Dromen van een filmcarrière f m m HFN NL in aantocht HFN IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT 'Het gaat heel goed, maar het mag nog veel venijniger' Tienertalenten komen massaal af op castingdag Radeloos De mensen van Shooting Star weten hoe ze een casting moeten organi seren. Op een zonnige zaterdag in februari kwamen honderden jongens en meisjes af op de audities voor Radeloos. Allemaal willen ze graag Yara, Floor of Paco spelen in de nieuwe film van Dave Schram. Door Lucia Alleman In het Hermann Wesselink College in Amstelveen hangt een opgewon den stemming. De hal en kantine van de school zijn afgeladen vol met mensen. Elk kwartier stromen gespannen tieners met hun nieuws gierige ouders de school binnen. Veel jongelui zijn met groepjes klasgenootjes gekomen. Ze spreken elkaar op het laatst nog moed in. 1.700 tieners passeren vandaag de revue. Zij hebben de eerste selectie doorstaan. Nadat Shooting Star Film Company in oktober op het internet de inschrijving startte, meld den zich 7.000 jongeren. Na het succes van Timboektoe wil natuur lijk iedereen meedoen. Maar 7.000 kandidaten is zelfs voor Shooting Star niet te behappen. De eerste schifting is al gedaan op basis van het inschrijfformulier. Om de audities vandaag in goede banen te leiden, wordt er in vijftien lokalen tegelijk gecast. Niet alleen Maria Peters, Dave Schram en Hans Pos nemen audities af, ook Tessa Schram, Sem Veeger, Bo Maerten en Mees Peijenburg, de sterren van Timboektoe en Afblijven!, zijn ingeschakeld. 'Zo Floor, jij laat het wel een beetje afweten, hè?' Corinne uit Haarlem roept haar vriendin tot de orde. 'Waar heb je het over?', antwoordt Suzanne kattig. Ze zet haar handen in haar zij om haar woorden kracht bij te zetten. 'Ik heb het over Paco, die wel wat troost kan gebruiken', probeert Corinne haar vriendin wat sociaal gevoel bij te brengen. Het is het begin van de scène die ieder een voor de auditie moest instude ren. 'Het gaat heel goed, maar het mag nog veel venijniger', moedigt Dave de meiden aan. 'Floor is echt een bitch!' Parmantig geeft hij zijn versie van Floor. 'Shit happens, ja jammer hè?' Zonder enig spoor van zenuwen spelen Corinne en Suzanne de scène opnieuw, met nog een schepje er bovenop. Alles wordt met de camera opgenomen. Dan worden de rollen omgedraaid. En terwijl op de gang de volgende kandidaten wachten, blijft Dave de kalmte zelf: 'Neem rustig de tijd, als de scène twee keer zo lang duurt is Regisseur Dave Schram (boven en rechts) op zoek naar tie nertalent. Carry Slee kijkt op de achtergrond toe (rechts). dat helemaal niet erg.' Na afloop stempelt Dave met een grote stempel de formulieren af die hij vervolgens opbergt in een ordner. Die administratie is nodig om ieder een uit elkaar te houden. Dave: 'Bij de casting van Timboelcfoe waren er ook wel meisjes die niet tevreden waren over hun auditie. Die kwa men dan een tweede keer binnen. Tja, zo blijf je aan de gang.' De dertienjarige Noëlle en veer tienjarige Marga uit Rijkswijk komen binnen, met drie fotografen in hun kielzog. Ze spelen dezelfde scène. De fotografen duwen hun camera tot vlak voor hun neus. Het lijkt Noëlle uit haar concentratie te halen. Ze is middenin de scène plotseling haar tekst kwijt. 'Geeft helemaal niks', stelt Dave haar gerust. 'Weet je hoeveel tijd je bij de echte opnamen voor een scène hebt? Een hele dag!' Meer kans Radeloos is opnieuw een film naar een boek van Carry Slee. Terwijl de Franse camping het toneel was van de spannende en roman tische avonturen in Timboektoe is Radeloos een veel ingetoge ner drama. Er is maar een paar hoofdpersonages. Centraal staat Paco. Dave Schram: 'Dat is best een zware rol. Paco wordt op een gegeven moment betrapt als hij als zeventienjarige in een auto rijdt zonder rijbewijs. De kijkers moeten het geloofwaardig vinden dat de politie Paco inschat als achttienja rige, terwijl zij wel beter weten. Het is een heel geestige jongen, heel populair, maar later in de film gaat Paco gebukt onder een schuldge voel nadat zijn vader plotseling is overleden. Dat vraagt veel van de jongen die Paco speelt.' Van de 1.700 mensen die auditie doen, zijn maar 200 jongens. Een daarvan is de vijftienjarige Dennis. Hij is optimistisch: 'Ik heb meer kans om aangenomen te worden dan de meisjes.' Hij is met een groepje van acht klasgenoten van het Niftarlake College uit Maarssen naar Amstel veen gekomen. Dennis: 'Ik heb al eerder toneel gespeeld, maar ik wil nu een stapje verder zetten. Nee, ik heb geen last van zenuwen.' En onbevreesd stapt hij het castinglo- kaal binnen. In de kantine is een podium opge bouwd. Daar kan iedereen de cat- walk lopen. In Radeloos komt een scène met een modeshow voor. De meisjes die geen hoofdrol krijgen, hebben zo toch een kans in de film mee te mogen doen. In de drukte rond het podium tref ik Suzanne en Corinne. Corinne deed voor het eerst auditie. Suzanne heeft ook voor Timboelcfoe meegedaan. Ze doet op school veel aan toneel en heeft serieuze ambities met acteren. Hoe vonden zij het gaan? Su zanne: 'Ik ben er wel tevreden over. Ik vond het goed dat Dave liet merken dat hij echt geïnte resseerd was en wilde zien wat wij konden. Corinne: 'En hij Si gaf hele goede aanwijzingen.' Wat gaan ze doen als ze niet worden aangenomen? Suzanne: 'Gewoon, school afma ken.' Maar ze gaan zeker wel de film kijken. Floor ©n toto b©K6nd Bijna twee maanden later is de casting nog niet helemaal afgerond. Dave Schram is zeer enthousiast over het talent in Nederland. Maar het waren overwegend witte jon geren die op 9 februari meededen met de casting. Vindt Dave dat niet jammer? 'Ja zeker, in de film komt ook een Marokkaanse jongen voor, Hafid, en er waren maar een stuk of twintig Marokkaanse jongens op de casting. Dat is eigenlijk te (Q 23-04 Morrison krijgt een zusje, distributeur Warner Bros./ 20th Century Fox 25-06 Hoe overleef ik mezelf?, distributeur Warner Bros./ Century Fox Distributors 02-10 Radeloos, distributeur RCV 08-10 Hef huis Anubis, distributeur 16-10 Independent Films Bruidsvlucht, distributeur A-Film Distribution oktober Sinterklaas en het geheim van het grote boek, distributeur RCV oktober Amsterdam, distributeur Benelux Film Distributors 04-12 Oorlogswinter, distributeur Benelux Film Distributors 11-12 Wit licht, distributeur 17-12 18-12 Independent Films Pief Piraat 3 (België), distrib. Independent Films Suslce Wiske en de Texas ralclcers (België), distributeur RCV 22-04 lep, distributeur Independent Films Carry Slee heeft een contract getekend met Bridge Entertainment zodat er vanaf dit jaar elk jaar een Slee-film in de bioscoop draait. Radeloos is na Afblijven! en Timboelcfoe de derde film gebaseerd op een boek van Carry Slee.

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 23