Pijnlijke maatregelen niet uit te sluiten HFN Op 31 december van afge lopen jaar was de dekkings graad van PNO Media 90% Nieuw pensioenfonds wil perspectief blijven bieden Wie denkt dat de economische crisis aan het Neder landse bioscoopbedrijf voorbij gaat, komt bedrogen uit. Ook het pensioenfonds van deze sector moet mis schien pijnlijke maatregelen nemen. En die maatregelen treffen niet alleen de gepensioneerden of zij die op het punt staan met pensioen te gaan. Ook jongeren krijgen er nu al mee te maken. Door Jeroen Huijsdens Terwijl het in Europa nog steeds flink rommelt en de negatieve berichtgeving over Griekenland en Spanje blijft voortduren, lijkt de Nederlandse bioscoopsector de crisisdans zo op het eerste gezicht nog redelijk te ontspringen. De kaartverkoop is dit jaar tot nu toe nog redelijk op peil gebleven vergeleken met het historisch goede jaar 2012. Maar wie wat beter kijkt ziet hier en daar toch wel wat berichten die somber stemmen. Een daarvan is het negatieve nieuws over de dek kingsgraden van de pensioenfondsen die het momen teel zwaar hebben. Dat is ook niet zonder gevolgen voor (voormalige) werknemers in het bioscoopbedrijf. Lage dekkingsgraad Ook PNO Media, het fonds dat zorgt voor een deel van de inkomsten van mensen die in het film- en bios coopbedrijf werken en hebben gewerkt, ontkomt niet aan pijnlijke maatregelen, zo bleek uit de brief die eerder dit jaar naar alle pensioengerechtigen werd gestuurd. Op 31 december van afgelopen jaar was de dekkingsgraad van PNO Media 90%. Als ge volg daarvan moest het fonds een verlaging van de pensioenen aankondigen per 1 april volgend jaar van 5,9%. Of die verlaging daadwerkelijk moet worden doorgevoerd hangt af van de financiële positie van PNO Media aan het einde van dit jaar. 'Maar omdat het voormalige pensioenfonds van het film- en bioscoopbedrijf pas per 1 april 2012 is opge gaan in PNO Media én de financiële positie van dat fonds beter was dan die van PNO Media hebben de deelnemers (en gepensioneerden) van het voorma lige fonds daar nog van kunnen profiteren', zo meldt Alfred van Eijden van Media Pensioen Diensten, de uitvoerder van PNO Media, die dagelijks te maken heeft met de pensioenopbouw van bioscoopmede werkers en de gepensioneerden. Hij vervolgt: 'Dat heeft er toe geleid dat de aanspraken en uitkeringen per 1 april 2012 met 5% zijn verhoogd. Het geld dat toen nog overbleef is gereserveerd voor de eventu ele verlaging van 5,9% die het nieuwe fonds in april 2013 moet doorvoeren. Als de omstandigheden op 'Ook als je bijna met pensioen gaat zijn er nog allerlei moge lijkheden om je pensioen af te stemmen op je wensen.' (still uit The Best Exotic Marigold Hotel) de financiële markten daarna ongunstig blijven, dan moet PNO Media eind 2013 de pensioenen vermoe delijk extra verlagen. Dan zal dat ook gelden voor de deelnemers uit het film- en bioscoopbedrijf.' 'Door de overgang naar PNO Media zijn de kosten van de uitvoering van de pensioenregeling voor het bioscoop bedrijf wel flink omlaag gegaan. Er blijft daardoor meer over voor de pensioenopbouw', zo voegt Van Eijden nog toe. Zelf verantwoordelijk Hoewel er dus allerlei seinen op rood - of op z'n minst oranje - staan, moeten werknemers in de filmsector niet direct al te somber worden, vindt Van Eijden. 'Hoe eerder je aanvullende maatregelen neemt, des te meer invloed je hebt op je nieuwe leven na je pensionering.' Hij vervolgt: 'Ook als je bijna met pensioen gaat zijn er nog allerlei mogelijkheden om je pensioen af te stemmen op je wensen.' Uit de toelichting van Van Eijden blijkt dat werknemers - hoe ver ze soms ook nog af zijn van hun pensioen - zich bewust moeten zijn dat zij er 'zelf verantwoor delijk voor zijn dat ze straks voldoende pensioenin komsten hebben. Pensioen is het uitgestelde salaris en inkomen voor later en, als je komt te overlijden, dat van jouw partner. Het is dus een belangrijke zaak. Als er vragen zijn moeten mensen daar vooral niet mee blijven zitten. PNO Media helpt werknemers in het bi oscoopbedrijf graag zicht te krijgen op hun pensioen. Je kunt telefonisch kosteloos een gesprek aanvragen via 035 - 702 34 56.' 'In de tussentijd kan het geen kwaad om mijnpensi- oenoverzicht.nl eens te raadplegen', zegt Van Eijden. "Daar vindt men een overzicht van de AOW en het ouderdomspensioen, zoals dat er in jouw geval voor staat. De website is ook handig als je in het verleden bij meerdere werkgevers pensioen hebt opgebouwd. Alle rechten die je bij verschillende fondsen hebt opgebouwd telt de website voor je op.' 'Just when I thought I was out... they pull me back in.' (Al Pacino als Michael Corleone in The Godfather Part III)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 23