'Geen kassa, geen rij en geen kaartje meer...' MARKETING 'Het ge bruik van mobiele tickets lien we internatio naal snel groeien' Je mobiele telefoon als kaartje Enkele maanden geleden verkondigde de Rabobank dat de mobiele telefoon de portemonnee van de toekomst zal worden. Het bedrijf MobiCodes, exclusieve distribu teur van de mobiele barcodetechnologie van Mobiqa Ltd in de Benelux, gaat een stap verder en geeft een nieuwe invulling aan het traditionele toegangskaartje voor ver schillende evenementen, waaronder bioscoopbezoek. Door Vincent Snoeker Stel je eens voor: via je mobiele telefoon kijk je naar het filmoverzicht en koopt en betaalt via het toestel gelijk een kaartje. Vervolgens ontvang je een sms met een barcode en informatie over welke zaal en welke stoelen je hebt gereserveerd. Je loopt naar de kaartcontrole, houdt de barcode op je telefoon voor een scanner en kunt zo doorlopen. Gebruiksgemak Het Schotse bedrijf Mobiqa Ltd is uitvinder van de mobiele barcodetechnologie waarbij barcodes wor den toegestuurd via sms, mms, wap push en mobiele e-mail. Daarmee is zij wereldwijd marktleider in deze vorm van mobile ticketing, met distributie in meer dan dertig landen. Het systeem wordt al toegepast bij concerten, sportwedstrijden, openbaar vervoer en de luchtvaart. Het is bijvoorbeeld al mogelijk mobiele tickets te kopen voor de Major League Baseball en voor evenementen in de 02 Arena in Londen. Reizi gers van Northwest Airlines kunnen hun boarding pass met barcode op hun mobiele telefoon ontvangen. En natuurlijk hebben ook bioscopen in diverse landen het systeem al geïmplementeerd, waaronder Engeland en Tsjechië. Voor de Benelux verzorgt MobiCodes exclusief de distributie van dit systeem van Mobiqa Ltd. Managing director Arnold Cornelis ziet als grootste voordelen van het systeem het gebruiksgemak voor de bezoe kers en de extra service die de bioscoop kan leveren. 'In plaats van e-tickets thuis uit te printen en mee te nemen heb je het kaartje altijd bij je in je mobiele telefoon', zegt Arnold Cornelis. 'Het gebruik van mobiele tickets is niet nieuw, maar het gebruik ervan zien we internationaal snel groeien.' Het bedrijf levert nu nog een web-to-mobile systeem, waarbij bezoekers nog via het internet een ticket moeten kopen en aan moeten geven dat zij het per sms willen ontvangen. Op korte termijn verwacht het bedrijf een nieuwe versie van het systeem op de markt te brengen waar bij tickets direct met de telefoon gekocht en betaald kunnen worden. Geen kaartje, maar sms. Kosten De ticketsoftware van KTS maakt als eerste in Ne derland gebruik van de technologie van MobiCodes. Ludie Vos van KTS geeft aan dat op dit moment 40 bioscopen met KTS-software werken en dat deze bioscopen met een kleine investering al gebruik kun nen maken van mobile ticketing. 'De enige vereiste is een aanpassing aan de website en de aanschaf van een imaging scanner die de barcodes op de telefoons kan aflezen', zegt Ludie Vos. 'De aanschaf hiervan bedraagt nog geen 500 euro.' Wel moet er op kosten gerekend worden voor het sturen van de sms naar de mobiele telefoon, welke optioneel door te berekenen zijn aan de klant. Het systeem werkt al in de bioscoop van Vos, het City Theater in Steenwijk. Volgens Ludie Vos is 95% van de telefoons geschikt om mobiele tickets te bestellen. De laatste 5% betreft toestellen die geen picture sms kunnen ontvangen, zo als toestellen die gebruik maken van Windows mobile. Deze ontvangen na de bestelling een sms-bericht met een nummer om bij de kassa in de bioscoop alsnog het kaartje af te halen. Ludie Vos verwacht echter dat dit probleem binnenkort ook niet meer bestaat wan neer wap-push en mobiele e-mail als distributiemanie ren naast sms worden toegevoegd. Maar de technologie van Mobiqa Ltd is niet de enige die mobile ticketing mogelijk maakt; de NFC-technolo- gie (Near Field Communication) van Payter biedt tevens de mogelijkheid entreebewijzen op de mobiele telefoon binnen te halen. Marketingmanager Youry Bredewold van Pathé verwacht dat mobile ticketing de toekomst zal zijn voor de bioscopen. Het bedrijf is bezig de twee systemen te vergelijken om vervolgens dit jaar nog te starten met het testen ervan. Bredewold: 'We zullen eerst de testen van beide systemen moeten afwachten om te zien welk systeem technisch het beste werkt en hoe onze consument hierop reageert.' 'I hate machines.' (Claire Danes als Kate Brewster in Terminator 3 terwijl ze stoeit met een barcodescanner).

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 26