Hollywood classics in topkwaliteit Sunfttsea HFN MARKETING/AGENDA Inde bioscoop, opeen groot scherm/ EB Tour langs Pathé-theaters Naar de maatstaven van grote filmmaatschappijen zijn films uit de oude doos nauwelijks nog rendabel. Is het publiek dat zich wil laven aan het culturele erfgoed van de grote regisseurs daarom aangewezen op de dvd? 'Nee', vindt Frank de Neeve, operateur en filmjournalist: 'Dit soort films hoort in de bioscoop thuis.' Door Piefer Nabbe Om die reden stak De Neeve zijn nek uit en nam het initiatief Hol- lywood-klassiekers, gedigitaliseerd, in de Nederlandse bioscopen te krijgen. Een ambitieus voornemen dat lof verdient want veel van deze films zijn niet meer beschikbaar of in slechte staat. 'Het gaat me er niet om veel winst te maken. Als er voldoende publiek naar het theater komt, is de opzet geslaagd.' Een mooi plan, maar wel met haken en ogen. Zo moeten er rechten worden betaald, een forse investe ring. En er is de technische kwestie. Alleen de commerciële bioscopen kunnen JPEG2000 draaien. Reden waarom de kleinere filmhuizen, die met MPEG werken, vooralsnog niet zijn benaderd. 'Maar daar wordt aan gewerkt.' Is de filmliefhebber met een beamer en een dvd dan toch al een heel eind? De Neeve is stellig: 'Het is vooral de superieure kwaliteit van de films die werkelijk adembenemend is. Daar kan geen dvd tegenop. Films die de tand des tijds hebben doorstaan moeten op de enige juiste plek te zien zijn: in de bioscoop, op een groot scherm.' Samenwerking Dat zijn plan levensvatbaar is, bewijst de samenwerking met het Londense bedrijf Hollywood Classics. Deze onderneming startte in 2007 met de vertoning van eenmalige, maar zeer succesvolle klassiekers in een digitale print. Het bedrijf heeft inmiddels een steeds verder uitdijende back catalogue. De Neeve: 'Hollywood Classics is een bedrijf van Joe Dreier met wie ik bij toeval in gesprek ben geraakt. Uiteindelijk heb ik financiële afspraken met hem kunnen maken over een reeks titels voor de Neder landse markt. De rechten zijn per film voor een maand gekocht om zo elke maand een andere klassieker te kunnen vertonen. Vervolgens ben ik met een aantal mogelijke partners in Nederland in gesprek gegaan. Uiteindelijk ben ik met de mensen van Pathé de samenwerking aange gaan die op hetzelfde moment als ik het idee hadden opgevat voor een digitale reeks.' De Neeve's inspanningen hebben geresulteerd in een reeks schit terende films die vanaf september een tour langs de Pathé-theaters maakt, waaronder Singin' in the Rain, Gone with the Wind en Easf of Eden. Gone Wifh the Wind zag er nog noo/f zo mooi uit. n-21 september 07-06-08 - 29-06-08 EK-voetbal in Oostenrijk en Zwitserland www.uefa.com 23-06-08 - 26-06-08 Cinema Expo in de RAI in Amsterdam www.cinemaexpo.com 03-07-07 - 10-07-08 Internationaal Dansfilmfestival Cinedans in Amsterdam, Den Haag en Utrecht www.cinedans.nl 08-08-08 - 24-08-08 Olympische Spelen in Peking, China www.beijing 2008 .com 04-09-08 - 13-09-08 Toronto International Film Festival www.tiff08.ca 05-09-08-14-09-08 Deauville American Film Festival www.festival-deauville.com 12-09-08-21-09-08 Film by the Sea in Cine City in Vlissingen (tiende editie) www.filmbythesea.nl 24-09-08 - 03-10-08 Nederlands Film Festival in Utrecht www.filmfestival.nl 07-10-08-18-10-08 Internationaal Filmfestival van Vlaanderen in Gent www.filmfestival.be 'It'll be a sensation!' (Millard Mitchell als R.F. Simpson in Singin' in the Rain)

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 31