INTERVIEW 'Dit kantoor straalt ver trouwen uit en daar ben ik wel trots op. Dat komt door de mensen die hier werken/ ES oprecht. Iemand die je aankeek als hij met je sprak en die onmid dellijk je naam wist. Maar George Roy Hill was ook een hele aardige man, de regisseur van The Sting. En Roger Donaldson, de regisseur die op Bill Clinton lijkt. Met Bette Midler was het heel gezellig. Ik vergeet vast nog mensen... Mi- chael Palin. Daarmee hebben Rein en ik en Coot van Doesburg een avondje gegeten in het Amstel Hotel. Dat zal ik nooit vergeten. We hebben echt de hele avond blauw gelegen.' Er waren vast ook ongelooflijk vervelende... 'Oh ja, vreselijk... Brian De Palma. Dat is een verschrikkelijk mens. Die is echt heel onaardig ge weest.' Is er in Nederland iemand die je erg bewondert of hebt bewon derd? 'Fons Rademakers. Bert Haanstra. Met name Haanstra is door velen vergeten. Hoe kom je erbij om Zwartboek uit te roepen tot de beste Nederlandse film ooit? Dat heeft te maken met een collectie ve geheugenstoornis. Zwartboek is een zeer onderhoudende film, ik wil er niks aan afdoen, maar beste film aller tijden? Waar is Max Havelaar? Waar is Dokter Pulder zaait papavers? Waar is Dorp aan de rivier? Maar mensen putten uit hun recente ervaringen.' boven foto Tan/a van Rooden. onder Mamma M/a! En is er iemand in exploitatieland voor wie je bewondering hebt? 'Gerben Kuipers. Hij heeft een niet te temmen energie en heeft inzicht. Hij kijkt vooruit en loopt in zijn eentje alle exploitanten hard voorbij. Wat zeg ik? Voorbij? Ze zijn nooit naast hem geweest!' Hoe ziet dit vak er over vijf jaar uit, denk je? 'De digitalisering heeft dan echt toegeslagen. We hebben tegen die tijd een andere manier van exploiteren. Bioscopen die geen band onderhouden met hun publiek gaan er aan onderdoor. Het is net als met de buurtbak- ker. Het brood van de supermarkt is meestal ook heel goed, maar er zijn buurtbakkers die het heel goed doen, omdat ze aardig zijn voor hun klanten en fantastisch brood bakken. Mensen zijn bereid daar iets meer voor te betalen. En zo is het ook met bioscopen. Kijk naar Jos Stel ling in Utrecht. Die stelt zijn bi oscoop 's mor gens al open voor koffie. Er zijn tafels met kranten en tijdschriften. Er is gezellig heid en men kan al kaartjes voor de avond kopen. Zo kan het dus ook!' Wat ga je doen als je hier straks de deur hebt dichtgetrokken? We gaan eerst lang op vakan tie. Ik ben nog nooit zes weken weggeweest. Daarna ga ik nog wat andere dingen doen. Films, muziek, opera. En misschien nog een beetje werken. Voor wie er interesse in heeft. Zodat ik mijn kennis en ervaring nog een beetje kan toepassen.' 'Perhaps he knew, as I did not, that the earth was made round so that we would not see too far down the road.' (Meryl Streep in Out of Afried)

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 27