Controle via negen kabels WELCOMETO EUROPE'S. FIRST DIGIPLEX HFN TECHNIEK EB De compleet digitale bioscoop Een aantal Nederlandse bioscopen heeft inmiddels ervaring met digitale cinema. Het gaat hierbij veelal om een paar gedigitaliseerde zalen per complex. In Groot- Brittannië, waar de digitalisering door het Digital Screen Network van de UK Film Council al wat verder is, zijn al enkele compleet digitale bioscopen. Wat zijn de verschil len met de Nederlandse situatie? Door Frank de Neeve Kino Hawkhurst, twee jaar geleden door een geïmmi greerde Australische zakenman opgericht in een klein stadje in het Engelse graafschap Kent, is een bioscoop met één zaal waar nooit een meter film heeft gedraaid. De bioscoop, onderdeel van het Digital Screen Network, kan alleen digitale films vertonen. Dat is een uitdaging, maar door de brede beschikbaarheid van digitale prints in Engeland zeker geen probleem. Kino draait veel arthousefilms, zelfs om 11 uur 's ochtends. In Hawkhurst wonen echter veel pensionado's die na een werkzaam leven gewend zijn vroeg op te staan. Zelfs 's ochtends is de zaal dus goed bezet. Kino is een succes en opende onlangs een tweede vestiging in het nabijgelegen Sevenoaks. Engeland telt ook een paar geheel digitale multiplexen, hoewel daar nog wel steeds filmprojectoren in de pro jectiecabine staan. Exploitant Vue opende onlangs een compleet digitaal multiplex in Huil, maar twee concurre rende ketens hebben al een jaar langer ervaring. Empire Cinemas vroeg Kodak om de zes zalen van haar com plex in High Wycombe compleet digitaal in te richten en samen een testfase van een jaar in te gaan, waarbij alle problemen, maar ook alle extra kosten exact werden bijgehouden. <linkerpagina> Odeon Surrey Quays is Europa's eerste compleet digitale multiplex <rechterpagina> Kodak richtte alle zes zalen van Empire Cinemas digitaal in. Odeon Surrey Quays werd nog iets eerder compleet gedigitaliseerd en noemt zichzelf dan ook trots Europe's first digiplex. Het complexe gebouw met meerdere projectiecabines, is door Arts Alliance Media met Doremi-servers en Cinemeccanica-projectoren uitgerust, eveneens voor een testperiode van een jaar. Beide tests - die hoogstwaarschijnlijk gratis werden verricht, zijn inmiddels voltooid, maar de integrators hebben de apparatuur welwillend laten staan, waarschijnlijk hopend op een verkoopdeal. Het hart van een digitale bioscoop is het Theatre Management System (TMS), een bibliotheek en com municatiesysteem in één, dat alle installaties aan elkaar koppelt en waarmee iedere individuele cinemaserver te benaderen is. Kodak heeft zijn eigen TMS-systeem, maar in Odeon Surrey Quays gebruikt men, uniek in Europa, het systeem van Access/IT. Deze Amerikaanse integrator kondigde onlangs op ShoWest aan, in de tweede fase van hun Amerikaanse roll-out nog eens 10.000 schermen te gaan digitaliseren. 1IHMIOL mmmmmt mm Bits en bytes Daar hangt 'ie dan, een hele bioscoop aan negen kabeltjes. In de projectiecabine van Odeon Surrey Quays is goed te zien hoe de bioscoop vanaf het Theatre Management System middels lan-kabels met het kloppend hart is verbonden. Op het TMS, dat zich dus niet zoals verwacht in het kantoor van de manager bevindt, worden de digitale films die per harddisk worden bezorgd, in het systeem geladen samen met de digitale sleutels voor alle zalen. Daarmee wordt het toegestane gebruik van de films gereguleerd. Ver volgens wordt een playlist gebouwd, die in de UK naast de hoofdfilm bestaat uit de digitale bioscoopreclame, trailers en de bijbehorende leeftijdsclassificaties. Vanaf de TMS kan de film dan worden verstuurd naar de speler die zich bij de digitale projector bevindt. Dit kan in principe niet als daar al een film speelt - een film kan ook worden klaargezet voor migratie in de nach telijke uren - en duurt ook best wel lang. De verbinding is daarin niet de vertragende factor, maar het systeem dat controleert of alle verzonden bits en bytes ook goed zijn ontvangen. Wat opvalt is de mate van integratie van de verschillende systemen; op het touchscreen van 'You're a Timex watch in a digital age.' (Timothy Olyphant als Thomas Gabriel in Die Hard 4.0)

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 30