'We kunnen ons dit keer minder vrijheden veroorloven' L F HFN NL in aantocht IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT 'Het wordt groter dan we ooit hadden voorzien.' 'Als je dit verhaal hoort, kan je niet anders dan die twee prachtige mensen het beste wensen/ Op de set van Sonny Boy Nog nooit eerder maakte productiebedrijf Shooting Star een film van bijna zes miljoen euro. Maar de verfilming van Sonny Boy, het waarge beurde relaas over twee zwaar beproefde geliefden in de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw, móest er gewoon komen: daar was het driemanschap Dave Schram, Maria Peters en Hans Pos het over eens. 'De authenticiteit van dit project is allesbepalend.' Door Robbert Blokland Een studio op een industrieterrein in Amsterdam, vandaag ingericht als nachtclub van hoofdpersoon Rika. Het is geen zware scène: een stuk of dertig figuranten hebben een leuke avond in haar etablissement. Zo'n driekwart van de film zit er op, ver telt producent Hans Pos met enige opluchting. 'En het wordt groter dan we ooit hadden voorzien', voor spelt hij. 'Het is een episch verhaal, waargebeurd en heel dramatisch. Een imposante film, met veel grotere scope dan we van tevoren gedacht hadden. En dat is echt een heel spannende gewaarwording.' Grotemensenfilm Natuurlijk heeft Shooting Star grote, succesvolle periodef ilms op haar naam staan als Pietje Bellen Krui meltje. 'Die kostten ook veel tijd en energie', stelt de producent. 'Maar dit is een grotemensenfilm.' Dat vergt een heel andere benadering. 'De authenticiteit van dit project is allesbepalend. Het is waargebeurd en de nabestaanden kijken met ons mee. Dan kun je je geen vrijheden veroorloven in vorm en stijl, zoals we met Pietje Bellen Kruimeltje natuurlijk wel hebben gedaan.' De kosten bedragen bijna zes miljoen euro. Het geld wordt opgebracht door onder meer het Filmfonds, het CoBO, het Suppletie fonds, de KRO, distributeur A-Film en een aantal privéfinanciers. Het kostte een aantal jaren om dat bedrag bij elkaar te krijgen, vertelt Pos. 'Op heel veel plekken moeten op heel veel niveaus keuzes worden gemaakt. Zo is het nou eenmaal in Nederland. Maar iedereen die nu ziet wat we aan het doen zijn, is heel blij met het besluit toch met ons in zee te gaan.' Exotische minnaar De spil van het waargebeurde verhaal is Waldemar Nods, een Su rinaamse jongen van begin twintig die eind jaren twintig naar Neder land kwam. Daar raakte hij verliefd op de ongeveer twintig jaar oudere, getrouwde Rika (Ricky Koole) die voor haar nieuwe exotische minnaar haar man en vier kinderen verliet. De hoofdrol rust op de schouders van de nu nog relatief onbekende acteur Sergio Hasselbaink. De zevenentwintig- jarige ster-to-be danste enkele jaren bij het ge zelschap ISH en volgde een opleiding aan het Mediacol lege Amster dam van acteur Hugo Metsers. Tussen twee opnamen door staat hij goedlachs journalisten te woord. 'Ja, de druk is onmenselijk', grinnikt Hasselbaink. 'De duurste film van Shooting Star, een waargebeurd verhaal, een boek dat iedereen kent. Ik heb het maar gewoon naast mij neergelegd dat ik toch nooit aan al die verwachtingen kan voldoen.' Al zijn er niet veel donkere acteurs in Nederland, toch moest hij auditie doen. 'Hugo Metsers heeft mij letterlijk naar voren geduwd', vertelt de acteur. 'Dit project móet je gaan doen. Dit is een groot ding en jij bent er geknipt voor.' Het is inderdaad lastiger voor niet-blanke acteurs om mooie rollen te krijgen. 'Maar ik zie wel een soort trend daarin. De afgelopen jaren zijn de knuffelmarokkanen erg in geweest. Ik denk dat er nu een nieuw tijdperk aanbreekt en dat de donkere ac teurs in Nederland wat meer op de voorgrond gaan treden. Het wordt ook tijd dat wij eens uit dat eeuwige stigma breken.' Lotsbestemming Hasselbaink heeft alleen maar lo vende woorden voor de grote roer ganger van de film, regisseur Maria Peters. 'Zij is de enige die nooit inkakt', prijst de acteur. 'Ook al zit iedereen er verder doorheen door de lange, lange draaidagen, dan nog weet zij energie te vinden om de hele ploeg op te peppen.' De acteur vindt het eigenlijk jammer dat de draaiperiode er weer bijna op zit. 'Als het aan mij ligt, gaan we direct door met Sonny Boy 2Een vervolg zit er ver moedelijk niet in. Maar een prequel lijkt me best interessant. Kijken wat Waldemar allemaal gedaan heeft voordat hij naar Nederland kwam.' Ook is de jonge acteur vol lof over zijn tegenspeler in deze scène, de 73-jarige Frits Lambrechts. De vete raan werd op het laatste moment gevraagd in te vallen voor Willem Nijholt, die door logistieke proble men van zijn rol af moest zien. De joodse revueartiest Sam helpt Wal demar en Rika aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog aan een pension. 'Ik houd enorm van epi sche verhalen over lotsbestemming', knikt Lambrechts. 'Als je dit verhaal hoort, kun je niet anders dan die twee prachtige mensen het beste wensen. Tegen beter weten in uiter aard, want we weten allemaal wat voor drama zich in de jaren veertig heeft voltrokken.' Hoewel het hem niet deert, brengen de opnamen bij de acteur toch weer herinneringen naar boven. Lam brechts was drie jaar toen de oorlog uitbrak. 'Maar vergeleken met Wal demar en Rika was die periode voor mij niet heel heftig. Ik was klein en had een goed lijf en prima conditie. Al kan ik mij wel de angst van de bombardementen en de honger uit de laatste winter nog levendig herin neren. Dat wens je niemand toe.' Ricky Koole (boven) als Rika in Sonny Boy. Rechts Ricky Koole en Sergio Hasselbaink. Wirwar Het personage Sam zit overigens niet in het boek van auteur Annejet van der Zijl. Zijn introductie is echter één van de noodzakelijke aanpas singen die coscenarist en regisseuse Maria Peters heeft aangebracht. 'Waldemar en Rika zijn in de jaren dertig jarenlang van pension naar pension verhuisd', legt ze uit. 'Het zou volgens scenarist Pieter van de Waterbeemd niet werken om dat in beeld te brengen.' Daarom is Sam bedacht, als verbeelding van die periode. 'Bovendien is het een joods personage. Door zijn ogen kunnen we snel en helder duidelijk maken hoe het leven joden in de oorlog steeds onmogelijker werd gemaakt.' Een andere inperking betreft het aantal familieleden van de hoofd persoon. 'De echte Waldemar had een immense batterij aan broers en zusters', legt Peters uit. 'Dat zou in een film alleen maar een wirwar van namen en plotlijntjes opleveren.' Schrijfster Annejet van der Zijl, die vandaag figureert als bezoeker van de nachtclub van haar twee hoofdpersonages, heeft er geen enkele moeite mee dat de makers het verhaal hier en daar polijstten. 'Het is niet de eerste verfilming van een boek van mijn hand', legt ze uit. 'Ik vind het alleen wel heel belangrijk dat er een soort integriteit is naar het verhaal toe. In theorie kan elk project mislukken, ook een nieuw boek dat ik schrijf.' Daar zal Van der Zijl makers nooit op aankijken. 'Maar ik zou het wel heel erg vinden als het uit een soort onverschilligheid of gemakzucht was.' In eerste instantie was de schrijf ster 'heel nuchter' over het voorstel van Shooting Star om Sonny Boy naar het witte doek te vertalen. 'Ik weet hoe het werkt: rond mijn boek Jagtlust heeft het ook lange tijd gegonsd, maar uiteindelijk kwam het niet van de grond.' Maar nu de film bijna klaar is, begint zich toch een zeker enthousiasme van haar meester te maken. 'Het is heel raar om hier nu zelf daadwerkelijk in de nachtclub van Waldemar en Rika 06-01 Homeland, distributeur Cinema Delicatessen 13-01 Niet zonder jou, distributeur Amstelfilm. 27-01 Sonny Boy, distributeur A-Film Distribution 02-02 Mijn opa de bankrover, distributeur A-Film Distribution 03-02 De stand van de maan (re-release), distributeur Cinema Delicatessen 17-02 Pizzamaffia, distributeur Benelux Film Distributors 24-02 Black Butterflies, distributeur A-Film Distribution 24-02 Portable Life, distributeur Benelux Film Distributors 03-03 De stand van de sterren. distributeur Cinema Delicatessen 10-03 Gooische vrouwen: de film, distributeur Independent Films 24-03 Brownian Movement, distributeur Cinéart 07-04 De smaak van de ziel, distributeur Cinemien 22-05 22 mei (B), distributeur Cinéart 22-06 Penny's Shadow, distributeur Independent Films 08-09 Tape, distributeur Independent Films 29-09 Onder ons, distributeur Cinéart sept. Alle tijd, distributeur Independent Films sept. Isabelle, distributeur A-Film Distribution 05-10 Tony Tien, distributeur Independent Films 'Vergeet ons niet!' (uit trailer Sonny Boy) 'Ik wil bij jullie blijven!' (uit trailer Sonny Boy)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 21