Een goede bioscoopexploitant is een Jack Russell m 'Het COLUMN HFN belachelijk ouderwetse 35mm- formaat wordt achter haald door digitale home entertain ment systemen' Karel de Vries De Jack Russell is een leuk hondje. Aanhankelijk, vriendelijk, tikje eigenwijs, sportief, moedig en actief. Hij staat trouwens ook in de top drie van (door)bijters na de tekkel en de chihuahua. In hoeverre de gemid delde bioscoopexploitant aanhankelijk en vriendelijk is weet ik niet, ik hoop van wel. Uiteraard is hij of zij eigenwijs en vooral sportief, zeker als de filmhuur een beetje meevalt. Ik vind het hebben van een bioscoop altijd moedig en ik zie (gelukkig) steeds meer activitei ten in de theaters. Een Jack Russell is legendarisch om zijn aanpassings vermogen. Als dit hondje in vroeger tijden de vos uit het hol had gejaagd, dan moest hij terug op het paard van zijn eigenaar kunnen springen. Tijdens de jacht was er weinig tijd en niet kunnen springen be tekende achterblijven. Dat heeft in de loop der jaren steeds hoger springende Jack Russells opgeleverd en natuurlijk ook een boel achterblijvers. De huidige bioscoopexploitant moet net als een Jack Russell zijn en ook steeds hoger springen. Achterblijven is geen optie. Het belachelijk ouderwetse 35mm-formaat wordt achterhaald door digitale home entertainment systemen en platte schermen die qua oppervlakte zo langzamerhand groter zijn dan het scherm in Brink- mann 4. Digitale cinema lijkt de oplossing en is ook in zicht. Zeker nu grote distributeurs gaan meebetalen. Maar de gemiddelde bioscoopexploitant moet nog hoger springen, want hij heeft ook te maken met 3D. De nieuwe kleren van de keizer of een wezenlijke nieuwe ontwikkeling? De tijd zal het leren, maar wie wil de boot (het paard) nou missen? Alternatieve content. Alles om de tent vol te krijgen. En waarom ook niet? Publiek is kassa en de kassa is de rekening voor The Dark Knight, om maar even voor eigen parochie te preken. Hoewel, als ik straks op za terdag niet in zaal 1 kan omdat Tosca moet draaien, dan weet ik het nog niet zo. Is de bioscoop van de toekomst levensvatbaar? Ik weet het wel zeker! Sterker nog, de verantwoordelijkheid van de bioscoop wordt komende jaren groter dan ooit. Hoe films in de komende jaren ook geconsumeerd gaan worden - via dvd, video on demand of het internet - het is de bios coop die als aanjager voor welk ander medium dan ook blijft fungeren. En laten we wel wezen, een film in een volle zaal bekijken blijft toch een heel andere ervaring dan thuis, terwijl de telefoon gaat (hoewel, die gaat in de bioscoop ook steeds vaker, al is het die van je buurman). Ik voorzie in de toekomst verschillende concepten. Ik voorzie de bioscoop waar we een film gaan 'snacken'. Een met groot, breed aanbod, bij voorkeur gemak- 'We'll see how loyal a hungry dog really is.' (Heath Ledger als The Joker in The Dark Knight) keiijk met de auto bereikbaar. Inrijden, kaartje en cola kopen, filmpje kijken en weer wegwezen. Of juist de bioscoop waar we eerst gaan dineren, een mooie cross-over/arthousefilm bekijken en dan nagenieten met een glas wijn. Gastheerschap en luxe staan er voorop. Er liggen volop kansen, we moeten alleen wel blijven springen. Niet springen is achterblijven, achter blijven is de dood. We gaan in Nederland met z'n allen gemiddeld 1,4 keer per jaar naar de bioscoop. Om in beurstermen te spreken: de kansen zijn nog nooit zo groot geweest. Als ik bioscoopexploitant was geweest, dan had ik staan te springen. Nederland is het beste bios- coopland van de wereld! P.S. Zoals jullie misschien wel weten, ga ik binnenkort ergens anders de Jack Russell uithangen. Dit is dus echt mijn laatste column.Twee columns en aan het einde van het jaar toch een fles wijn. Ik ben wel eens slechter beloond... Foto Ton/a van Rooden.

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 24