Feest in Rotterdam m BEURZEN FESTIVALS HFN Er kwamen op de 28e juni 1972 zeventien mensen op dagen bij de officiële opening van het festival. 40e International Film Festival Rotterdam Er gaat feest gevierd worden in Rotterdam, want de stad is van 26 januari tot en met 6 februari voor de 40e keer de thuishaven van het International Film Festival Rotterdam. En dat viert het populaire festival met een XL-jubileum. Door Jeroen Huijsdens 1972 was het jaar waarin Huub Bals, op initiatief van de Rotterdamse Kunststichting, voor de eerste maal Film International organiseerde. Er kwamen op de 28e juni 1972 zeventien mensen opdagen bij de officiële opening van het festival dat inmiddels is uitgegroeid tot het internationaal gewaardeerde eve nement dat een podium biedt aan de vernieuwende cinema en het afgelopen jaar maar liefst meer dan 350.000 bezoeken registreerde. Terugblikken In die negenendertig keer dat het evenement ge stalte kreeg is er veel gebeurd en dat maakt dat de organisatie graag wil terugblikken. Zo wordt er op de website www.filmfestivalrotterdam.com teruggekeken aan de hand van veertig memorabele momenten. Vanaf veertig dagen voor de opening van IFFR 2011 komt er dagelijks een nieuw moment beschikbaar. Ook komt er een dvd-box met daarin tien geliefde en bekroonde speelfilms uit veertig jaar IFFR. In de box zitten onder meer Family Nest van Béla Tarr en Old Joy van Kelly Reichardt. Regisseur Frank Scheffer gaat speciaal voor de jubileumeditie van het festival de film Tiger Eyes maken. Aan de hand van portretten van filmmakers die representatief zijn voor het festival wordt een treffend beeld geschetst van veertig jaar IFFR. Aan bod komen onder meer Wim Wenders, Michael Haneke en Abbas Kiarostami. Maar achter het IFFR gaat geen organisatie schuil die alleen maar wil terugblikken. Het festival wil natuurlijk vooral juist vooruitkijken. Daarom wordt er dit jaar onder meer bijzon dere aandacht besteed aan het toekomstige festivalpubliek en wordt het onderdeel Not Kidding geïntroduceerd. Not Kidding biedt vertoningen van korte films, combinaties van geluid en beeld, animatiefilms, maar ook workshops. Filmtips Op verzoek van Holland Film Nieuws heeft Win twee kaarten voor de openings avond IFFR 2011 Holland Film Nieuws mag twee kaarten wegge ven voor de openingsavond van het International Film Festival Rotterdam 2010. Het enige watje moet doen om kans te maken op die kaarten, is antwoord geven op de volgende vraag: Uit welk land was de openingsfilm van het IFFR 2010 afkomstig? Stuur je antwoord plus naam- en adresgegevens vóór 12 januari op naar info® hollandfilmnieuws.nl. de festivalorganisatie al ruim voor de bekendmaking van het officiële festivalprogramma drie filmtips gese lecteerd die aandacht verdienen tijdens het festival. Het gaat om Oki's Movie, een film van de gerenom meerde Zuid-Koreaanse regisseur Hong Sang-Soo die dit jaar tijdens het filmfestival van Cannes met de film Ha Ha Ha nog de Prix Un Certain Regard won, La Vid Util van de Uruguayaanse regisseur Frederico Veiroj én de film The Autobiography of Nicolae Ceausescu, een drie uur durend portret van de dictator die terug kijkt op zijn heerschappij. Het programma van de 40e editie van het festival verschijnt 20 januari als bijlage bij de Volkskrant en tegelijkertijd online op www.filmfestivalrotterdam.com. De online kaartverkoop start voor Tiger Friends op 20 januari om 20.00 uur en voor alle overige belangstel lenden op vrijdag 21 januari om 20.00 uur. INTERNATIONAL HULEESTIVAL ERDAM FILMFESTIVALROTTERDAM.COM 'They don't like me, because I don't make conventional films.' (Quote regisseur Béla Tarr)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 39