(enturion in CineStar HFN Op locatie IN PICTURE IN PICTURE/OP LOCATIE 'Zo lang zamerhand kan er heel veel in CineStar.' 'Als wij op de huidige voet doorgaan halen we de tien miljoenste bezoekers in 2014/ In gesprek met theatermanager Robert Frasa In juni 2000 werd CineStar Enschede in gebruik geno men. Het was de eerste grote bioscoop in Nederland die buiten de stad werd gebouwd. Acht jaar later meldt Wolff Cinema Group de vijfmiljoenste bezoeker. We vroegen theatermanager Robert Frasa naar zijn verkla ring voor het succes. Door Lucia Alleman CineStar was de eerste grote bioscoop in Nederland die buiten de bewoonde wereld werd opgezet. Het theater ligt halverwege Hengelo, bij Business Science Park Enschede. Tegenover de bioscoop ligt het stadion van FC Twente en op het terrein erachter strekt Go Planet zich uit, de funstraat van Enschede, die na een moeizame start is opgebloeid met een bowling- en een kartbaan, een kinderparadijs, een evenementenhal en een duikcen- trum. In dit buitengebied kun je uitpakken. De grootschalige aanpak is te danken aan de betrokkenheid van de Duitse bioscooponderneming Kieft Kieft en de Australische filmonderneming Greater Union, die in Duitsland en Oostenrijk onder de naam CineStar tientallen grote filmpaleizen bezitten. Begin dit jaar heeft Wolff beide ondernemingen uitgekocht. Groot Alles is groot in CineStar. Als je vanuit de betrekkelijke rust binnen komt sta je op een plein waar vijf uitgaansgelegenheden hun terras hebben. Hier is het elke avond een levendige drukte. De brede trap met de rode loper begeleidt je als een ster naar de bioscoop. Cine Star heeft tien verrukkelijke zalen, waarvan er een is versierd met een nachtelijke sterrenhemel. Er is geen projectiecabine, maar een projectiehal en in een aparte popcornkeu- ken worden op hoogtijdagen 120 containers popcorn gepoft. Robert Frasa is hier sinds voorjaar 2006 theaterma nager. Om het theater goed te kunnen laten draaien beschikt hij over een team van honderd man. Wie is deze centurion van CineStar? Robert Frasa: 'Voordat ik in 2000 bij CineStar kwam werken had ik mijn eigen lunchroom. Ik ben hier begonnen als bedrijfsleider en heb mij toen voornamelijk gestort op het horeca-aspect. Toen ik hier tijdens de opening op de trap over de men senmenigte uitkeek, was ik heel trots om hier te mogen werken en dat ben ik nog steeds. Zo'n groot theater als CineStar runnen is heel wat anders dan een lunchroom.' Parkeersverwachting CineStar werd opgeleverd op het moment dat Enschede nog natrilde van de grote vuurwerkramp in de wijk Roombeek. De officiële opening werd uitgesteld tot eind augustus. Burgemeester Mans, die de openingshande ling verrichtte, was een nationale bekendheid geworden. Inmiddels is Roombeek weer opgebouwd en CineStar met 735.000 bezoekers per jaar een van de meest suc cesvolle bioscopen van Nederland. Wat is het geheim achter dit succes? Robert Frasa: 'We hebben hier fantastisch geluid, spetterende lasershows en gemotiveerd personeel. En zeer belangrijk: parkeer gelegenheid. We hebben zo'n duizend parkeerplaatsen, waar je gratis gebruik van kunt maken. De zes of zeven euro die je in andere steden kwijt bent aan parkeren kun je hier aan het buffet besteden.' Maar het parkeren is niet helemaal probleemloos. Frasa: 'Als Twente thuis speelt komen daar zo'n 23.000 voet balfans op af, meestal met de auto. Dat geeft geregeld opstoppingen. We melden dat altijd op onze website en bij de reserveringen, zodat onze gasten daar rekening mee kunnen houden. Een halfjaar geleden zijn we een projectgroep gestart met de ondernemers hier op het park, FC Twente, de gemeente en de politie om te kijken hoe we het parkeerprobleem kunnen aanpakken. Samen hebben we de website www.parkeersverwachting.nl opgezet waarop alle evenementen in de omgeving staan vermeld en de te verwachten parkeerdrukte. Bovendien is een aantal braakliggende terreinen als parkeerruimte ingericht en worden pendelbussen ingezet om op wed strijddagen de supporters en bioscoopbezoekers van verdergelegen parkeerplaatsen naar hier te vervoeren.' Thomas Berge Zo'n groot gebouw als CineStar moet natuurlijk ook overdag worden gebruikt. Dat is een van de opdrachten van Wolff aan de theatermanager. Frasa: 'Daar ligt nog een hele markt open. We hebben in vergelijking met congreszalen meer en betere voorzieningen te bieden. Onlangs hebben we een afscheid gehad van een pro fessor van de Technische Universiteit. Vorig jaar hadden we een coöperatiedag van de Rabobank met een optre den van Thomas Berge. Voor dit soort zaken moeten we wel externe partijen inhuren. Zo langzamerhand kan er heel veel in CineStar.' Met het organiseren van dit soort evenementen, het maken van offertes en nacalculaties, het netwerken en binnenhalen van nieuwe klanten is Robert een groot deel van de werkweek zoet. Komt hij nog toe aan het gewo ne bioscoopwerk? Robert: 'Voor de dagelijkse gang van zaken werken we hier met acht supervisors, die tijdens de operationele uren de boel aansturen. Zonder die club is het niet mogelijk zo'n theater te runnen. Een keer in de twee weken heb ik op vrijdag de leiding om feeling te houden met het bioscoopbedrijf en het publiek.' Concurrentie De komst van CineStar had op het bioscooplandschap van Twente bijna hetzelfde effect als de vuurwerkramp. De binnenstadbioscopen Lumière en Alhambra sloten hun deuren en Space in Hengelo ging na drie jaar ook al kopje onder. Maar net als de wijk Roombeek herstelt ook het bioscoopveld zich. 11 december ging in Almelo Movie Unlimited van start en Wolff heropent in februari het aloude Alhambra. Frasa is niet bang voor de concurrentie. 'Het the ater in Almelo wordt best heel mooi, maar het is toch een ander soort bioscoop. Het ligt in de binnenstad en het wordt een servicetheater. Wat betreft Alhambra: daar gaan we meer richting arthouse draaien. Wanneer verwacht je in CineStar de tienmiljoenste bezoeker? 'Wij begonnen met 450.000 bezoekers per jaar. Maar met de komst van CineStar is het gemiddelde bios coopbezoek in Twente geleidelijk aan toegenomen. We krijgen dus mensen die daarvoor niet naar de bioscoop gingen. Als wij op de huidige voet doorgaan halen we de tien miljoenste bezoekers in 2014. Dan bel ik je wel.' Foto's Lucia Alleman. Movie Unlimited aan nieuw uitgaansplein Op 11 december werd Movie Unlimited Almelo geopend. De bioscoop met vier zalen en in totaal 488 stoelen ligt aan het Amaliaplein. De gemeente Almelo heeft flink ge ïnvesteerd om het plein tot een uitgaanscentrum te maken. Sjoerd Kooistra, horecaondernemer uit Groningen, gaat een van de twee horecagelegenheden exploiteren die de foyer van Movie Unlimited flankeren. De zalen van de bios coop liggen op de eerste verdieping. Volgens operationeel manager Wendy Vogelenzang wordt het een heel ander theater dan CineStar Enschede. 'Het wordt een echt Movie Unlimited-theater met veel warm rood, gecombineerd met moderne accenten. Wij zijn sterk gefocust op gastgericht- heid met ons serviceconcept. En natuurlijk gaan we weer veel acties en specials organiseren.' Serge Pol wordt de theatermanager. Merral Zutphen omgedoopt tot Cinemajestic Een nieuw theatermanagement is geboren: op 13 novem ber werden wij verrast door het nieuws van de overname van Merral Zutphen door Cynthia Marras en Ron Gerrits. Beiden zijn geen onbekenden in de bioscoopwereld. Ron werkt al bijna twintig jaar in de bioscoop, voor Merral en laatstelijk voor JT Bioscopen in Arnhem. Cynthia werkte bij RCV en Utopia en organiseerde als marketingmanager bij Merral Theaters de openingsfestiviteiten voor de bioscoop in Zutphen. Cynthia: 'Toen wij het aanbod van René van Steen kregen Merral Zutphen over te nemen zagen wij dat als onze kans. We willen een persoonlijkere aanpak, met meer evenementen, speciale voorstellingen en personeelsuitjes.' Carlo Lambregts in een spagaat We hadden in deze HFN graag een echt kerstverhaal wil len vertellen. Daarom volgen we al maanden de perikelen in Etten-Leur, waar de familie Lambregts vele tegenslagen te verwerken kreeg. Begin november vernamen wij dat Carlo Lambregts de nieuwe bioscoop had gekocht van project ontwikkelaar Futiopiano. Maar toen bleek dat onderaanne mers onderdelen uit het pand hadden gesloopt. Zij waren niet betaald door de vorige eigenaar. Zo konden dus ook geen certificaten verkregen worden op basis waarvan de brandweer een gebruiksvergunning kan afgeven. Carlo Lambregts: 'Ik zit in een spagaat. In het koopcontract heb ben wij met de projectontwikkelaar, afgesproken dat zij de boel netjes afleveren. En ik moet zeggen dat Partrick van Reyt van Futiopiano bereid is de boel op te lossen. Maar het kost mogelijk nog tijd.' Op wat afwerking na is de bioscoop klaar voor de opening. Bij het ter perse gaan van HFN was het nog te vroeg maar mogelijk zingen we met kerst toch nog Halleluja voor Cineservice. In de top 10 van best bezochte 2007 stond CineStar op nummer 6 (bron: N\ neStar beeft in tien zalen in totaal 2.718 stoelen die ieder 60 centimeter bre.ed zijn. De afstand tussen de rijen is 1.2 meter.

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 53