman. Daarnaast we krijgen enkele interessante spin-offs zoals Sex and the City en Mamma Mia!' Het zijn de films die samen met titels zoals Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Scull, De brief voor de koning en Pixars Wall E ook door andere personen uit de sec tor worden genoemd. Max van Praag van UPI voegt aan dat rijtje The Kite Runner toe.'The Kite Runner gaat een grote attractie worden en wordt een van de top- films van 2008, als mijn gevoel mij niet bedriegt. Dat komt omdat het boek erg populair is, maar ook omdat de film gewoon goed is. Mensen die nooit naar de film gaan, zullen daar op afkomen. Wat betreft Mamma Mia!, daar heb ik Op de foto met de mannen achter Mamma Mia! Van links naar rechts Max van Praag, Claire Vogelenzang, Niels Swinkels, Benny Andersson, Rein Schenk en Björn Ulvaeus. Indiana Jones (UPI) twaalf minuten van gezien. Ik heb echt zitten wippen van plezier. De liedjes zijn zo ontzettend bekend. We weten natuurlijk wel dat musicals zich niet altijd succesvol laten verta len naar de bioscoop, maar het onge kende succes dat Abba altijd heeft gehad in Nederland belooft echt veel goeds. Ik denk dat het een tweede Grease kan worden.' Peter Isaak van bioscoopconcern Utopia moet het allemaal nog zien gebeuren met het filmjaar 2008. Isaak: 'Er zijn nog te veel onzekerheden. We hebben nog veel films niet gezien. Dan kun je pas goed oordelen. Ik weet wel dat we in 2008 een betere kerst gaan krijgen dan in 2007. Dan hebben we weer Harry Potter en James Bond.' Op de vraag waar zijn terughoudendheid vandaan komt is het antwoord van Peter Isaak opval lend helder.'Er is een staking in Amerika en ik weet niet wat voor gevolgen dat voor de Europese markt gaat hebben.' Inmiddels is bekend dat Angels Demons (Het Bernini mysterie) naar het bekende boek van

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 8