Blauw is koud, rood is warm HFN Johan Nijenhuis: 'Als het hetzelfde is: dat kennen we al. Als het heel anders is: dat kennen we niet' ED Drieluik over marketingmiddelen in de filmindustrie: de poster In drie afleveringen onderzoekt Holland Film Nieuws de marketingmidde len waarmee films aan de man worden gebracht. Al zolang er films in het openbaar worden vertoond, bestaat de poster. De afgelopen twintig jaar is de Nederlandse filmindustrie ook op dat gebied volwassen geworden. 'De acteur die voorop mag, is voor de doelgroep het belangrijkste.' Door Jan van Houten Jim Bakkum staat met zijn armen over elkaar. Achter zijn rug sprin gen de tweeling Jasper en Marius Gottlieb op een teken hoog in de lucht. 'Wel graag tegelijkertijd', roept fotograaf Govert de Roos als het flitslicht weer is gedoofd. Ontwerper Michael van Rande- raat zegt dat hij desnoods Jasper van de ene foto kan knippen om in een andere te plakken. Als de expressie maar goed is. Even daarvoor heeft Jim al vol over gave een bosje plastic bloemen aan een niet-bestaande dame aangeboden. Dankzij Photoshop kan Van Randeraat de bloemen digitaal vervangen voor echte en hoogstwaarschijnlijk wordt tegen speelster Simone Kleinsma dan de ontvanger. Volgend jaar maart komt Ver liefd op Ibiza in de bioscoop, de nieuwe film van Johan Nijenhuis, maar om de film onder de aan dacht te brengen, moet in sep tember de poster af zijn. A-Film organiseert op een regenachtige dag een sessie in de studio van fotograaf Govert de Roos. Daar is ook Michael van Randeraat van Locust Entertainment, gerenom meerd ontwerper van onder meer de posters van films als Minoes en Sint en internationale produc ties als Arlington Road, Hostage, Centurion, Let Me In en binnenkort Hit Run. Alle hoofdrolspelers worden een voor een in de juiste kostuums gekleed en voor de ca mera gezet. Van Randeraat keurt het resultaat nauwlettend, bijge staan door productmanager Daan Mollema van A-Film en regisseur/ producent Johan Nijenhuis. Veredelde still 'Dit is een ideale situatie', zegt Van Randeraat. 'Het gebeurt nog wel eens dat ik word opgetrom meld op de set omdat ze vergeten zijn dat er ook nog foto's moeten worden gemaakt voor een poster. Met een doek en een scherm moet ik dan een hoekje zoeken en de acteurs van de set plukken. Die moeten dan weer heel snel terug waardoor de fotograaf weinig tijd krijgt om te maken wat ik wil. Dat zie je dan ook terug in de foto's en dan moet ik digitaal heel veel aanpassen.' 'Nog niet zo lang geleden werden Nederlandse films aangekondigd met een veredelde still als poster', aldus Johan Nijenhuis. 'Ik kwam uit de televisiewereld en als we een grote serie lanceerden - Westen wind, Goede tijden, slechte tijden - dan werd er groot beeld gescho ten. Voor het promotiemateri aal voor Costa! (2001wilde ik dus ook een fatsoen lijke fotoshoot. Daarna ben ik er nooit meer mee gestopt.' 'Een poster is je eerste communicatie- uiting naar buiten', zegt Van Randeraat. 'Het hangt niet alleen in de bioscoop, maar staat ook in een blad of is te vinden op het internet. Het is een heel eenvoudig reken sommetje. Twintig tot dertig procent van je budget moet je reserveren voor marketing en publiciteit. Op de een of andere manier wordt dat in Nederland toch vaak gezien als sluitpost.' Geconditioneerd Daan Mollema is vanuit A-Film verantwoordelijk hoe Nederland warm wordt gemaakt voor de bios cooprelease van Verliefd op Ibiza. 'Vroeger kregen we de film als hij al klaar was, met de opdracht om ermee aan de slag te gaan. Nu is het anders, de Nederlandse film heeft de volwassenheidsfase bereikt. Vanaf de castpresentatie tot de rode-loper-première doen we er alles aan om de film in een opwaartse spiraal groter en beken der te maken.' 'Wat ik mooi vind, is niet altijd goed voor de communicatie van de film', zegt Van Randeraat. 'In mijn vrije tijd maak ik ander soort artwork dan wat ik doe voor een film. Ik word ingehuurd om een product te 'That, and a big goddamn poster.' (Morgan Freeman als Red in The Shawshank Redemption)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 20