Vet vrolijke actie m m HFN NL in aantocht IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT Ik hou van snel werken. Zo blijf je in een soort ritme. Daarbij wil ik het resultaat er graag rijk en groot uit laten zien/ Op de set van Spion van Oranje Special ef f ects zoals je ze nooit eerder zag in een Nederlandse film, tot in de puntjes uitgewerkte decors en een script vol actie én humor. Spion van Oranje, de nieuwe film van regisseur Tim Oliehoek, belooft een waar spektakel te worden. Door Marije Sietsma Op de filmset, net over de Duitse grens, is het een drukte van be lang. Overal zijn mensen bezig. Sommigen verplaatsen camera's en kabels, anderen zijn druk bezig met het aansturen van de figuran ten en weer anderen zijn fanatiek aan het overleggen over de juiste belichting. Maar hoe chaotisch de set op het eerste gezicht ook over komt, zodra de regisseur aangeeft dat het tijd is voor een repetitie is het direct stil. Muisstil. Strakke planning Dat er op de set wordt gewerkt volgens een enorm strakke plan ning valt direct op. Natuurlijk is er pauze en natuurlijk wordt er onderling veel gelachen en ge kletst, maar het concentratiepeil ligt hoog. Met een draaischema van maar 44 dagen is dat ook bittere noodzaak. Zeker als je werkt zoals Tim Oliehoek; met snel gesneden scènes waarbij van diverse kanten wordt gefilmd. Zo kost elke scène al gauw veel extra tijd en dus geld. En je kunt een film er wel Ameri kaans uit willen laten zien, je moet toch werken met een Nederlands budget. Oliehoek: 'Ik hou van snel werken. Zo blijf je in een soort ritme. Daarbij wil ik het resultaat er graag rijk en groot uit laten zien.' Dat laatste verklaart ook de indruk wekkende en groots opgezette decors. Waar je ook kijkt, overal staan computers, liggen stapels belangrijk uitziende documenten en hangen enorme flatscreens aan de muren met voorbijrazende telexboodschappen en een kaart van Nederland waarop flikkerende alarmsignalen om aandacht vra gen. De wereld staat op het punt van instorten, dat is duidelijk... Dubbelrol Spion van Oranje is een actieko- moest worden, hebben Tim en ik tijdens het schrijfproces veel over leg gehad. We hebben het echt samen aangepakt.' Van Marie: 'Het is heel leuk om te zien dat alles in het 'echt' nog veel groter uitpakt dan ik zelf had kunnen bedenken. Het is alsof het plaatje dat ik in mijn hoofd had bedacht hier op de set ineens is ingekleurd.' Moeite met loslaten heeft Van Marie niet. 'Ik maak een draaiboek dat zo goed mogelijk is en daarna is het aan de regisseur. Ik kan het altijd loslaten; regisseren is duidelijk niet mijn vak. Daarbij, ik zou rugpijn krijgen als ik de hele dag op zo'n set moest staan, haha. Laat mij maar schrij ven.' Het verhaal van Spion van Oranje draait zoals gezegd om de rol(len) van Paul de Leeuw. Als Ne derland wordt bedreigd door een gestoorde terrorist lijkt de onzekere couturier Francpis van Vliet de enige redding. Tot zijn schrik blijkt hij de identieke tweelingbroer van de schurk, Bruno von Lippe. Om de terroristische plannen te stoppen wordt Francpis gerekruteerd als geheim agent. Hij moet de plaats van zijn tweelingbroer innemen. Het is alleen de vraag of Francpis zelf niet meer schade aanricht dan zijn broer... Subtiele scheidslijn Een goede actiekomedie maken is niet gemakkelijk. De grens tus sen flauw en leuk wordt al snel overschreden. 'Het gevaar van komedie is dat je de acteurs niet grappig moet laten spelen', stelt Oliehoek. 'De situatie waarin ze belanden, die moet grappig zijn.' Jennifer Hoffman (Westenwind, BNN's Crazy 88) speelt Lena, een van de agenten die Francpis wil inzetten als geheim agent. Zij is er van overtuigd dat de film niet verzandt in flauwigheden: 'Als er iemand is die dit kan, is het Tim Oliehoek. Iedereen van de crew is zich er van bewust dat de scheids lijn heel subtiel is. In de scènes die ik tot nu toe heb teruggezien werkt het hartstikke goed! En het ziet er allemaal ook nog eens fantastisch uit. Toen ik voor het eerst op de set kwam stond ik echt met open mond te kijken naar de decors. Die zijn zó mooi!' Najib Amhali vertolkt de rol van agent Mustafa, de collega van Lena. Ook hij heeft alle vertrouwen in de regiekunsten van Oliehoek. 'In veel films ziet de actie er hartstikke nep uit. Maar als Tim de regie doet ziet het er heel overtuigend uit als iemand een klap uitdeelt. Toen ik Vet hard had gezien heb ik hem ook meteen opgebeld en gezegd dat ik in zijn eerstvolgende film wilde spelen. En hier sta ik dan! Ik hoefde niet eens auditie te doen, haha.' Tegenspeler Twee komieken op een set, dat moet wel een hoop chaotische ongein opleveren tijdens het medie. Een genre dat gezien het eerdere werk van Oliehoek (Vet Hard, Shouf Shouf! de serie) op zijn lijf geschreven lijkt. Volgens Thijs van Marie, de schrijver van het scenario is dat ook zeker het geval. De basisingrediënten waren van het begin af aan al duidelijk: een actiekomedie waarin Neder land vernietigd dreigt te worden, met Paul de Leeuw in een dubbel rol. Over hoe dat precies ingevuld -boven- De cast van Spi on van Oranje. -rechfs- Jennifer Hoff man, Paul de leeuw en Najib Amhali foto's Jaap Vrenegoor 25-06 Hoe overleef ik mezelf?, distributeur Warner Bros. 26-06 Snuf de hond in oorlogstijd, distributeur RCV 02-07 Plop en de kabouterschat, (België) distributeur Independent Films 16-07 De brief voor de koning, distributeur Benelux Film Distributors 28-08 Calimucho, distributeur A-Film Distribution oktober 17-12 Het wapen v distributeur Shooting Star Film Distribution Radeloos, distributeur RCV Het zusje van Katia, distributeur A-Film Distribution Shanghai Trance, distributeur Filmmuseum Anubi's hef pad der zeven zonden, distributeur Independent Films Sinterklaas en het geheim van het grote boek, distributeur RCV Bruidsvlucht, distributeur A-Film Distribution Vox Popoli, distributeur A-Film Distribution Amsterdam, distributeur Benelux Film Distributors Bollywood iove, distributeur A-Film Distribution Oor/ogswinfer, distributeur Benelux Film Distributors Wit licht, distributeur Independent Films Piet Piraat 3 (België), distributeur Independent Films februari Spion van Oranje, distributeur A-Film Distribution Tim Oliehoeks vorige speelfilm Vet hard trok een kleine 200.000 bioscoopbezoekers. Paul de Leeuws Filmpje trok in 1995 een kleine miljoen mensen naar de bioscoop

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 25