Voorbeeldschool op kamp in de Ardennen E HFN NL in aantocht 10 IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE NL IN AANTOCHT '...om zo te laten zien dat jongeren heus wel wat te vertellen hebben...' Op de set van SpangaS op survival Elke avond om 18.00 uur op Nederland 3 krijg je verslag van wat er zich die dag heeft afgespeeld op het Spangalis College. De populaire jongerenserie SpangaS beperkt zich niet tot de televisie, maar heeft ook een website, een tijdschrift en eind september de film SpangaS op survival. Holland Film Nieuws ging kijken op de set in de Ardennen waar SpangaS op survivalkamp was. Door Lucia Alleman Het busje met de journalisten aan boord draait en slingert eindeloos door de bergen en langs de pit toreske dorpjes in de Ardennen. Na drie uur rijden arriveren we bij het vakantiepark, dat producent NL Film heeft afgehuurd voor de opnamen van SpangaS op survival. Boven op een bergweide is een grote tent neergezet als uitvalsbasis van de filmploeg. Hier lopen bijna alle Spangas in het wild rond. De langlopende televisieserie SpangaS toont dagelijks het wel en wee van een groep scholieren. De serie is buitengewoon populair bij kinderen die net de overgang van basisschool naar voortgezet onderwijs maken. Ze kijken op tegen de jongeren van zestien, zeventien en achttien jaar waar de serie over gaat. De zeventien hoofdper sonages in SpangaS maken van alles mee, studeren hard, worden verliefd, komen voor dilemma's te staan, krijgen teleurstellingen te ver werken. Alles wat in het echte leven ook gebeurt. Split days De Spangas worden gespeeld door acteurs die net iets ouder zijn, zo rond de twintig. Zij zijn net als de Spangas op survivalkamp in de Bel gische natuur. In de grote tent zitten Titia Hoogendoorn (Fay), Mounira Hadj Mansour (Marjana) en Roos Smit (Lana) aan een kommetje soep. Hoe overleven zij dit filmkamp? Titia: 'Zoals dat bij de Ardennen hoort hebben we laatst ontzettend onweer gehad, midden in de nacht. Best wel eng, maar we moesten toch opblijven want we moesten wennen aan een ander dag- en nachtritme. We doen nu split days. Dan begin nen we om vier uur 's middags met filmen en gaan door tot twee uur 's nachts.' Mounira: 'Maar we worden heel erg goed verzorgd. Er zijn verwarmde tenten, dus het is best wel te doen. Op de set beneden zijn er alleen geen wc's. Plassen moetje in de bosjes doen.' Roos: 'Bij de grote tent boven staan wel van die cabines, dus daar kun je naar de wc. Verder wonen we heel luxe, niet zoals de Spangas in tenten, maar in zomerhuisjes.' Mounira: 'En 's avonds is het natuurlijk keten.' En bloeien er al verliefdheden op? Roos: 'Je zit hier de hele dag met zijn allen bij elkaar, dus er moet wel iets gebeuren.' Titia: 'Ja, maar dat is stiekem en heel geheim.' Behalve het onweer moeten de Spangas nog meer ontberingen doorstaan. Beneden aan de oevers van de rivier de Ourthe zijn de opnamen. Om daar te komen moet je een rit vol kuilen en plassen in de weg doorstaan. Vandaag wordt het groepsgebeuren gefilmd om te la ten zien hoe leuk ze het met elkaar Foto onder Regisseur Diede in 't Veld. Foto rechts Lucia Alleman. hebben tijdens het zwemmen, hout sprokkelen, koken, naar een zelf gebouwde toilet gaan en andere dagelijkse bezigheden. Roos moet zwemmen. Uit solidariteit gaat Titia met Roos mee in het water. Titia: 'Ik moet voor de film ook wel in het water, maar dan heb ik een wetsuit aan. Dan is het nog wel koud, hoor. Je moet steeds blijven denken: dit gaat voorbij, dit gaat voorbij. Dan wordt het wat dragelijker.' Vergroeid De acteurs spelen al twee jaar in SpangaS. Acteren is hun werk geworden, waar ze hun brood mee verdienen. De meesten willen door in het vak. Ze hebben eerder een rolletje in een televisieserie of film gespeeld. Roos was bijvoorbeeld samen met Marius Gottlieb te zien in Radeloos. Na twee jaar SpangaS zijn de acteurs bijna vergroeid met hun personage. Scenarioschrijver Anya Koek geeft af en toe de acteur wat ruimte voor eigen inbreng. Mounira speelt Marjana, een meisje met een Marokkaanse achtergrond. 'We hebben besloten dat Marjana de vooroordelen over moslima's moet doorbreken. Ze draagt een hoofddoek, maar ze mag wel mee op werkweek, terwijl veel moslima's niet mee mogen. Haar vriendinnen hebben nog wel de neiging haar in bescherming te nemen. Maar als het erop aankomt weet ze precies wat ze moet doen. Zij gelooft dat God alles heeft voorbestemd en dat gebruikt zij als kracht.' Titia: 'We mogen best een tipje van de sluier oplichten: tijdens de dropping wordt een groepje overvallen door een knetterende onweersbui. Dan is er een spannend moment met Marjana in de hoofdrol...' Rolmodel Net als in de serie spelen in de film verschillende verhaallijnen door elkaar. De liefde is wel het meest prominente onderwerp. Zo loopt de verkering tussen Fay en Samson (Yamill Jones) niet over rozen. 'De uitbundige Fay en de introverte Sam son zijn echte tegenpolen. Fay is heel erg avontuurlijk en enthousiast, maar ook erg dominant en soms een beetje irritant. Samson is juist heel relaxt en oordeelt niet. Dat vindt Fay weer leuk aan hem. In de film zijn ze heel erg met hun eigen ding bezig, ze raken een beetje los van elkaar.' Het vriendje van Flip (Jasper Gott lieb) is niet mee op kamp. Dat is misschien wel zo prettig, want dan hoeft Jasper geen vrijscènes te doen. Jasper: 'De hele coming out van Flip zit al in de serie. Ik ben wel blij dat ik nu iets anders mag spelen. Ik krijg leuke en minder leuke reac ties op Flip. Mensen denken dat ik in het echt ook homo ben. Voor jonge homo's is Flip juist een rolmodel en dat vind ik weer wel leuk.' Flip staat voor een startlife-crisis en vraagt zich af wat hij wil met zijn leven. Jasper: 'Samen met zijn tweelingbroer Tobias, gespeeld door mijn eigen tweelingbroer Marius, is hij een komisch duo. Ze zijn steeds bezig met grappen maken. Maar Flip wil dat niet meer en neemt in de film wat meer afstand van zijn broer, wat dan weer spanningen oplevert.' Lijntje In een film spelen betekent heel veel wachten. Sebastian Wulff (Luxor) vertelt ondertussen dat zijn perso nage vernoemd is naar een kip van zijn vader. Ik weet niet of ik hem geloven moet. Maar Luxor heeft wel zijn eigen character bible. Sebastian: 'Luxor is gefascineerd door meisjes en hij kan zich soms in die obsessie verliezen. Hij heeft nog wel eens de neiging dezelfde fout te maken. Zo laat hij met zich spelen door Annabella. Maar verder gaat hij zijn eigen weg. Hij wil absoluut niet de boerderij van zijn vader overnemen. Luxor wil architect worden.' Terwijl Luxor zijn scoutinguniform aantrekt en Kimberly Klaver (Annabella) bij de kleedsters een bikini uitzoekt schuift Fatma Gen<; aan. Zij speelt de ambitieuze Irmak, die altijd bezig is met theater maken, maar ook met politieke debatten. Fatma: 'Dat is een leuk lijntje dat ik samen met Leontine Groen van de NCRV heb ontwik keld. Want ik ben daar zelf ook mee bezig. Ik heb zeven jaar lang in de Nationale Jeugdraad gezeten en debatten georganiseerd om zo te laten zien dat jongeren heus wel 13-08 De indiaan, distributeur A-Film Entertainment 03-09 Het leven uit een dag, distrib. Independent Films 10-09 Last Conversation, distributeur Filmmuseum 17-09 De storm, distributeur Univer- sal Pictures International Lover of loser, distributeur RCV Carmen van het Noorden, distributeur Benelux Film Distribution Tramontana, distributeur Wild Bunch SpangaS op survival, distributeur Walt Disney Happy End, distributeur Benelux Film Distribution Sinterklaas en de verdwenen pakjesboot, distributeur RCV Het Sinterklaasjournaal: Storm op zee, distributeur Independent Films Alles stroomt, distributeur A-Film Quality De helaasheid'der dingen (B), distributeur Wild Bunch Terug naar de kust, distributeur RCV Denkend aan Holland, distributeur Amstelfilm Paniek in het dorp (B), distributeur Cinéart Komt een vrouwbij de dokter, distributeur Benelux Film Distribution 26-11 lep!, distributeur Independent Films 16-12 Anubis en de wraak van Arghus (B), distributeur Independent Films 16-12 Plop en de kabouterbaby B) distrib. Independent Films 17-12 De hel van 63, distributeur RCV Er keken afgelopen seizoen dagelijks meer dan 200.000 jongeren naar SpangaS op tv. Seizoen drie van SpangaS begint 14 september.

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 16