The end of cinema and cigarettes HFN ACHTER DE SCHERMEN Vanaf 1 juli zijn ook alle servicebioscopen rookvrij Waar het ene servicetheater zonder problemen jaren geleden het roken al in de ban deed, zijn er ook theaters bij die spannende tijden gaan beleven: komen de rokende klanten wel weer terug? Zij kunnen hun laatste rokertje opsteken op 30 juni. Inde beginjaren van Smoky werd er tijdens de kinder matinees nog gerookt. ES Roken? Vanaf 7 juli alleen nog op hef witte doek. Door Roloff de Jeu 1 juli aanstaande zullen de horeca, kunst/cultuur- en sportsector rookvrij worden. Ook de servicebioscopen moeten er aan geloven. Hiervan telt Nederland er mo menteel twintig. Tijdens de voorstelling kan vanuit de stoel een hapje en een drankje worden besteld, onder het genot van een sigaret of sigaar. Door goede afzuiginstal laties wordt de gehele lucht in de zaal vele malen tijdens de voorstelling vervangen. Luchtjes en rookgordijnen blijven weg en ook niet-rokers kunnen van de voorstelling genieten. Stoppen Enkele theaters zijn al aan het afbouwen, zoals Astra in Klazienaveen, de eerste servicebioscoop van het land (1977). Daar is twee jaar geleden een beleid ingevoerd om rokers voor te bereiden op de wettelijke stop: rokers moeten bij de kassa om een asbak vragen. Ook bij de zusterbioscoop Smoky (naar Smolcey and the Bandit) in Stadskanaal hanteren ze dit systeem. In deze eerst gebouwde servicebioscoop van het land (1981waar vroeger nog bij de kindermatinees werd gerookt, zijn de sigarettenautomaten vijf jaar geleden al weggehaald. 1 juli laat Koos Abeln een schoonmaakbedrijf de zalen grondig reinigen om de frisse wind kracht bij te zetten. Net als Atlantic in Harderwijk staakte Gotcha! in Weert in april 2004 al de rookmogelijkheid. Slechts enkele klanten waren teleurgesteld, maar zijn toch blijven komen. In het aangrenzende Gotcha! Café kon natuurlijk nog wel gerookt worden, wat het leed voor de gedupeerde be zoekers verzachtte. Harold Coeling van Movie Unlimited in Zevenaar ziet het aantal rokende bezoekers vanzelf dalen. 'Het is gedaan met het roken in het openbaar. Wij hebben de rokersplaatsen onlangs drastisch verminderd.' Dalende bezoekersaantallen Bij Hollywoud in Woudrichem neemt het roken ook af. Als het rookverbod er niet zou zijn gekomen, had Laban Duijnhouwer de rookservice zelf stop gezet. Eerdere opties zijn al onderzocht, maar er waren nog aardig wat rokers die bezwaar maakten. ZIEN in Eindhoven, het door Duijnhouwer grotendeels al tot servicebioscoop omgebouwde Euro Cinema, heeft uiteraard geen lucht- f iltratie voor sigarettenrook. Die vooruitziende blik had Take Ten in Uden ook al toen zij enkele jaren geleden hun servicezalen bouwden, net als de Merral-theaters in Zutphen, Terneuzen en Goes. Movie Unlimited in Meppel staakte de rookservice vol ledig op 1 januari dit jaar, toen de Koninklijke Horeca Nederland hun leden vroeg te stoppen. Slechts twee be zoekers trokken zich dit aan. Het bezoekersaantal heeft er niet onder geleden. Cinema Roma in Wijchen heeft dezelfde ervaring. Roel de Vogel van Merral Echt echter niet. Merral paste acht jaar geleden een full-service concept toe en breidde uit met de grootste servicezaal van Nederland (255 stoelen). Gerookt werd er al sinds de oprichting in 1935. Om te onderzoeken wat het effect van een rookverbod zou zijn, werd er onlangs tijdelijk een anti-rookbeleid gevoerd. De bezoekersaantallen gingen flink omlaag, dus werd er na een maand weer gerookt. Vooral de jongere generatie bezoekers rookt graag, vooral bij horrorfilms en komedies. Tijdens de La- dies Nights is het roken al veel minder. Om straks niet te veel klanten te verliezen gaat De Vogel zijn service nog meer optimaliseren: meer kelners op drukke avonden en minder wachttijd na een bestelling. Positief Abeln ziet het verbod positief in: 'Wij bieden al zevenen twintig jaar service in onze bioscoop, en moeten gewoon met de tijd mee gaan. Er zijn meer niet-rokers dan rokers. De niet-rokers die tot nu toe wegbleven bij de avondvoor stellingen zullen de bioscoop nu ook gaan bezoeken. En dat zal zeker een positieve uitwerking hebben. 'I smell smoke. Is someone smoking within a six mile radius of where l'm standing? Stop them!' (Julia Roberts als Kiki in Amen'ca's Sweefhearfs)

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 30