Een ontmoetingsplek voor filmliefhebbers m m Op locatie HFN IN PICTURE IN PICTURE/OP LOCATIE Piet Bijlholt: 'We willen juist wat steviger kost bieden om te laten zien dat wij er ook zijn voor mannen en jongeren.' HFN Piet Bijlholt over het nieuwe Filmtheater Hilversum Het verhaal van Filmtheater Hilversum is een succes story. Gestart in 1978 in een achteraf zaaltje, uit zijn jasje gegroeid in de filmzaal van het fameuze Gooiland en nu verhuisd naar een eigen theater aan het Herenplein. De lat ligt op 78.000 bezoekers per jaar. Filmtheater Hilver sum trekt het gebruikelijke arthousebezoek en vooral steeds meer senioren. Heeft de ouderdom de toekomst in het filmtheater? Door Lucia Alleman Voor het nieuwe gebouw zijn grondwerkers nog bezig in de aarde te wroeten. Aan het theater hangt een spandoek met de tekst 'Nog niet helemaal klaar, maar wel open.' Hier buiten moet een pleintje komen met een terrasje onder het lommer. Ook binnen is het nog niet af. De wanden van de drie zalen moeten nog bespan nen worden met doek en straks zullen de fauteuiltjes en hoekers de galerij boven nog aankleden. Maar er hangt al een buurthuisachtige gezelligheid. Zo langzamerhand druppelen de eerste, meest oudere, bezoekers binnen voor de matineevoorstelling. Ik heb op maandagmid dag om twaalf uur afgesproken met Piet Bijlholt, al zevenentwintig jaar betrokken bij het filmtheater en sinds vijfjaar directeur van Filmtheater Hilver sum. Normaliter zijn bioscoopmen sen op dat tijdstip bezig met het programma voor de volgende week, de advertenties en alles wat erbij hoort. Zo niet Piet Bijlholt. 'Wij werken met een maandpro gramma, dus het filmaanbod staat al voor langere tijd vast. Bij ons heeft dat altijd goed gewerkt. Zodra het programma uitkomt bel len mensen een heel boodschap penlijstje met reserveringen door. Ze vinden het kennelijk prettig om hun bioscoopbezoek een paar weken vooruit te plannen. Maar het is onze opzet om in ieder geval een zaal wekelijks te programmeren.' De laatste loodjes wegen het zwaarst. Foto Lucia Alleman. Piet Bijlholt. Foto Lucia Alleman. structuren en procedures. Het loopt erg goed. We heb ben de eerste weekenden met vierhonderd bezoekers per dag volle bak gehad. Dus je hebt de ene voorstel ling nog niet gestart of er staat alweer een rij voor de kassa. En dat was voorheen, met een zaal, niet zo.' Als ik jullie programma bekijk dan maken jullie ook lange dagen. Bijlholt: 'Dat is langzaamaan gegroeid. We hebben veel ouderen in ons publiek. Voor hen draaiden we speciale films om twee uur. Daar is de voorstelling van vier uur bijgekomen. Nu draaien we tien tot twaalf voorstellingen per dag. De laatste voorstelling is om elf uur 's avonds afgelopen.' Hoe verklaar je het succes? Bijlholt: 'We proberen het publiek goed te informeren over onze films. Elke maand brengen we een folder uit, met informatie, weetjes en achtergronden. Bij Afonemenf vertel ik bijvoorbeeld dat de scène op het strand in een shot is opgenomen. Die vier minuten zijn met al die duizenden figuranten precies gechoreografeerd. Dat is een huzarenstukje. Je moet verlangen opwekken om de film te zien. Alleen maar het verhaaltje samenvatten is niet genoeg.' Hoe wek je bij jouw publiek het verlangen voor een film als No Country for O/d Men? 'Ons filmtheater is zo populair bij senioren en vrouwen dat het een beetje tegen ons begon te werken. We willen juist wat steviger kost bieden om te laten zien dat wij er ook zijn voor man nen en jongeren. Vandaar het idee om op 6 maart het Filmtheater te openen met No Country for O/d Men. En Universal is aan dat verzoek tegemoet gekomen.' Hoe is de verhouding met de filmdistributeurs? 'Ik ken die mensen natuurlijk al heel lang. Ik ben in 1981 bij het filmhuis begonnen, toen we nog lómm draaiden. Ze zien natuurlijk dat we goede resultaten halen, dus ze Volle bak Het Filmtheater Hilversum is nu met drie zalen een volwassen theater geworden. Is Bijlholt al gewend aan deze nieuwe status? 'Ik was al gewaarschuwd door Alex de Ronde van het Ketelhuis. De aanloop naar de opening is al een heel drukke periode, maar na de start komt het eigenlijk pas. Iedereen moet zijn weg nog vinden, al die vragen, waar staat dit, hoe werkt dat? Nu zitten we in een fase van het ontwikkelen van nieuwe zijn steeds meer geneigd premièrefilms naar ons toe te schuiven. We hebben nu elke maand wel een première.' Hoe komt het dan dat The Kite Runner aan de over kant bij JT draait? Bijlholt: 'Ik had die film niet zo groot ingeschat. Maar bij mij speelt altijd in het achterhoofd dat filmtheaters er zijn als aanvulling op het reguliere bi oscoopaanbod. Wij krijgen jaarlijks een subsidie van de gemeente. Het is weliswaar een beetje, vijftienduizend euro, maar daarnaast heeft de gemeente bijgedragen aan dit gebouw. Die bijdragen krijgen we niet om de commerciële bioscopen dwars te zitten. En toen ik zag dat The Kite Runner het bij JT heel goed deed, had ik daar ook vrede mee.' Honderd vrijwilligers Naast Piet Bijlholt heeft het Filmtheater Hilversum een hoofdoperateur en een administratief medewerker in dienst. Maar het theater drijft vooral op de inzet van vele vrijwilligers. Bij elkaar is dat het verbazingwekkende aantal van honderd. Piet Bijlholt: 'Voor het runnen van het theater draaien we per dag vier diensten. Dat is per week achtentwintig diensten en per dienst werken er vier medewerkers. Iedereen doet in principe een dienst per week. Dan heb je wel honderd medewerkers nodig. Maar ze komen vanzelf. We hoeven nooit een bordje op te hangen: personeel gezocht. Het is een heel enthousiaste club mensen van alle leeftijden; jongeren, maar ook veel vutters die overdag tijd hebben. Dat is leuk voor onze bezoekers, die graag een praatje ma ken. Daarnaast hebben we ook nog zestig vrijwilligers die elke maand ons gratis filmprogramma huis aan huis bezorgen.' Ken je al die vrijwilligers persoonlijk? 'Nou, soms stel ik me aan een nieuwe twee keer voor. Gelukkig hebben we een aparte commissie die met behulp van een com puterprogramma het rooster maakt en een andere com missie die de intakegesprekken doet. We hebben wel minimumeisen. Er komen veel ouderen die zeggen: 'ik wil wel achter het buffet, maar niet achter de kassa, want van compu ters heb ik geen verstand.' Tja, dat kan toch echt niet want ze moeten wel de telefoon kunnen opnemen en een reservering invoeren.' Voor veel mensen is het vrijwilliger- schap bij het Filmtheater een leuke manier om anderen te ontmoeten en het biedt in die zin een mooi toekomstscenario bij de voorschrij- dende vergrijzing. Piet Bijlholt: 'Je ziet hier vriendschappen ontstaan en er is zelfs een huwelijk gesloten tussen twee van onze vrijwilligers.' De officiële opening van Filmtheater Hilversum is voor 29 mei voorzien. Combi van bioscoop en filmhuis in Beuningen Roma Servicebioscopen gaat inspelen op het succes van de arthousefilm. In Beuningen gaat zij een nieuwe bios coop exploiteren met twee zalen. De ene zaal met 120 stoelen wordt puur commercieel geprogrammeerd, de tweede, met tachtig stoelen, is bedoeld voor de artistieke film. Han Wolf: 'We zijn benaderd door projectontwikke laar Hegoed om in Beuningen een bioscoop te beginnen. Maar Beuningen is te klein voor een bioscoop met twee zalen. We zijn toen naar de gemeente gegaan met het plan om een zaal als filmhuis te gebruiken.' De gemeente subsidieert eenmalig 125.000 euro voor de inrichting van het theater. Daarnaast draagt de gemeente de komende vijfjaar in totaal 150.000 euro bij aan de exploitatie van het theater. Om de niet-commerciële exploitatie mogelijk te maken is een aparte stichting in het leven geroepen. Op nog een andere manier is het theater in Beuningen uniek: het is het eerste filmhuis in Nederland met het ser viceconcept. Maar voor filmhuisgangers is de nazit ook belangrijk. Die kunnen straks terecht bij de aanpalige horeca. De bioscoop-filmhuis-combi aan de Van Heem straweg is in 2009 klaar. Nieuw leven in Alhambra Enschede Bijna twee jaar geleden sloot Alhambra in Enschede haar deuren. De bioscoop, die al sinds 1912 aan de Stads gravenstraat was gevestigd, werd de laatste decennia geëxploiteerd door de familie Nieuwendijk-Lievenboom. Zij zag het bezoekersaantal krimpen na de komst van multiplex CineStar aan de rand van de stad. Maar er hoort ook een bioscoop in het centrum van de stad. Nu wordt Alhambra nieuw leven ingeblazen en wel door Wolff Cinema Groep, de eigenaar van CineStar. Martin Wolff: 'Door onze jarenlange aanwezigheid in En schede merkten we dat er een gemis was aan een bios coopvoorziening in de binnenstad. We willen het nieuwe Alhambra breed programmeren met cross-overs en de betere mainstreamfilms. Het theater krijgt een warme sfeer met een multi-leasure stemming.' Het pand wor komende maanden gr< verbouwd. Het aantal 2 wordt teruggebracht van naar drie, met 450 stoelen in totaal. Er komt een grand café in op basis van de Fred Douwe-formule, die ook in De venter en Doetinchem aanslaat. De vroegere grote zaal wordt omgetoverd in een dancing. Het theater zal zich met name richten op een wat ouder publiek. Bezoekers zijn vanaf december van harte welkom. In 2007 gingen er in heel Hilversum 194.000 mensen naar de film. 'Now there is a way to be good again...' (Shaun Toub als Rahim Kahn in The Kite Runner).

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 11