Zoveel meer dan alleen een film EVENEMENTEN Jane Goodall brengt filmevenement echt tot leven Bioscopen proberen zich te onderscheiden met Ladies Nights, kindermiddagen en het vertonen van concerten en voetbalwedstrijden, maar een filmvertoning orga niseren met een goed doel brengt eigenlijk meer op. Het theater vormt het trotse decor van een maatschap pelijk relevant evenement en de charitatieve instelling haalt geld op. Dit keer geen galapremière in Pathé Tuschinski, maar een hoopvolle middag van het Jane Goodall Instituut. Dat verhaal maakte het bekijken van de film een unieke, verdiepen de beleve nis. Door Anneke Arentsen In een tijd waarin de ijskappen smelten en diersoor ten sneller dan ooit verdwijnen, kun je als bioscoop ook je steentje bijdragen. Naast het vertonen van films als Earth en March of the Pinguïns kun je meer doen. Op 19 mei was de grote zaal van Pathé Tu schinski voor een dag van het Jane Goodall Instituut Nederland en de première van Jane's Journey, de documentaire over de loopbaan van primatologe Jane Goodall. De 787 stoelen van zaal een waren bijna allemaal gevuld met mensen die de chimpan sees en hun beschermster een warm hart toedragen. En ook niet onbelangrijk: de opbrengsten van de première gingen volledig naar het instituut, dat zelf ook initiatiefnemer was van het evenement. Jane Goodall Instituut Bij binnenkomst werden de gasten begroet door enthousiaste vrijwilligers van het Jane Goodall Instituut (JGI) en ontving iedereen een goodiebag met informatie over het instituut en de inspirerende oprichtster ervan. In de foyer lagen boeken, t-shirts, apenknuffels en ook de dvd van de te vertonen documentaire. Alles was er op gericht om de bezoe kers duidelijk te maken waar het instituut voor staat. Het is de missie van het JGI om: 'bij te dragen aan het behoud van mensapen en hun leefomgeving door natuurbehoud te combineren met educatie en bevordering van duurzaam levensonderhoud in lo kale gemeenschappen,' zo valt op de website www. janegoodall.nl te lezen. Film en persoonlijk verhaal Wat de Nederlandse première in Tuschinski zo bijzonder maakte was de introductie door Goodall zelf. De inmiddels 78-jarige vrouw liep het podium van de grote zaal op met haar kenmerkende omslagdoek en aapknuffel in de hand. Ze zei dat het geen lezing zou worden, omdat alles wat ze wil zeggen in de film zit. Goodall vertelde daarom Fofo Roy Borg- fiours. een paar anekdotes. Zo had ze in eerste instantie helemaal geen zin om nog een keer door camera mannen gevolgd te worden. 'Maar Lorenz Knauer [de regisseur; redactie] had een goed verhaal: hij wilde een film over mij maken als normaal per soon, zodat wanneer ik mijn verhaal niet meer kan vertellen, mensen zien dat iedereen kan doen wat ik doe. Toen heb ik "ja" gezegd.' Dat persoon lijke verhaal maakte het bekijken van de film een unieke, verdiepende belevenis. Inspiratiebron ontmoeten Na afloop van de film besef je pas goed, dat de vrouw die twee uur daarvoor op het podium stond niet alleen alles geeft voor het welzijn van haar geliefde chimpansees, maar ook een hoopvolle boodschap wil uitdragen over leven op deze prachtige planeet. De onderzoekster is 300 dagen per jaar onderweg om die boodschap over te brengen. Op de eerste verdieping van Pathé Tuschinski stond Goodall de aanwezigen persoon lijk te woord. Ruim anderhalf uur signeerde ze boeken en ging ze met bewonderaars op de foto. Dat de inspanningen op haar leeftijd een zware wissel trekken bleek toen de gasten het laatste half uur werd verzocht met wat minder tijd genoe gen te nemen. Het succes van de première van Jane's Journey laat zien dat er vanuit de bezoeker genoeg animo is voor een speciale voorstelling in samenwer king met een goed doel. Nu heb je als bioscoop natuurlijk niet elke dag iemand als Jane Goodall in huis, maar maatschappelijke organisaties en enthousiaste vrijwilligers zijn er genoeg. If we are the most intellectual creature that has ever walked on the planet, how come we are destroying that planet? (Jane Goodall)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 33