Zoeken naar de snelste weg met de beste deal TECHNIEK 'Het is natuurlijk wel een strakke planning, maar meer tijd zal het plan er heus niet beter op maken.' De voortgang van het plan om Nederland te digitaliseren Met eendracht, daadkracht en grote snelheid wordt mo menteel gewerkt aan een masterplan om het Nederland se film- en bioscoopbedrijf collectief te digitaliseren. Een snelle gezamenlijke overgang biedt immers de meeste voordelen voor iedereen. Desondanks is het nog onzeker of alle bioscopen mee zullen doen, mede gezien het mo- mentum dat de digitalisering internationaal al heeft. Door Frank de Neeve Het plan is een continuering van het voormalige NVB- plan, wat nu onder de vleugels van EYE verder wordt ontwikkeld. Doel is om middels een snelle digitalisering aan te sluiten bij de internationale ontwikkelingen, eco nomische en culturele kansen te benutten en splijting in de marktte voorkomen, doordat kleinere bioscopen niet zouden kunnen digitaliseren. Verschillende scenario's Een recent gepubliceerd projectplan, samengesteld door een projectgroep met daarin onder meer de NVF, de NVB en de NVS, vormt de basis voor verdere uitwerking. Drie gedefinieerde werkpakketten worden uitgewerkt door PricewaterhouseCoopers. Vertrekpunt blijft het NVB-plan waarbij alle partijen in de sector participeren (circa 700 doeken). Er wordt echter ook rekening gehouden met andere scenario's, doordat marktpartijen er in de tussentijd voor hebben gekozen om zelfstandig te digitaliseren en dus niet deelnemen aan het gezamenlijke traject. Onder druk van naderende financiële en Europese deadlines zullen de brancheorganisaties in de tweede helft van april moeten kiezen voor het meest waar schijnlijke en best uitvoerbare scenario. Dit wordt door PricewaterhouseCoopers verder uitgewerkt als bijdrage aan het Masterplan Uitrol Digitale Cinema dat medio juli klaar moet zijn. Daarnaast is een begin gemaakt met een pilotproject in samenwerking met het project Dutch Media Hub, dat onder meer de praktische work- f low moet effenen. Het is de bedoeling dat de virtual print fee (vpf) de basis wordt van het financieringsprincipe van het plan en dat de marktpartijen de overgang grotendeels zelf zullen betalen. Er zal ook een bijdrage van fondsen en de overheid worden gevraagd. Ondertussen is het project aangemeld voor ICT-stimuleringsregeling PRIMA en is er contact met de Europese Investeringsbank voor een lening of garantiestelling. Optimistisch Internationaal wordt er vaak naar Noorwegen Projectleider Gamila Ylstra. Foto l/ono van Genderen Stort. gekeken, waar het nationale plan vorig jaar zomer rondkwam. In de landen om ons heen wordt ook aan nationale plannen gewerkt. Het Duitse 'Model 100', de oorspronkelijke inspiratie voor het NVB-plan, heeft echter een verleden getekend door vallen en opstaan en in Frankrijk is brancheorganisatie CNC, ondanks alle goede bedoelingen, zelfs beschuldigd van valse concurrentie richting commerciële aanbieders. In Groot- Brittannië pakt men het anders aan: daar richt men zich alleen op kleine bioscopen, die verenigd worden in een inkoopcombinatie. In ons land, met een grotere consensuscultuur dan in de meeste landen, heeft de branche zich ondertussen achter het plan geschaard, hoewel sommige bioscoop- groepen al eigen deals hebben afgesloten. Het zou dan ook kunnen dat sommigen toch niet meegaan in het plan, ondanks dat dit naar verwachting voor iedereen goedkoper zou moeten zijn. Projectleider Digitalisering Nederlandse Cinema Gamila Ylstra, net terug van een congres in Barcelona waar het Neder landse project aan de orde kwam, is echter optimistisch over de kans van slagen. 'Het plan, dat aanvankelijk was gebaseerd op aannames, wordt door Pricewater houseCoopers nu doorgerekend door een zwaar team, waar ook iemand bij zit die in de VS direct bij vpf-deals betrokken is geweest. In Barcelona werd ons plan als buitengewoon interessant beoordeeld en bleek de EU een voorstander van de route via garantiestellingen en subsidie. Maar we zijn er nog niet: het is een hele puz zel die je moet oplossen.' Vooralsnog houdt Ylstra rekening met een uitrol eind 2010. 'Wij zoeken naar de snelste weg met de beste deal. We voeren ook al verkennende gesprekken met integrators, want wat er in Frankrijk is gebeurd moetje vermijden. Bij animositeit is niemand gebaat. Het is wel een strakke planning, maar meer tijd zal het plan er heus niet beter op maken.'

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 16