De fantasiewereld van een tienjarige HFN NL in aantocht HFN IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE NL IN AANTOCHT Hans Dagelet: 'Een vol strekt unieke film/ Froukje Tan: 'Het is de werkelijk heid, maar dan door zijn fanta siemolen gehaald.' EO In gesprek met de makers van de familiefilm Swchwrm Voor veel mensen is Swchwrm nu nog vooral een onuitsprekelijk woord. Maar als het aan regisseuse Froukje Tan ligt, wordt het dit voorjaar een synoniem voor verbeelding en fantasie. Daar zit haar poëtische verfil ming van het gelijknamige boek van Toon Teilegen ook vol mee name lijk. 'De speciale effecten moeten zich vormen in het hoofd van de kijker.' Door Robberf Blokland Acteur Hans Dagelet doet het nog één keer voor. 'Luister, het klinkt als het starten van een auto', legt hij uit met zijn vertrouwenwekkende kraakstem. 'Swchwrooeeemmm! SWCHWROOEEEM!' Maar eigen lijk moet iedereen zelf maar weten hoe hij de titel uit wil spreken, voegt Dagelet daar meteen aan toe. 'De film is een ode aan de fantasie. Dus laat iedereen zijn eigen fantasie ook maar op de titel loslaten.' Daar sluit regisseuse Froukje Tan zich helemaal bij aan. Zij denkt niet dat het publiek zich laat weerhou den door een titel waar bezoekers misschien even bij na moeten den ken. 'Ik associeer het vooral met schwung', bekent ze. 'Het is in elk geval een heel positief iets. Maar wat mij betreft gaat het woord een heel eigen leven leiden en belandt het misschien zelfs ooit in de Van Dale.' Fantasiemolen Het gelijknamige boek van schrijver Toon Teilegen vertelt over een jongetje dat graag schrijver wil worden. Dat blijkt echter moeilijker dan hij dacht, maar gelukkig helpt zijn opa (Dagelet) hem op weg. Het verhaal speelt zich grotendeels af in de fantasiewereld die het knaapje (Dennis Reinsma) voor zichzelf creëert, en waarin een koningin een belangrijke rol speelt. Swchwrm is na Body Language de tweede bioscoopproductie van het jonge bedrijf Flinck Film van ex-Bos Bros-iconen Michiel de Rooij en Sabine Veenendaal. In 2011 zette Flinck Film zich al vol op de kaart door de onlangs met een Gouden Beeld bekroonde televisieserie A'DAM - E.V.A. (Amsterdam en vele anderen). 'De hele film is eigenlijk de verbeel ding van het boek van het jonge tje', vertelt regisseuse Tan. 'Het is de werkelijkheid, maar dan door zijn fantasiemolen gehaald. Dus Swchwrm, zoals hij zichzelf noemt, speelt ook met het publiek, dat niet direct zal bevatten wat echt of verzonnen is.' Dit is ook in de vormgeving van Swchwrm terug te vinden. "Ik wilde in de film zo min mogelijk special effects gebruiken en niet alleen omdat we met een budget van 1,4 miljoen euro er het geld niet voor hadden. Ik heb gezocht naar "houtje-touwtje-oplos singen", die een negenjarige ook zou kunnen bedenken, zoals een met de hand getekend heelal met draaiende wereldschijf erin. Die Georgina Verbaan o/s koningin (rechts). Boven: op de set. hebben we op het strand gefilmd, zodat achter de wereld de duinen te zien zijn'. De regisseuse wilde voor de locaties ook zoveel mogelijk echte plekken en gebouwen gebruiken. 'Maar dan niet voor de doelein den waar ze normaal voor worden gebruikt', voegt Tan daar meteen aan toe. Zo ziet het paleis van de koningin er van buiten uit als de Essalammoskee en van binnen als de Laurenskerk (beiden in Rotterdam). 'Met uiteraard een schommel als troon, met koninklijk goud en blauw fluweel.' Liz Taylor In de film neemt actrice Georgina Verbaan op de schommel plaats. De regisseuse benaderde haar voor de rol van koningin kort nadat het script in productie was geno men. Swchwrm is de eerste productie van Ver baan die uitkomt sinds ze een paar maanden terug besloot een tijdelijke rustpauze in te lassen. Zij had naar eigen zeggen de combi natie van hard werken en een baby (ze beviel in oktober 2010 van dochter Odilia) toch onderschat. 'Froukje wilde niet dat ik een con ventionele, Beatrix-achtige koningin neerzette', vertelt de actrice. 'Het moest meer een eigenzinnig Liz Taylor-type worden. Meer een soort filmsterkoningin. Zij is een verzinsel van het jongetje, dat heel erg in zijn eigen wereld leeft. In zijn hoofd is een koningin streng en een beetje afstandelijk.' De 32-jarige Verbaan laat met Swchwrm weer een heel andere kant van zichzelf zien dan vorige jaar met haar rol in de serie Van God los. Ze werd alom geprezen voor de vertolking van een koelbloe dige moordenaar in een aflevering die voor een Gouden Kalf werd ge nomineerd. 'Die rol was een enorme uitdaging, vooral omdat mensen zoiets van mij niet verwachten', knikt ze. 'Dat vind ik wel fijn. Dat maakt het vak ook zoveel leuker. Ik wil dat mensen weten dat ze alles van mij kunnen vragen. Ik ben heel blij dat ik de tienerrollen nu toch echt wel ben ontgroeid.' Taalgrappen Een andere grote rol is weggelegd voor Hans Dagelet, die de opa van de hoofdpersoon speelt. De 67-ja- rige acteur noemt Swchwrm een 'volstrekt unieke film, al doet geen enkele omschrijving echt recht aan het verhaal. Kinderen zullen er heel andere dingen uit halen dan ouders. Ik ben zelf een groot liefhebber van taalgrappen. Toon Teilegen weet als geen ander hoe hij met taal moet spelen.' Dagelet merkt dat hij nu in de fase van zijn carrière zit waarin hij meer gevraagd wordt voor opa's dan voor vaderrollen. 'Maar eerlijk ge zegd vind ik dat alleen maar leuk', voegt hij er direct aan toe. 'Vaders zijn in Nederlandse films bijna altijd van die saaie, plichtmatige, autoritaire figuren. Dat is hun taak natuurlijk ook, zij moeten hun kind corrigeren. Opa's hebben geen enkele verantwoordelijkheid en dus veel meer vrijheid om leuke dingen te doen met hun kleinkinderen.' Mr. Hulot Het casten van kinderen blijkt vaak een probleem voor Nederlandse films. Voorafgaand aan de opna men van Swchwrm verging het Tan en de producenten niet heel veel anders. 'Het moest vooral geen stereotype jongetje worden', legt de filmmaakster uit. 'Maar het pro bleem is een beetje dat de meeste kinderen die graag in hun fantasie rond hangen een beetje introvert zijn. Kortom: niet het soort dat zich voor een camera gemakkelijk be weegt.' Toen de moed haar bijna in de schoenen zakte, meldde zich de tienjarige Dennis. 'Zijn grootste hobby was praten, vertelde hij vol trots. Toen wist ik meteen dat het goed zat.' Om Dagelet en debuterend hoofd rolspeler Reinsma aan elkaar te la ten wennen, liet regisseuse Tan ze een paar middagen samen door de stad lopen. 'Daardoor kon ik ook goed en spelenderwijs kijken hoe hij zich gedroeg en bewoog', legt Dagelet uit. 'Zijn motoriek is heel bijzonder. Hij heeft een vorm van ADHD, zodat hij 16-02 Zombibi, distributeur A-Film Distribution 16-02 Lena, distributeur Benelux Film Distributors 16-02 Nick, distributeur Wild Bunch 16-02 Wavumba (doe), distributeur Amstelfilm Sprookjesboom, de film, distributeur Independent Films Alles van waarde (doe), distributeur Cinema Delicatessen Taped, distributeur Independent Films De goede dood, distributeur Wild Bunch Plan C, distributeur A-Film Distribution 170 Hz, distributeur Cinéart Paradiso (doe), distributeur Cinéart I Am a Woman Now(doe), distributeur Cinema Delicatessen Anton Corbijn Inside Out (doe), distributeur A-Film Distribution Quiz, distributeur Benelux Film Distributors Hemel, distributeur Cinéart Tot altijd distributeur Paradiso Swchwrm, distributeur A-Film Distribution Kauwboy, distributeur Benelux Film Distributors Plop wordt kabouter koning (B), distributeur Independent Films Shock Head Soul, distributeur Cinema Delicatessen Jackie, distributeur Benelux Film Distributors Happiness is not always the best way to be happy. (Catherine O'Hara als Judith in Where the Wild Things Are) 'Sometimes, fantasies are better than reality.' (Hilary Duff als Sam in A Cinderella Story)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 18