Dezelfde makers, hetzelfde gevoel, een andere film m HFN HFN NL in aantocht Joram Lür sen: laat er geen misver stand over bestaan dat dit een romanti sche kome die voor het hele gezin is ED Op de set van Alles is familie Met de huidige cijfers lijkt 2012 geen geweldig jaar voor de Neder landse film te gaan worden. Maar als er één titel nog verandering in kan brengen, dan is het wel de romantische komedie Alles is familie, het officieuze vervolg op Affes is liefde, die in 2007 massaal door het bios cooppubliek werd omarmd. Vrijwel alle betrokkenen werken weer mee aan de film. 'Alles is liefde was wel érg zoet.' Door Robbert Blokland Kunnen scenariste Kim van Kooten, regisseur Joram Lürsen en produ cent Frans van Gestel het trucje van 2007 herhalen? Dat is de grote vraag die de Nederlandse filmsec tor op dit moment bezighoudt. Met Achtste-groepers huilen niet (ruim 300.000 bezoekers) als positieve uitschieter naar boven gaat 2012 voorlopig nog niet de boeken in als een topjaar voor de Nederlandse film. De productie met in theorie de beste kaarten om dit tij te keren lijkt Alles is familie, het langver wachte 'vervolg' op de romantische komedie Alles is liefde waarvoor in 2007 ruim 1,3 miljoen kaartjes werden verkocht. Het verhaal gaat over andere personages, die wor den vertolkt door (veelal) andere acteurs. Maar Alles is familie (43 draaidagen, kosten: 3,4 miljoen euro) moet wél hetzelfde gevoel op wekken als zijn officieuze voorgan ger. En de drijvende krachten achter de schermen zijn dezelfde als vijf jaar geleden: producent Frans van Gestel, scenariste Kim van Kooten en regisseur Joram Lürsen. Minder 7oct 'Er was eigenlijk nooit twijfel óf we met z'n allen een nieuwe film zou den gaan maken', vertelt de regis seur op de laatste draaidag in Am sterdam. Het is begin juni: morgen staan er nog opnamen in de Efteling gepland en daarna reizen cast en crew een ruime week af naar New York. 'Het was meer de grote vraag of we de film wel deze titel zouden geven. De verwijzing naar Alles is liefde lijkt een beetje flauw. Maar het is tegenwoordig zo belangrijk dat het publiek direct snapt "hé, dit is een film die te vergelijken is met die andere film die ik zo leuk vond". De merknaam Alles is liefde is ijzer sterk: daar moeten we gewoon van aan het werk.' Bovendien beviel de schrijfster/actrice van een tweede kind met haar echtgenoot Jacob Derwig, die de laatste jaren met Toneelgroep Amsterdam vaak in het buitenland speelde. 'Met twee kinderen is het soms flink puzzelen met de tijd die we hebben. Schrij ven is een activiteit die zich dan gemakkelijker laat inplannen dan bijvoorbeeld acteren in een film.' Het schrijven van Alles is familie viel haar zwaar, erkent ze. 'Ik heb echt geprobeerd iets anders te bedenken dan een romantische komedie: een thriller, of een drama. Maar er kwamen toch steeds weer grappen in. Blijkbaar is dat genre onlosmakelijk met mij verbonden.' Alles is familie draait om de relatieperikelen van een aantal leden van een familie. 'De toon is iets anders dan bij liefde', legt Van Kooten uit. 'Het zijn wat minder perso nages, dus het publiek heeft meer tijd om hen goed te leren kennen. Het verhaal is ietsje verdrietiger en de humor is wat vileiner.' Alles is liefde was ook wel heel erg zoet, erkent de schrijf ster. 'Dat hebben we toen heel bewust zo gedaan. Maar met het echte leven had het natuurlijk weinig te maken.' Een belangrijke spil te midden van alle besognes in Alles is familie is de succesvolle geluksgoeroe Winnie de Roover, gespeeld door Carice van Houten. De vijfendertigjarige ster is een van de weinige acteurs die terugkeert in de sequel. 'Kim belde mij al in een vroeg stadium dat ze weer een rol aan het schrij ven was waar ze mij eigenlijk voor in gedachte had', vertelt de actrice tussen twee opnamen door. Tussen twee seizoenen Game of Thrones door had ze eigenlijk een periode van rust gepland. Maar voor projec ten als Jackie en Alles is familie liet ze dat plan graag varen. 'Winnie is een vrouw die alles onder controle lijkt te hebben, maar vervolgens ontdekt dat er ook wel eens dingen gebeuren die je niet kunt sturen.' De problemen komen vooral van haar echtgenoot Rutmer, gespeeld door Thijs Romer, die er achter komt dat proberen te profiteren.' Het duurde een paar jaar voordat scenariste Kim van Kooten een ver haal op papier had dat haar eigen goedkeuring kon wegdragen. Ze leek voor de buitenwereld wellicht zelfs van de aardbodem verdwe nen. 'Schrijven is iets datje in stilte doet', beaamt ze met haar aanste kelijke lach. 'Terwijl mensen dachten dat ik niets deed, was ik keihard Thijs Romer en Kees Hulst (boven) en Ca rice van Houten, Willeke Alberti en Chris Zegers (rechts). hij dood zaad heeft. Dat dreigt de kinderwens van het koppel flink in de wielen te rijden. Romer is een nieuwkomer op de set van Alles is familie. Regisseur Lürsen vroeg hem nadat het tweetal had samengewerkt aan de eerste serie Moordvrouw. 'Het is een cadeautje om mee te mogen doen aan de verfilming van zo'n slim scenario met deze groep mensen', vertelt de drie ëndertigjarige acteur. Hij omschrijft Rutmer als 'iemand met een onver beterlijk optimisme. Hij maakt best veel tragische dingen mee, maar hij weigert daar aan toe te geven en gaat lachend ten onder. Het is een heel ander personage dan ik tot nu toe heb gespeeld.' Het feit dat veel mensen op de set elkaar al kennen van Alles is liefde, ervaart hij niet als een probleem. 'Het geeft een bepaalde rust tijdens het draaien', omschrijft hij. 'Iedereen is op elkaar ingespeeld en heeft aan een half woord genoeg.' Dat gevoel heeft Lürsen ook, die de laatste jaren een vaste crew om zich heen heeft verzameld met wie hij vaak samenwerkt. 'Maar niemand heeft het gevoel dat we lui achter over kunnen gaan leunen omdat het publiek toch wel zal komen', nuan ceert de regisseur meteen. 'Ieder een legt de lat hoog, misschien wel hoger dan de vorige keer. En het aantal acteurs is iets kleiner, zodat je op de set netto iets meer tijd aan iedereen kan besteden.' Zelf omschrijft Lürsen Alles is familie als 'iets hedendaagser dan Alles is liefde. Het is iets minder sprookjes achtig, dus zonder prinsen die ver liefd worden op Bijenkorfmeisjes.' Dat betekent overigens niet meteen dat familie keihard realisme biedt. 'Laat er geen misverstand over bestaan dat dit een romantische ko medie voor het hele gezin is, en dat we ons dus ook aan de wetten, de humor en ook de ongeloofwaardig- heden van het genre houden. Maar ik denk dat het verschil er vooral in zit dat we er dit keer beter in 'Misschien is het leuk als je met wat positieve dingen begint?' (uit trailer >4//es is familie) 'Ik sta eigenlijk op de ware te wachten.' 'Wie, niet. De vraag is wat doen we in de tussentijd.' (Alles is liefde)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 15