Overvallen door een overval m HFN ACHTER DE SCHERMEN CineMec roept op tot uitwisselen van preventieve maatregelen Een recent mislukte, gewapende overval bij CineMec in Ede bewijst het ingrijpende karakter van een bioscoop- overval. Hoe pakt men de draad weer op na zo'n trau matiserende gebeurtenis? En welke preventieve maat regelen zijn er te treffen? 'Het iou goed zijn als de branche landelijk het elek tronisch betalen zou promo ten en zo ook duide lijk maakt dat er bij bioscopen voor crimi nelen niets te halen valt/ Door Roloff c/e Jeu 'We zijn allemaal wakker geschud', vertelt Maaike de Jongh, mededirecteur van CineMec. In ons achterhoofd speelde altijd de vrees dat we ook een keer overvallen zouden worden, maar langzaam verslapt de aandacht voor preventieve maatregelen. Die staan nu permanent op scherp.' Slachtofferhulp Tijdens een direct georganiseerde personeelsbijeen komst, waar ook de betrokken medewerkers bij aanwe zig waren, is iedereen op de hoogte gebracht van het drama. Medewerkers van de Stichting Slachtofferhulp hebben het personeel tips gegeven waar men op moet letten bij de omgang met de getroffen collega's. Die zijn in het begin nog heel gevoelig, en moetje niet van achter op de schouder tikken, om maar een voorbeeld te noemen. 'Je probeert er zoveel mogelijk voor de slachtoffers te zijn, maar vooral de solidariteit bij de collega's onderling heeft ze enorm geholpen', aldus De Jongh. 'Ze zijn ook weer direct aan het werk gegaan, op eigen verzoek uiteraard. Iedereen verwerkt het op zijn eigen manier. De floormanager, die het zwaar te verduren heeft gehad, wilde vooral meedenken over maatregelen die de veiligheid verhogen'. De Jongh be nadrukt ook dat het heel belangrijk is dat medewerkers zich veilig kunnen blijven voelen, en zich prettig voelen op de werkplek. Extra camera's en kijkgaatjes in deuren zijn kleinigheden die daar aan kunnen bijdragen. Maatregelen Toen de Cine Twins in Malden werd overvallen zijn daarna meteen geavanceerde camerabeveiligings systemen geplaatst. Zowel een kleuren- als zwart/wit- camera registreren de bezoekers, de een voor kleuren van kleding, de ander voor scherpte en infrarood voor in het donker. De opnamen worden niet op een video band vastgelegd, maar digitaal op harddisk, waardoor de kwaliteit veel beter is. Vorig jaar januari heeft ook De Bios in Drachten te kampen gehad met een mislukte overval. Hierna werd er direct een camerabeveiligingssysteem geplaatst en hebben de medewerkers een training in omgaan met agressie gevolgd. 'Meteen het geld geven, een Bezoekers stimu leren met pinpas te betalen. kop koffie erbij en ophoepelen', zo adviseert Anne Jongema van De Bios, waarmee hij wil aangeven dat proberen nuchter te blijven en in te gaan op de eisen van de overvaller het beste is. Na drie overvallen op Pathé-theaters in 2003 zijn ook daar diverse maatregelen getroffen. Zo is er inmiddels een ander kluistype, is er camerabeveiliging en ook minder contant geld in het pand. Bezoekers worden gestimuleerd met pinpas te betalen. In Drachten vragen de kassamedewerkers standaard of men geld wil bijpinnen. Aan internetbetalen wordt gewerkt. Daar heeft Ede al een jaar ervaring mee. Wie online kaartjes koopt, krijgt ook nog eens 10% korting, wat bij meer dere kaartjes voordelig uitpakt tegenover de eenmalige transactiekosten. '15% van onze betalingen gaan nu via het internet. Bijkomend voordeel is minder no show reserveringen,' vertelt De Jongh. Terugkomend op het onderwerp waar het om draait vervolgt ze: 'Het zou goed zijn als onze branche landelijk het elektronisch betalen zou promoten en zo ook duidelijk zou maken dat er bij bioscopen voor criminelen niets te halen valt'. Binnenkort wordt er, op initiatief van de mensen van CineMec, door de branchevereniging NVB in een kleine groep gesproken over preventieve maatregelen tegen overvallen. Dan wordt ook bekeken of er wellicht een landelijke dag over veiligheid kan komen. ton't try and be a hero.' (Roberf DeNiro als Neil McCauley in Heaf)

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 19