De film met of zonder geluid ACHTER DE SCHERMEN Het is een fabeltje dat biosco pen geen aanpassin gen nodig hebben. ED Wie hoort er in de bioscoop? Je hoort er vrijwel nooit wat over, bezoekers met een auditieve handicap in de bioscoop. Wat moeten ze daar ook? De bioscoop is toch vooral een spectaculaire mix van beeld en geluid. Fout gedacht! Anderhalf miljoen mensen hebben een gehoorbeperking en staan te sprin gen om de bioscoop ook te bezoeken. Door Benny Unfema Een op de tien mensen kent een gehoorprobleem, waaronder veel jongeren die lijden aan de gevolgen van gehoorschade. Een groep van ongeveer een miljoen mensen heeft een dusdanige beperking dat ze door middel van hulpmiddelen weer goed kunnen horen. Onder die hulpmiddelen vallen gehoorapparaten, ringleidingen, infrarood/FM systemen of een luister hulp. Hoewel er wel bioscopen te vinden zijn die over een ringleiding beschikken, is er op Hoorwijzer.nl geen bioscoop in Nederland terug te vinden met aanpas singen voor mensen met een gehoorbe perking. Waarom is dit een onderbelicht onderwerp? Waarom is het hebben van faciliteiten voor mensen met een auditieve beperking geen vanzelfsprekend heid? Meer omzet In Engeland hebben de meeste bioscopen aanpassin gen aangebracht voor auditief beperkten. Bioscoop concern Odeon zegt zelfs acht procent meer omzet te hebben gegenereerd na het plaatsen van de aanpas singen in hun zalen. Het lijkt een hoog cijfer maar vol gens Dimitri Lasscher van Your Sense, is dat helemaal niet zo gek. 80.000 rolstoelgebruikers in Nederland kunnen van allemaal aanpassingen genieten in de bioscoop, maar voor de groep van anderhalf miljoen slechthorenden is er in menig bioscoop niet veel te vinden. Volgens Lasscher is het een fabeltje dat bios copen door de goede akoestiek en geluidsinstallatie geen aanpassingen nodig hebben. Integendeel, juist door de vele geluidsindrukken en de goede akoestiek in een bioscoopzaal, maar ook bij de kassa, kunnen slechthorenden niets horen en mijden zij de bioscoop. De bioscoop mijden Het verhaal wordt onderbouwd door Anja Kooiker, slechthorend sinds haar geboorte en een enorme filmliefhebster. Veel lotgenoten komen niet in de Still uit 170 Hz. bioscoop. Een rolstoeler hoeft niet uit te leggen dat hem wat mankeert, maar doordatje aan de buiten kant niet kunt zien dat iemand een gehoorbeperking heeft, durven veel slechthorenden niet te vragen of een zin meerdere malen kan worden herhaald. Dat is erg vervelend aan de kassa. En wanneer ze in een bioscoopzaal ook veel moeite moeten doen om een film te volgen, dan is de optelsom snel gemaakt. 'Als ik al naar een film ga concentreer ik mij voornamelijk op de ondertiteling, ga ik op bepaalde plekken zitten in de zaal en kies ik ook de rustige voorstellingen uit', legt Anja uit. Ze zegt er direct bij dat Nederlands gesproken films uitgesloten zijn want daar kan ze helemaal niets van volgen. 'Ons gehoor is selectief. Een gezond oor kan het omgevingsgeluid filteren waardoor je je kunt concentreren op het geluid wat je wel moet horen, zoals bijvoorbeeld een gesprek. Bij slechthorenden is dat anders.' Zij krijgen alle indrukken tegelijkertijd binnen en kunnen niet filteren. Ze horen de grote massa van geluid door elkaar en in hetzelfde volume. Mensen met een gehoorapparaat kunnen heel goed een een-op-eengesprek volgen, maar in rumoerige ruimten zoals een bioscoop voldoet het gehoorapparaat niet meer en is een ringleiding nodig. Een ringleiding zorgt voor een inductief veld welke het geluid direct naar het gehoortoestel stuurt. Het is nogal een investering om een ringleidinglus te laten leggen in de vorm van een acht in een vloer of het plafond van een zaal. Tegenwoordig kan het echter ook een stuk goedkoper. Voor nog geen vijf honderd euro heeft een bioscoop een zender in een zaal staan. Koop daarbij een aantal ontvangers die fungeren als kleine ringleidingen om de nek van een slechthorende en er kan een grote nieuwe doelgroep worden voorzien van een hoorbaar betere filmvoor stelling. 'But I don't wanna talk about it.' 'Good. We don't wanna hear about it." (Simba en Timon in The Lion King)

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 36