Het opvangen van de klappen ACHTER DE SCHERMEN HFN Bezuinigingen treffen de filmtheaters Gemeenten zetten de komende jaren het mes in de cultuurbegrotingen. Dat treft ook de filmhuizen. Waar vallen de klappen en hoe reageert de sector? Van Amers foort: 'Je kunt met een vette programme ring meer geld bin nenhalen, maar het moet ook inhoudelijk interessant blijven.' EO Door Niels Bakker In 2011 en 2012 bezuinigt de gemeente Den Haag 7,7 procent op de kunst- en cultuursubsidies. Het bedrag van 5,1 miljoen euro wordt eerlijk verdeeld over de culturele instellingen in de stad. In de volgende cultuur planperiode, die loopt van 2013 tot 2016, stijgt de subsidiekorting naar ruim twintig procent. Dan gaat het om jaarlijks 13,5 miljoen euro. 'Wat dat voor ons betekent, is nog onduidelijk', zegt Géke Roelink van Filmhuis Den Haag. 'Vanaf 2013 wordt er niet meer met de kaasschaaf bezuinigd. De gemeente wil duidelijke keuzes maken over een toekomstige invulling van het culturele landschap. De kwaliteit en de veelzijdigheid van het aanbod mogen daarbij niet in gevaar komen. Ook liggen er torenhoge ambities, zoals de titel Culturele Hoofdstad in 2018. Daar ligt wel een spanningsveld met de omvang van de bezuinigingen.' Roelink is nu negen maanden directeur van Filmhuis Den Haag en staat meteen voor een flinke uitdaging. Ze heeft goede hoop dat het enige filmhuis in de stad de storm zal overleven. 'De accenten in de komende cultuurplanperiode zullen liggen op cultureel onderne merschap, maatschappelijk draagvlak en cultuureduca tie. Op al die terreinen hebben wij al flinke heipalen in de grond geslagen.' Fors Den Haag is niet de enige gemeente die de komende jaren stevig het mes zet in de kunst- en cultuursubsidies. In een adviesrapport voor het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap dat in februari verscheen, becijfert de DSP-groep dat dit jaar de helft van de gemeenten bezuinigt op kunst en cultuur. In de periode 2012-2016 loopt dat op tot 70 procent. Slechts twee procent is van plan tot 2016 helemaal niet te bezuini gen. De bezuinigingen op cultuur zijn fors in vergelijking met andere gemeentelijke uitgaven. Ruim drie op de tien gemeenten bezuinigt volgens het DSP-rapport on geveer evenveel op cultuur als op andere posten. Bijna een op de tien bezuinigt minder. Maar twee op de tien zijn juist van plan om meer te gaan bezuinigen. Dat ook de filmtheaters op hun subsidie zullen moeten interen, is onvermijdelijk. Ze lijken zich daar ook bij neer te leggen. De teneur is eerder: hoe de schade zoveel mogelijk te beperken? Een peiling via e-mail onder 43 Meer cross-over- fi/ms, zoals The King's Speech of... theaters bevestigt dat de echte klappen pas vallen vanaf 2012. Elf theaters leveren dit jaar al in, waarbij de kortingen variëren tussen de vijf en tien procent. Voor tweeëntwintig theaters blijft de subsidie ten opzichte van 2010 op hetzelfde niveau. Tien theaters in de steekproef ontvangen helemaal geen geld van de gemeente. Als het gaat om de jaren na 2011verwachten negen theaters hun huidige subsidie te behouden. Zeven the aters weten nog niet waar ze aan toe zijn. Zeventien theaters maar liefst krijgen zeer waarschijnlijk een fikse bezuiniging voor de kiezen, waarbij de percentages sterk uiteenlopen, van vijf tot vijfentwintig procent. Meevallende schade Van de vier grote steden is Utrecht de enige die helemaal niet aan de cultuurbegroting tornt. De domstad heeft, net als Den Haag, de ambitie om in 2018 Culturele Hoofdstad te worden en maakt extra geld vrij voor de campagne. Desondanks dreigen de Utrechtse cultuurgelden, door bezuinigingen bij rijk en provincie, te worden gehalveerd. Maar directeur Henk Camping verwacht dat 't Hoogt daar weinig last van zal ondervinden. Amsterdam, met de grootste landelijke dekking van filmhuizen, moet ruim de helft opvangen van de 125 miljoen die staatssecretaris Zijlstra op de kunsten bespaart. De gemeente doet daar met tien miljoen euro (ongeveer tien procent van de huidige cultuur begroting) nog een flinke schep bovenop. Toch lijkt de schade voor de filmhuizen mee te vallen. Kriterion, Cinecenter en de Uitkijk doen het hoe dan ook zonder subsidie. Rialto, Cavia, de Melkweg en de Balie verwachten vanaf 2013 een beperkte bezuiniging. Zij verkeren wel in onzekerheid over de gevolgen van de in 2015 geplande opheffing van de stadsdelen. 'Zij dragen kunst en cultuur traditiegetrouw een warm hart 'Why should I waste my time listening?' 'Because I have a right to be heard. I have a voice!' (Uit The King's Speech)

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 28