Nederlandse film heeft topjaar achter de rug m 1.000 kwamen er ACHTER DE SCHERMEN Van elke bezoekers 135 vooreen Nederlandse film. NVB en NVF presenteren op positieve wijze de jaarcijfers 2007 Ondanks dat het bioscoopbezoek in 2007 daalde, heerste er een posi tieve stemming tijdens de nieuwjaarsreceptie van de NVB en NVF. Die daling: ach, een kwestie van speelweken tellen. Belangrijker was het nieuws dat het lange tijd niet zo goed is gegaan met de Nederlandse film. En die boodschap kwam goed over. Door Jeroen Huijsc/ens Het moet worden toegegeven, het was een aardig staaltje public relations dat NVF-voorzHter Wilco Wolfers op 10 januari jongstleden in een goedgevuld Pathé Tuschin- ski ten gehore bracht. Normaal gesproken kom je niet zo snel weg met de negatieve boodschap dat zowel het bioscoopbezoek als de omzet is gedaald, maar Wolfers speelde de troeven uitstekend Bioscoop Top 10 van 2007 (op basis van bezoek x 1.000) 1. Harry Potter 5 2. The Pirates of the Caribbean 3 1.322 1.226 3. A//es is liefde 1.214 4. Shrek the Third 883 5. Rafafoui/Ze 762 6. Mr. Bean's Holiday 7. Ocean's Thirteen 688 438 8. The Bourne Ultimatum 431 9. Spider-Man 3 10. Transformers 403 360 IBJjjjj^l Bron: NVF waren genoeg om zowel de ver tegenwoordigers uit het filmbedrijf als de aanwezige pers positief te stemmen. De daling van het bezoek leidde deze keer niet tot grote, negatieve krantenkoppen. Dat is wel eens anders geweest. Cijfertjes, cijfertjes, cijfertjes De voorzitter van de NVF, die het podium voor het eerst sinds jaren moest delen met een andere voorzit ter, namelijk Gerrit Ybema van de NVB, onderbouwde zijn betoog met flink wat cijfers. Zo liet hij onder meer zien dat Nederland op basis van de cij fers over 2007 absoluut niet het Harry Potter 5 Warner Bros. uit. Het totale bezoek over 2007 kwam uit op 22.116.350 uitgereikte entreebewijzen en 153,8 miljoen euro aan recette. Dat betekende een daling van respectievelijk 5,4 en 1,1% ten opzichte van 2006. Het afgelopen bioscoopjaar had echter geen 53 speelweken zoals 2006. Dat scheelt, zo verklaarde Wolfers bij zijn toelichting op de jaarcijfers. Bovendien beleefde de Nederland se film een uniek jaar door maar liefst 13,5% van alle bezoekers te trekken. Die twee boodschappen lelijkste eendje van Europa is; dat de gemiddelde dvd-window niet verder aan het dalen is, ondanks dat velen dat wel zo voelen (in 2007 gemiddeld 5,4 maanden na bioscooprelease) én dat de bios- coopmarkt ook in 2007 weer be angstigend afhankelijk was van een paar topfilms die het leeuwendeel van de omzet binnensleepte (7% van de films was verantwoordelijk voor 50% van de omzet). Al die cij fers waren feitelijk de opmaat voor twee onderwerpen die de NVB en NVF eruit wilden lichten: filmdiefstal en de Nederlandse film. 153 miljoen euro schade Filmdiefstal, door alles en iedereen blijkbaar weer met groot gemak betiteld als piraterij, is en blijft een onderwerp dat volgens de branche organisaties hoog op de agenda hoort te staan. Filmverhuurders en exploitanten zijn blij dat de over heid het probleem serieus lijkt te gaan nemen nu minister Plasterk heeft aangekondigd dit voorjaar een onderzoek te zullen starten naar de gevolgen van filmdiefstal. Maar de sector moet alert blijven en verspreiding proberen tegen te gaan, bijvoorbeeld door het water merken van filmkopieën, zo hield Wolfers zijn publiek voor. Uit een recente studie is namelijk gebleken dat de economische schade van filmdiefstal in Nederland is geste gen naar 153 miljoen euro per jaar. 39% daarvan - en dat is bijna 60 miljoen euro - is het verlies dat de bioscoopmarkt volgens die studie lijdt. Bovendien blijkt uit onderzoek tevens dat tegenover elke twee bioscoopbezoekers in Nederland één 'filmdief' staat (bron: Stichting BREIN). Alles is liefde Een stuk gelukkiger toonde Wolfers zich namens de sector met het

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 8