Vooruitblik 2013 m IN BEELD IN BEELD Een sector in beweging Afgelopen jaar stond nog helemaal in het teken van de digitalisering van bioscoopvertoning. Nu die is afgerond ziet de filmwereld zich aan de vooravond van 2013 geconfronteerd met de vraag: hoe zoekt de sector zich een weg in de nieuwe, digitale wereld? Mardou Jacobs: 'Als er geen maatrege len komen, zal de Ne derlandse film over twee jaar nauwelijks meer in de bioscopen te zien zijn/ Ron Sterk: 'Zo hoort bijvoor beeld marketing niet langer alleen bij de distribu teur, maar ook bij de vertoner' Door Alice Scheiuit en Jeroen Huijsdens Terwijl de Nederlandse bioscoop- markt een duizelingwekkend sterke eindsprint van 2012 meemaakt, wordt de Nederlandse filmpro ductiesector vooral in de greep gehouden van de voorgenomen bezuinigingen op cultuur en om roep. Het regeerakkoord, waarin extra omroepbezuinigingen en een heroverweging van het Media- fonds werd aangekondigd, hakte er flink in. De branche vreest dat er vanaf 2013 minder Nederlandse films kunnen worden gemaakt en dat het marktaandeel van Nederlands product flink onder druk komt te staan. Bij de overheid wordt daarom aangedrongen op economische maatregelen en een gedegen industriebeleid. Maar in november werd een voorstel voor onderzoek naar een tax shelter door een kamermeerderheid, waaronder de regeringspartijen PvdA en VVD, nog van de hand gewezen. 'Het laatste woord is hierover nog niet gezegd', aldus een strijdbare Mardou Jacobs, directeur van de Nederlandse Beroepsvereniging van Film- en Televisiemakers (NBF). 'Het is lastig om de kaalslag nu te overzien. In 2013 merken we het nog niet in de bioscopen, maar aan de kant van de makers is de pijn al wel voelbaar. Als er geen maatregelen komen, zal de Nederlandse film over twee jaar nauwelijks meer in de bioscopen te zien zijn.' Het Filmfonds, dat zelf op de schop moest als gevolg van de bezuini gingen, blijft er waarde aan hech ten om samen met de hele sector aandacht te vragen bij de politiek. Woordvoerder Jonathan Mees: 'Primair doel van het fonds is het productievolume van Nederlandse films op peil te houden. Belangrijk, want recent onderzoek wijst uit dat een groot aantal Nederlandse films in de bioscoop een positief effect heeft op het totale bios coopbezoek. Daarvan profiteert de hele sector.' Grote thema's Niet alleen de bezuinigingen blijven in 2013 naar verwachting voor gespreksstof zorgen, ook de windows zullen dat blijven doen. Zeker als partijen als UPC, Ziggo en KPN op de deur van het traditionele uitbrengpatroon blijven kloppen. NVB-directeur Ron Sterk: 'De NVB vindt het een riskante ontwikkeling, maar het blijft aan de markt. Distributeurs en exploitanten moeten over windows onderling afspraken maken. Internationaal gebeurt het al, maar het zal nog wel een tijdje duren voordat Nederland zich daarbij voegt', voorspelt hij. Ook piraterij keert in 2013 opnieuw terug op de agenda, al is het alleen al omdat een Neder lands downloadverbod als gevolg van recente politieke ontwikkelin gen opeens binnen handbereik is gekomen. NVF-voorzitter Wilco Wolfers, die zegt een download verbod toe te juichen, liet als gevolg daarvan aan Entertainment Business weten te verwachten dat buitenlandse aanbieders van home entertainment, zoals Netflix en LoveFilm, versneld naar Nederland gaan komen. Wolfers verwacht In 2073 gaat 3D-audio echt van zich laten horen. in 2013 tevens diensten die de thuisconsumptie van film mogelijk maken op basis van een abon nementsmodel vergelijkbaar met Spotify. Die marktverandering zal op haar beurt ook weer gevolgen hebben voor de wijze waarop bios copen het publiek gaan verleiden om film en andersoortige content vooral bij hen te komen bekijken. Andere toepassingen Gerben Kuipers van CineMec heeft in dat opzicht diverse ijzers in het vuur. Kuipers: 'Wij gaan onder andere meer doen met gaming. De gamers komen nu niet naar de bioscoop. Met gaming willen wij ze weer de zalen in krijgen. Maar ook de museumbezoekers heb ben onze aandacht.' Bij Cinegrid, een Amsterdams initiatief dat is voortgekomen uit een samen werking tussen onder andere de Universiteit van Amsterdam, TNO en Waag Society, denken ze daar ook over na. Zij zien een mooie toekomst weggelegd voor nieuwe vormen van digitale cinema. 'Er ontstaat een gevoel van nabijheid, die heel interessante toepassingen kan opleveren', aldus programma- Tm looking for someone to share in an adventure...' (lan McKellen als Gandalf in The Hobbit: An Unexpected Journey) heeft zijn oog laten vallen op Auro 11.1. JT daarentegen heeft gekozen voor de audio-upgrade van Dolby, Dolby Atmos (zie ook pagina's 15 en 17). Rik van Leeu wen van Dolby: 'Ik denk dat wij hiermee een behoorlijke golfslag gaan veroorzaken. Het systeem kan een geluidsobject zeer specifiek hoorbaar maken op een bepaalde plaats op een bepaald moment. Zelfs boven je hoofd. Nieuw zijn de boxen aan het plafond. Je hóórt een helikopter overvliegen.' De nieuwe dimensie die sinds kort aan het bioscoop geluid wordt toegevoegd, wordt onder meer toegepast bij The Hobbit, Rise of the Guardians, Life of Pi en volgend jaar ook bij de nieuwe Star Trek-f'\\m. Het is alleen wel te hopen dat de verschillende audiosystemen elkaar niet te veel in de weg gaan zitten. Het is aannemelijk dat technische vernieuwingen het eerst waar te nemen zijn in nieuwe bioscopen. In dat opzicht kunnen we uitkij ken naar de complexen die in 2013 geopend gaan worden in Dordrecht, Venlo, Tilburg, Gouda en Kerkrade. Dordrecht krijgt er volgend jaar maar liefst twee exploitaties bij. Zowel de nieuwe bioscoop van Wolff als arthouse- bioscoop The Movies opent in 2013 zijn deuren. In Venlo gaat komend voorjaar CityCinema open en in Tilburg kan het publiek volgend jaar naar het vernieuwde Cinecitta. Ook Gouda stevent af op een vernieuwd theater. In dit geval betreft het de nieuwe Arcade-bioscoop. Jogchem's The aters tenslotte voegt in 2013 de nieuwe bioscoop in Kerkrade, aan haar theaterpark toe. En dan is het lijstje nog niet eens compleet. Anders denken Digitalisering vraagt zowel van nieuwe als bestaande bioscopen en filmtheaters een andere manier van denken. Zelfs op organisa tieniveau, zegt Wilko Schuringa van filmtheater De Lieve Vrouw in 'You are fully capable of deciding your own destiny. The question you face is: which path will you choose?' (Ben Cross in Star Trek) manager Frank Kresin van Cine grid. 'Denk bijvoorbeeld aan het Rijksmuseum online, waarbij men al inzoomend de penseelstreken kan volgen'. In Nederland wordt ook serieus gekeken om ziekenhuisoperaties - in 4K - op het scherm te brengen. Kresin: 'Artsen zijn enthousiast. Het zal in de nabije toekomst worden ingezet voor de verbetering van operaties en voor educatieve doeleinden. Volgend jaar wordt het vertoond in de collegezalen, maar in de bioscoop zou het ook goed kunnen.' Pathé-directeur Lauge Nielsen zegt open te staan voor deze ontwikkelingen: 'Wij zijn geïnteresseerd in de combinatie met glasvezel waarmee je beeld en geluid ongecomprimeerd kunt versturen. Denk je eens in welke mogelijkheden dat biedt! Ik denk bijvoorbeeld aan een aandeelhou dersvergadering op verschillende locaties. Dan kun je de aandeel houders uitnodigen in de lokale bioscopen. Ja, dat komt er beslist aan. Alleen is het aan ons om de klant te laten zien wat er allemaal mogelijk is.' 3D-audio Nog wat dichter bij huis is 3D-audio een onderwerp dat in 2013 zeker van zich gaat doen spreken. De eerder genoemde Gerben Kuipers Amersfoort. 'De filmoperateur, die een puur technisch vak uitoefende, heeft zich moeten omscholen. Tegenwoordig moeten alle mede werkers zich direct richten op het bezoek en de service. Bioscopen moeten hun personeel wat dat betreft anders opleiden.' NVB-di recteur Ron Sterk beaamt dat. 'Zo hoort bijvoorbeeld marketing niet langer alleen bij de distributeur, maar ook bij de vertoner', aldus Sterk. Wat de digitalisering de vertoners echt gaat brengen, moet nog blijken. Sterk: 'Noorwegen loopt een jaar vooruit. Als we daar naar kijken, dan kunnen we voorspel len wat er bij ons gaat gebeuren. Kleine bioscopen en filmhuizen lijken daar het meest te profiteren in omzet. Maar ze hebben elders wel weer kosten. Men is flexibeler, ontplooit meer initiatieven en krijgt meer bezoekers.' Sterk verwacht veel nieuwe initiatieven, maar ook een hoop mislukkingen. 'Het is nu aan het ondernemerschap van de exploitanten en distributeurs om de mogelijkheden te grijpen.' De Nederlandse theaters zijn nog zoekende of houden hun concrete plannen nog even voor zich. Schu ringa wil wel prijsgeven dat men bij De Lieve Vrouw in 2013 iets met een multifunctioneel podium kan verwachten. 'Wij zijn ook een the ater en we zijn benaderd door een band die ook een leuke film heeft. Daar komt dan weer een dj-act bij.' Ook Ingrid Donsu van het kleine filmtheater De Speeldoos in Baarn ziet mogelijkheden met theater: 'Wij denken aan acteurs die spelen voor het filmdoek als interactief blue screen.' De programmeurs zijn het er over eens dat iedereen nu al flexibeler kan programmeren, sneller boeken en beter op de actualiteit in kan spelen.

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 9