Een nieuwe Europese filmbeurs tl 111 m BEURZEN EN FESTIVALS Weststrate: 'We heb ben wel ondervon den dat de organisatie van Cinema Expo er niet geluk kig mee is../ European Cinema Summit: het belang van kennisdeling en kruisbestuiving Geluid, beeld en projectie maken een stormachtige ont wikkeling door. Voor exploitanten en distributeurs en an dere belanghebbenden reden om alert te zijn op nieuwe technieken en mogelijkheden van vertonen. De eerste European Cinema Summit (ECS) volgend jaar in Kinepolis in Brussel voorziet in een behoefte. Door Piefer Nabbe Dit fonkelnieuwe evenement biedt een platform voor belanghebbenden met als voornaamste doel het delen van informatie over digitale cinema, 3D en andere nieuwe technieken. Waarom dit initiatief? Er is toch al een jaarlijkse beurs in de RAI in Amsterdam? 'De wens voor de ECS komt nadrukkelijk uit de hoek van Europese exploitanten die een minder Ameri kaanse benadering van de filmmarkt voorstaan', aldus Ad Weststrate, een van de initiatiefnemers en sinds 2005 president van de International Union of Cinema (UNIC), de internationale federatie van bioscoopeige naren in Europa. De UNIC vertegenwoordigt achttien, hoofdzakelijk Europese landen, gezamenlijk goed voor 900 miljoen bezoekers per jaar. Weststrate: 'Ver gelijkbare beurzen richten zich dikwijls op Hollywood. De EMC heeft vooral aandacht voor de Amerikaanse én Europese markt.' Nieuwe strategieën, nieuw publiek Onder leiding van een deskundig panel wordt van gedachten gewisseld over onder meer techniek en projectie, piraterij, de productie, distributie en verto ning van Europese films, maar ook de werking van Europese subsidiestromen. Andere kwesties die aan bod komen zijn: Vormt de muziekindustrie een bron van inspiratie voor de filmindustrie? Wat zijn de mo gelijkheden op het gebied van online promotie? Kan er met virtuele marketing, het gebruik van weblogs en online fora een nieuwe vorm van interactie ontstaan en een nieuw publiek worden bereikt? Behalve als ontmoetingsplaats voor kennisoverdracht profileert de ECS zich ook nadrukkelijk als evenement met onder meer de presentatie en vertoning van nieuwe films, workshops en een chique gala-avond. leder zijn agenda De ECS onderscheidt zich volgens Weststrate van andere beurzen doordat deelnemers hun eigen programma kunnen samenstellen. 'Het is niet verplicht om met honderden tegelijk de lunch of het diner te gebruiken. Er zijn meer dan voldoende gelegenhe den om in een intiemer gezelschap te vertoeven en 'Ahh forget it. None of us speak European anyway.' (Britta Phillips als Billy in Satisfaction) Kinepo/is Brussel te overleggen.' Niet onbelangrijk zijn de kosten. Een verblijf met deelname aan het programma inclusief twee overnachtingen komt neer op 500 euro, volgens Weststrate aanmerkelijk goedkoper dan de concurrent in Amsterdam. De organisatie hoopt op zo'n 1.000 inschrijvingen. De eerste aanmeldingen zijn al binnen met 40 exploitan ten uit Denemarken en 170 uit Frankrijk, een belang rijke Europese partij. Ook uit Nederland verwacht Weststrate een substantiële opkomst. Kalenderkwestie De ECS vindt plaats van 15 tot en met 18 juni, precies een week voor Cinema Expo in Amsterdam. Toeval of pesterij? Weststrate: 'Over de datum hebben we ruim een halfjaar gediscussieerd. Uiteindelijk hebben we voor half juni gekozen. Dat is louter een kalen derkwestie. Het jaar zit mudvol beurzen, festivals en evenementen.' Geen toeval dus. Maar nadrukkelijk ook geen pesterij. 'We hebben wel ondervonden dat de organisatie van Cinema Expo er niet gelukkig mee is, gezien de hardnekkige tegenstand die we hebben ondervonden om de summit van de grond te krijgen.' Alternatief programma Voor professionals mag de samenkomst in de Belgi sche hoofdstad Brussel dan vooral in het teken staan van informatie-uitwisseling, voor de meegereisde part ners voorziet de ECS in een alternatief programma. Dit bestaat uit onder meer een historische wandeling door het centrum van Brussel, een rondleiding door het mini- Europapark en een bezoek aan de Royal La Rasante Wellness Club. Wie kennis wil maken met het Belgisch bier kan zich laven aan het fameuze Delirium Tremens, de specialiteit van café Tremens, een uitspanning met een ambitieuze, niet te negeren variëteit aan bieren.

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 12