Expo is here to stay; that's a f act! m HFN BEURZEN EN FESTIVALS 'Hugh, je zit in een film die slechts eens in de zoveel jaar wordt gemaakt. En als jouw kleinkin deren ooit vragen wat opa deed, dan laten jouw kin deren deze film aan ze zien.' Een terugblik op Cinema Expo 'Ze blijven!' 'Nee hoor, ze gaan.' 'Wel nee, re blijven, maar krijgen wel concurrentie.' Tijdens de afgelopen editie van Cinema Expo leek het af en toe meer te draaien om de toekomstige verblijfplaats van de conven tie dan om de inhoud. Gelukkig zorgden de filmstudio's, de sponsors, de standhouders en andere deelnemers aan de beurs voor echt relevante gespreksstof. Door Jeroen Hu/isc/ens en Frank c/e Neeve Cinema Expo wordt voorlopig geen rondreizend circus dat ieder jaar zijn tenten in een andere Europese stad opslaat, zoals de geruchten ons de afgelopen edities wilden doen geloven. De beurs blijft nog zeker twee jaar in de Amsterdamse RAI. Volgend jaar krijgt het echter concurrentie van een beurs in Brus sel, georganiseerd door UNIC, wat organisator Bob Sunshine tijdens de afsluitende prijsuitreiking op Cinema Expo deed ontsteken in een tirade ('and that's a fact'). Toch kan de familie Sunshine terugkijken op een geslaagde 2008-editie. Door de onverminderde steun van de Hol lywood Studio's aan hun evenemen ten, lijken zij zich weinig zorgen te hoeven maken over de toekomst. Alleen heren, waarom is de trade show altijd maar zo kort geopend? Filmsterren Menig Amerikaanse filmster vindt het leuk om Amsterdam aan te doen. Dus als de Europese bios coopwereld zich daar verzamelt om zich een kleine week onder te dompelen in speelfilm en cinema techniek, zou je wel wat sterren verwachten. Ze waren er dit jaar ook wel, maar dan vooral met een videoboodschap. De in de RAI aanwezige exploitanten moesten vaak genoegen nemen met het be kende 'Hello, Cine Expo. I am very sorry I can't be with you today...'. Een goede uitzondering op de regel was ook dit jaar 20th Century Fox. Die studio verdient lof voor het feit dat ze elke keer hun best doen om Expo in de voetsporen te laten treden van het met sterren overla den ShoWest. Nadat Fox eerder de zwaargewichten James Cameron en Tom Cruise naar Amsterdam loodste, zorgde men er dit jaar voor dat Jennifer Aniston, Owen Wilson, Hugh Jackman en Keanu Reeves acte de présence gaven. En dat alles natuurlijk om hun aankomende Hugh Jackman films te promoten. Of het van waarde is geweest om Jennifer Aniston, Owen Wilson en David Frankel, de regisseur van Marley Me (release maart 2009), te laten opdraven, valt te betwijfelen. Zowel de exploitanten in het Auditorium als de bij de pers conferentie aanwezige journalisten keken na afloop van dit optreden wat bevreemdend. Was dat het nou? Gelukkig was Hugh Jackman, aanwezig om zowel het epische Baz Luhrmann vehikel Austra/ia (release 18 december) als de spin-off X-Men Origins: Wolverine (release 30 april 2009) te promoten, een stuk welwillender. Met verve vertelde hij over de intensieve opnamen van Australia en het vakmanschap van regisseur Baz Luhrmann. Op onze vraag hoe Australia, de film die gelijkenissen vertoond met epische klassiekers als Lawrence of Arabia en Once Upon a Time in the West, volgens Jackman over tien d vijftien jaar zal worden beoordeeld, was de Australiër duidelijk: 'Tom Roth van Fox, die ik al lang ken en die de film al heeft gezien, zei tegen me: "Hugh, je zit in een film die slechts eens in de zoveel jaar wordt gemaakt. En als jouw kleinkinderen ooit vragen wat opa deed, dan laten jouw kinderen deze film aan ze zien." Daar kan ik mee leven.' Jackman, die net alweer de opna men van Wolverine had afgerond, had om het exploitantenpubliek te amuseren overigens zijn bekende Wolverine-klauwen meegenomen. Dat werd duidelijk gewaardeerd. Tot slot gaf ook Keanu Reeves nog een kleine performance. Verslag daarvan in dit artikel wordt bemoei lijkt, zo niet onmogelijk gemaakt, omdat iedereen van de pers een verklaring moest ondertekenen waarin men aangaf er pas ten tijde van de release van de film The Day 'You lost your money. You keep this up you'll lose something else.' (Hugh Jackman als Wolverine in X-Men)

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 8