'Je bent er op een gegeven moment gewoon weer!' H HFN Agenda ACHTER DE SCHERMEN ACHTER DE SCHERMEN AGENDA 'De hele kleine arthouse film zal gewoon minder uitgebracht gaan worden/ ED Pim Hermeling maakt distributierentree met Wild Bunch Benelux Wild Bunch Benelux is de nanm vnn de nieuwe filmrlktrihi itipmnnt. Wild Bunch Benelux is de naam van de nieuwe filmdistributiemaat schappij waarmee voormalig A-Film oprichter en directeur Pim Herme ling zijn rentree maakt in de filmsector. Van een echte startdatum is nauwelijks sprake: 'Je bent er op een gegeven moment gewoon weer!' Door Jeroen Huijsdens Pim Hermelings vertrek bij A-Film, inmiddels enkele maanden gele den, leverde het roddelcircuit in de filmsector voldoende gespreksstof op. Maar wie had dan ook ge dacht dat de man die de personi ficatie was geworden van A-Film, het bedrijf ooit zou verlaten? Dat een filmsector zonder Herme ling eigenlijk ook niet denkbaar is, bleek deze zomer toen lang zaam berichten doorsijpelden dat Hermeling met de internationale salesorganisatie Wild Bunch SA uit Frankrijk zou gaan samenwerken. De samenwerking met Wild Bunch was in de kern ook de reden van Hermelings vertrek bij A-Film. Nu de contracten voor Wild Bunch Benelux zijn getekend kan de orga nisatie van start. Smarthousefilm Waarin verschilt de werkwijze met die van A-Film? Hermeling: 'Ik wil vooral met een kleine organisatie gaan werken. De organisaties moe ten klein zijn, willen ze kunnen over leven in deze markt.' Dat doet Wild Bunch Benelux door zich alleen met theatrical bezig te houden. 'Dvd gaan we uitbesteden. Daarvoor ben ik momenteel in gesprek met A-Film', aldus Hermeling. Wat betreft het kleine team, dat zal, naast Hermeling, bestaan uit oud- A-Film-medewerkers Jan van Aert (sales) en Ezrah Droog (publiciteit) en Zyanya Draijer. En waar in de markt kunnen we Wild Bunch Benelux het beste plaatsen? Hermeling: 'We gaan ons alleen richten op de echte -rechts- Pim Hermeling -rechtsboven - The Visitor, een van de eerste films van Wild Bunch. arthousefilm, oftewel de smarthou sefilm, zoals ik het altijd noem. Met alle respect voor de andere distri buteurs, er is eigenlijk alleen ruimte voor films als Magnolia, Brokeback Distributiedomino part 2 Veranderingen in filmdistributielond staan zelden of nooit op zich, schreven we nog in het vorige nummer. We konden niet vermoeden dat een aardverschuiving nog in het verschiet lag. Misschien gebeurt er nog wat, maar de grootste veranderingen lijken nu wel achter ons te liggen. De positie van sales director Karel de Vries bij Warner Bros. - inmiddels actief bij UPI - is overgenomen door de van BFD afkomstige Bas Hol. Hols plaats bij BFD is tijdelijk ingevuld door Carolyn van Liefland, tot de van UPI afkomstige, nieuwe sa lesmanager, Hein van Joolen op 1 november begint. Over Van Joolens opvolging was bij het ter perse gaan van dit nummer nog geen zekerheid. Ook de stoel van de Warner Bros. directeur is weer bezet. Voormalig marketingmanager van Pathé en directeur van het tijde lijke Pathé Distribution, Hajo Binsbergen, is de nieuwe managing director. Dat Wilco Wolfers na de inwerkperiode als directeur bij A-Film nog van zich zou laten horen, wisten we al, maar het werd vooral duidelijk toen hij salesmanager Frank Groenveld en marketingmanager Dennis van den Berg wegkaapte bij Independent Films en publiciteitsmanager Manon de Weerd ver leidde ook naar A-Film te komen. Manon kon mooi stuivertje wisselen met publiciteitsmanager Maria Lam die van A-Film naar Warner Bros. is gegaan. Frank Groenveld werd bij Independent Films opgevolgd door Peter Outshoorn die daar al actief was op de afdeling sales. Peters functie werd overgenomen door Julien van Alphen. Wie Dennis van den Berg gaat opvolgen bij Independent Films is nog niet bekend. De functie wordt tijdelijk bekleedt door Carine Voshaar. Alsof dat nog niet genoeg was, kregen we er in de afgelopen maanden ook nog drie distributeurs bij. Amstelfilm begon op 1 september met haar activiteiten. Krijn Meerburg en Michiel Berkel zijn verantwoordelijk voor de acquisitie en Marieke Jonker verzorgt de sales. De eindverantwoordelijkheid voor de publiciteit is in handen van Barbara de Wijn. De tweede nieuwe distri buteur is dus Wild Bunch Benelux (zie artikel). Tot slot is er Mokum Filmdistributie van Riek Hadders. Hij wil vooral voorkomen - zo blijkt uit de Filmkrant van de::e maand - dat subtiele films aan Nederland voorbijgaan. Kunt u het nog uit elkaar houden? 'I haven't done any real work in a very long time.' (Richard Jenkins als Prof. Walter Vale in The Visitor) Mountain en Simon. De hele kleine arthousefilm zal gewoon minder uitgebracht gaan worden.' Sterk in Europa In de afgelopen periode is er een flinke aanwas geweest van nieuwe distributeurs. Is er in de overvolle markt van de onafhankelijke distri buteurs eigenlijk nog wel ruimte? Hermeling denkt van wel. Die bevestiging wordt vooral gevoed door de gedachte dat hij met Wild Bunch een samenwerking heeft met een internationaal sterke part ner. Hermeling: 'Mijn verwachting is dat er op internationaal gebied veel consolidaties gaan plaatsvin den wat de aankoop van films be treft. Dat heeft echt gevolgen voor de Benelux-markt waar de invloed van grote salespartijen merkbaar zal zijn. Wild Bunch is juist een van de sterkere aanbieders in dat geheel op de Europese markt.' Van de circa twintig films die Wild Bunch Benelux per jaar gaat uitbrengen komen er zo'n tien bij 'Houdt het dan ook nooit op?' (Carice van Houten als Ellis de Vries in Zwartboek) Wild Bunch SA vandaan. 'De rest van de titels ga ik zelf kopen', zo verklaart Hermeling. 'Daarnaast zal Wild Bunch als producent actief worden. We willen allian ties aangaan met Nederlandse producenten.' Moeten we daarbij ook denken aan San Fu Maltha? 'San Fu en ik hebben veel meege maakt en zijn vrienden. Hij is toch de grootste producent. Ik wil graag met hem samenwerken' Een van de films op het lijstje van de nieuwe maatschappij is The Visitor, de openingsfilm van het Internationale Filmfestival van Vlaanderen - Gent. Wordt dat jullie eerste film? Hermeling; 'Dat weten we nog niet. Dorothy Mills, het internationale debuut van Carice van Houten, is een film die we ook hebben. Die zal mogelijk iets eerder uitgaan. Wij zijn nu eerst even rustig aan het kijken naar de releaselijst.' Gaat Wild Bunch zich binnenkort nog echt presenteren aan de sector? Hermeling: 'Ach, je bent er op een gegeven moment gewoon weer! Wij geven ons visitiekaartje wel af met de films.' 07-10-08- 18-10-08 Internationaal Filmfestival van Vlaanderen in Gent www.filmfestival.be 19-10-08 - 26-10-08 22e editie van Cinekid www.cinekid.nl 29-10-08-02-11-08 3e editie Leids Film Festival www.leidsfilm- festival.nl 05-11-08 -09-11-08 30e Noorde lijk Filmfestival, Leeuwarden www.noordelijkfilmfestival.nl 20-11-08-30-11-08 21e International Documentary Film Festival Amsterdam www.idfa.nl 11-12-08 Bekendmaking nominaties 66e Gol den Globe Awards in Los Angeles www.goldenglobes.org 11-01-09 Uitreiking 66e Golden Globe Awards in Los Angeles www.goldenglobes.org 21-01-09-01-02-09 38e editie van International Film Festival Rotterdam www.filmfestivalrotterdam.com 22-01-09 Bekendmaking nominaties 81e Aca- demy Awards in Los Angeles www.oscars.com 05-02-09-15-02-09 59e editie Internationaal Filmfestival van Berlijn www.berlinale.de 22-02-09 Uitreiking 81e Academy Awards ii Los Angeles www.oscars.com 30-03-09 - 02-04-09 ShoWest in Las Vegas www.showest.com

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 24