JT biedt extra dimensie in filmbeleving eh TECHNIEK 'Als het verboden is voor zwangere vrouwen, dan moet het wel spannend zijn!' D-BOX bioscoopstoelen bewegen mee met de film Hagrid start de motor. De trillingen van het bakbeest gaan als een siddering door de bioscoopstoel heen. Dat is de D-BOX in de praktijk. Als eerste bioscoopketen in Europa heeft JT bioscoopstoelen geïnstalleerd met het Canadese D-BOX motion systeem. Hiermee kun je als filmkijker de film niet alleen zien en horen, maar krijg je ook de mogelijkheid om de actie te voelen. Door Jon van Houten Dan spuit Hagrid met zijn motor de lucht in en moet Harry Potter zich in de zijspan vastgrijpen om niet overboord te vallen. Als filmkijker grijp je je bak popcorn onbewust ook iets steviger vast, want je stoel wordt plots met kracht iets achterover gekanteld en beweegt vervolgens mee met de vliegende actie. De bewegingen zijn perfect getimed met het beeld en zorgen er daadwerkelijk voor dat je meer in de film zit. Volgens manager exploitatie Berend Jan de Wilde van Jogchem's Theaters voegt de D-BOX een extra dimensie toe aan de filmbeleving, een nieuwe stap in het verleiden van het publiek om de bioscoop te be zoeken. JT Amersfoort en JT Heerhugowaard zijn al voorzien met elk zesentwintig stoelen, begin volgend jaar volgen de vestigingen in Arnhem, Den Bosch en Hoogezand. Kappersstoel Vooraan op het balkon van zaal twee van JT Amers foort zijn ze te vinden, twee rijen van elk dertien D-BOX-stoelen. De beste plek in de zaal, je zit eerste klas. De ruimte tussen de stoelen is groot - voor pas geliefden wellicht iets te groot - omdat de stoel naar alle kanten vrij moet kunnen bewegen. De zetel roept met zijn solide onderkant associaties op met een ouderwetse kappersstoel en je zit relatief hoog. In de basis zijn drie 'veren' geïnstalleerd die de stoel naar alle kanten kunnen bewegen en het trillende effect van Hagrids motor kunnen simuleren. Aan de voorkant van de leuning zitten twee knoppen waarmee je de intensiteit van de bewegingen kunt instellen. In de cabine demonstreert Bert Willemse, hoofd operateur van JT Amersfoort, met trots de nieuwe techniek. Met de digitale kopie van Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 kreeg hij ook de motion code binnen die D-BOX speciaal voor de film heeft gemaakt, een proces waar twee mannen ieder twee honderd uur mee bezig zijn geweest. Een computer ziet welke stoelen er aan de kassa zijn verkocht en 'It's going fo be a bumpy ric/e.' een sensor merkt of er iemand op zit. Daarna wordt de motion code doorgezet naar de stoel en omgezet in de daadwerkelijke bewegingen. Bert Willemse heeft er geen omkijken meer naar, want de techniek is al uitgebreid bekend en getest in Canada en de Verenigde Staten. Toen hij bij de Canadese installa teurs om reserveonderdelen vroeg, werd hij verbaasd aangekeken: dat is toch niet nodig? Exclusiviteit Voor JT Bioscopen zijn de D-BOX-stoelen een grote investering. Berend Jan de Wilde schat de aanschaf- kosten op zo'n zesduizend euro per stoel. In ruil daarvoor heeft de bioscoopketen wel exclusiviteit afgedwongen. De komende achttien maanden is de D-BOX alleen in een JT-theater te zien, te horen en te voelen. Voor de extra beleving vraagt de bioscoopke ten een meerprijs van zes euro per kaartje. Afgaande op het openingsweekend van Harry Potter is dat een goede prijs, want de stoelen zaten vol, terwijl er nog voldoende plek was in de 'gewone' stoelen. De eerste reacties van het publiek zijn positief. Uiteraard is het even wennen, en een maag vol cola kan voor wat zeeziekte zorgen, maar het is dan ook een belevenis die vooralsnog voorbehouden was aan pretparken. Ook hier geldt het adagium: als het verboden is voor zwangere vrouwen, mensen met hernia, rugklachten, nekklachten en kinderen onder de twaalf jaar (tussen tien en twaalf met begeleiding), dan moet het wel spannend zijn! Het beste komt de D-BOX tot zijn recht bij pure actiefilms. Wat dat betreft is de nieuwe Potterfilm met zijn trage middenstuk en veel gepraat geen goede testcase en de bron van enig gemor: 'Heb ik hier zes euro extra voor betaald?' Maar bij de volgende film waar de D-BOX voor wordt gebruikt, lijkt dat geen probleem te zijn: Tron: Legacy 'lt ended with a chair.' (Ellen Page in Juno)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 18